2009 Boys Soccer Schedules

NOTE: Following are the NBL and SCL boys soccer schedules and rosters. As we receive them they will be posted here so keep checking back. Elsie Allen has been added…

2009 BOYS’ SOCCER

NBL STANDINGS

(thru games of Sept. 28)

Team league overall

Santa Rosa 4-0  8-2-2
Elsie Allen 3-0-1 5-4-2
Piner 3-1 6-4-1
Montgomery 2-2 4-6-1
Maria Carrillo 1-2-1 2-5-2
Cardinal Newman 1-3 3-5-2
Ukiah 1-3 2-3-2
Rancho Cotate 0-4-0 0-8-0

SCL STANDINGS

Team league overall

Analy 3-0-1  11-1-2
Windsor 3-0-1 6-0-3
Casa Grande 2-1-1 8-5-2
Healdsburg 1-2-0 8-3-0
Sonoma Valley 1-2-1 4-5-1
Petaluma 1-3-0 3-9-3
El Molino 1-4-0 1-7-1
————————————

NBL BOY’S SCHEDULES & ROSTERS

——————-

ELSIE ALLEN

Schedule

NOTE: Preseason games TBA

Aug. 25 at San Rafael, 1-0
Aug. 28 Bay City Tournament: Drake, 1-0
Aug. 28 Bay City Tournament: Rocklin, 0-2
Aug. 28 Bay City Tournament: Marin Catholic, 0-2
Aug. 29 Bay City Tournament: Terra Linda, 0-1
Sept. 1 at Drake, 0-0
Sept. 3 Healdsburg, 1-2
Sept. 15 at Cardinal Newman, 3-2
Sept. 17 Montgomery, 7 p.m.
Sept. 22 Rancho Cotate, 2-0
Sept. 24 at Maria Carrillo, TBA
Sept. 29 Piner, 2-1
Oct. 1 at Santa Rosa, 0-2
Oct. 6 at Ukiah, TBA
Oct. 8 Cardinal Newman, 1-0
Oct. 13 at Montgomery, 7 p.m.
Oct. 15 at Rancho Cotate, 4-1
Oct. 20 Maria Carrillo, TBA
Oct. 22 at Piner, TBA
Oct. 27 Santa Rosa, 7 p.m.
Oct. 29 Ukiah, TBA

Roster:

Head coach:

———————–

CARDINAL NEWMAN

SCHEDULE

Aug. 21 Roseland Prep (scrimmage), 4-0
Aug. 26 at Redwood, 1-3
Aug. 28 at Bay City Tournament:  Tamalpais, 1-1
Aug. 28 at Bay City Tournament: Head Royce, 2-1
Aug. 29 at Bay City Tournament: Davis, 0-1
Aug. 29 at Bay City Tournament: Maria Carrillo, 2-1 (PKs)
Sept. 1 at Analy, 1-1
Sept. 3 Marin Catholic, 2-3
Sept. 15 Elsie Allen, 2-3
Sept. 17 at Piner, 0-2
Sept. 22 Santa Rosa, 1-2
Sept. 25 Montgomery, 7 p.m.
Sept. 29 at Rancho Cotate, 4-0
Sept. 30 Ukiah, 6 p.m.
Oct. 6 at Maria Carrillo, 1-1
Oct. 8 at Elsie Allen, 0-1
Oct. 13 Piner, 0-0 2OTs
Oct. 15 at Santa Rosa,  0-3
Oct. 20 at Montgomery, 6 p.m.
Oct. 22 Rancho Cotate, 6 p.m.
Oct. 27 at Ukiah, 6 p.m.
Oct. 29 Maria Carrillo, 6 p.m.

Roster:

Keller Lawson, GK; Kevin McGowan, 2; Kyle Evans, 3; Andrew Owenson, 4; Jeff Harrison, 5; John Calhoun, 6, Jordan LeBaudor, 7; Lucas Rivarola, 8; Kyle McKeever, 9; Jared Hunt, 10; James Nead, 11; Tony Ordaz, 12; Harry Holmes, 13; Christian Rencken, 14; Simon Bell, 15; James Del Curto, GK; George Panoski, 17; Oscar Orozco, 18;Willis Nelson, 19; James Burton, 20;

 

Head coach: Paul Dixon; Assistant: Tom Corriveau

———————

MARIA CARRILLO

Schedule

Aug. 20 at Analy, 7 p.m., scrimmage
Aug. 28 at Bay City Tournament: Davis, 0-1
Aug. 28 at Bay City Tournament: Tracy, 2-1
Aug. 29 at Bay City Tournament: Sonoma Valley, 1-2 (PKs)
Aug. 29 at Bay City Tournament: Cardinal Newman, 1-2 (PKs)
Sept. 4 at Redwood, 0-0
Sept. 15 at Santa Rosa, 1-3
Sept. 19 at Rancho Cotate, 4-0
Sept. 22 Piner, 0-1
Sept. 24 Elsie Allen
Sept. 29 at Ukiah, 2-1
Oct. 1 Montgomery, 3-0
Oct. 6 Cardinal Newman, 1-1
Oct. 8 Santa Rosa, 0-3
Oct. 13 Rancho Cotate
Oct. 15 at Piner, 4-0
Oct. 20 at Elsie Allen
Oct. 22 Ukiah
Oct. 27 at Montgomery
Oct. 29 at Cardinal Newman, 6 p.m.

Roster:

Head coach: Mike Mastin; Fr/Soph coach: Patrick Kehan; AD: Jerry Deakins

—————————-

 MONTGOMERY

SCHEDULE

Aug. 22 Arcata, 0-0
Aug. 25 Casa Grande, 0-2
Aug. 27 at San Rafael, 2-3
Aug. 29 Alumni, exhibition
Sept. 1 Marin Catholic, 2-3
Sept. 5 at Windsor, 1-1
Sept. 8 at Healdsburg, 3-1
Sept. 9 Roseland Prep, 6-1
Sept. 15 at Rancho Cotate, 1-0
Sept. 17 Elsie Allen, 7 p.m.
Sept. 22 at Ukiah, 5:30 p.m.
Sept. 25 at Cardinal Newman, 7 p.m.
Sept. 29 Santa Rosa, 7 p.m.
Oct. 1 at Maria Carrillo, 3-0
Oct. 6 at Piner, 4 p.m.
Oct. 8 Rancho Cotate, 7 p.m.
Oct. 13 Elsie Allen, 7 p.m.
Oct. 15 Ukiah, 4 p.m.
Oct. 20 Cardinal Newman, 7 p.m.
Oct. 22 at Santa Rosa, 7 p.m.
Oct. 27 Maria Carrillo, 7 p.m.
Oct. 29 Piner, 7 p.m.

Roster:

Head coach: Mark Dunn; Assistant/JV: TBA; AD: Dean Haskins.

——————-

PINER

Schedule

Aug. 21 Piner Tournament: Eureka, 3-1
Aug. 21 Piner Tournament: McKinleyville, 4-1
Aug. 22 Piner Tournament: Casa Grande, 1-3
Aug. 25 at Petaluma, 1-0
Aug. 29 Windsor, 1-2
Sept. 2 El Moino, 1-1
Sept. 4 at Terra Linda, 1-3
Sept. 14 at Redwood, game cancelled
Sept. 15 at Ukiah, 6 p.m.
Sept. 17 Cardinal Newman, 2-0
Sept. 22 at Maria Carrillo, 1-0
Sept. 24 Santa Rosa, 1-3
Sept. 29 at Elsie Allen, 1-2
Oct. 1 at Rancho Cotate, 6-2
Oct. 6 Montgomery, 4 p.m.
Oct. 8 Ukiah, 2-0
Oct. 13 at Cardinal Newman, 0-0 2ots
Oct. 15 Maria Carrillo, 0-6
Oct. 20 at Santa Rosa, 4 p.m.
Oct. 22 Elsie Allen, 4 p.m.
Oct. 27 Rancho Cotate, 4 p.m.
Oct. 29 at Montgomery, 4 p.m.

Roster: Austin Black, 1; Alexis Brito, 22; Armando Dominguez, 10; Miguel Galvan, 8;  Alexis Gonzalez, 7; Luis Hernandez, 17;  Joon Kim, 13; Arturo Lopez, 21; Clemencio Lopez, 19; Antonio Madriz, 9; Carlos Majica, 11;  Luke Rafla-Yuan, 4; Kameron Rose, 2;  Eduardo Sosa, 6; Rodrigo Solorio, 16; Nolan Stimple, 3.

Head coach: Matthew Dold.

——————

RANCHO COTATE

Schedule

Aug. 21 Piner Classic: Casa Grande, 0-2
Aug. 21 Piner Classic: Healdsburg, 1-7
Sept. 3 at Drake, 0-5
Sept. 8 Sonoma Valley, 1-4
Sept. 15 Montgomery, 0-1
Sept. 19 Maria Carrillo, 0-4
Sept. 22 at Elsie Allen, 0-2
Sept. 24 Ukiah, 0-2
Sept. 29 Cardinal Newman, 0-4
Oct. 1 Piner, 2-6
Oct. 6 Santa Rosa, 3-7
Oct. 8 at Montgomery
Oct. 13 at Maria Carrillo
Oct. 15 Elsie Allen, 1-4
Oct. 20 at Ukiah
Oct. 22 at Cardinal Newman
Oct. 27 at Piner
Oct. 29 at Santa Rosa

Roster

Head coach: Larry Philpot

——————-

SANTA ROSA

Schedule

Aug. 21 El Molino, 7-0
Aug. 25 Roseland Prep, 6-0
Aug. 28 Bay City Tournament: Rocklin, 1-2
Aug. 28 Bay City Tournament: Drake, 5-5
Aug. 29 Bay City Tournament: SF University, 1-1
Aug. 29 Bay City Tournament: Tracy, 2-1 (PKs)
Sept. 4 Tamalpais, 3-1
Sept. 11 at Marin Academy, 2-4
Sept. 15 Maria Carrillo, 3-1
Sept. 17 at Ukiah, 2-1
Sept. 22 at Cardinal Newman, 2-1
Sept. 24 at Piner, 3-1
Sept. 29 at Montgomery, 7 p.m.
Oct. 1 Elsie Allen, 2-0
Oct. 6 at Rancho Cotate, 7-3
Oct. 8 at Maria Carrillo, 3-0
Oct. 13 Ukiah, 3-2 2ots
Oct. 15 Cardinal Newman, 3-0
Oct. 20 Piner, 7 p.m.
Oct. 22 Montgomery, 7 p.m.
Oct. 27 at Elsie Allen, 7 p.m.
Oct. 29 Rancho Cotate, 7 p.m.

NCS Playoffs

First round: Nov. 4
Quarterfinals: Nov. 7
Semifinals: Nov. 11
Finals: Nov. 14

Roster:

Head coach: Jon Schwan. JV: Vince Montano.

———————-

UKIAH

Schedule

Aug. 25 at Windsor, 1-1
Aug. 28 at Eureka, 4-1
Aug. 29 at Arcata, 1-1
Sept. 15 Piner
Sept. 17 Santa Rosa
Sept. 22 Montgomery
Sept. 24 at Rancho Cotate, 2-0
Sept. 29 Maria Carrillo, 1-2
Oct. 1 at Cardinal Newman
Oct. 6 Elsie Allen
Oct. 8 at Piner, 0-2
Oct. 13 at Santa Rosa, 2-3 2ots
Oct. 15 at Montgomery
Oct. 20 Rancho Cotate
Oct. 22 at Maria Carrillo
Oct. 27 Cardinal Newman
Oct. 29 at Elsie Allen

Roster:

Head coach:

——————–
——————–

SCL BOYS SCHEDULES & ROSTERS

ANALY

Schedule

Aug. 20 Maria Carrillo (scrimmage), 7 p.m.
Aug. 28 Tomales, 7-0
Sept. 1 Cardinal Newman, 1-1
Sept. 4 at McKinleyville Tournament: McKinleyville, 7-0
Sept. 5 at McKinleyville Tournament: Arcata, 2-0
Sept. 5 at McKinleyville Tournament: Eureka, 7-1
Sept. 9 Petaluma, 4-2
Sept. 11 at Redding Tournament: Shasta, 1-0
Sept. 11 at Redding Tournament: McKinleyville, 8-0
Sept. 12 at Redding Tournament: Fortuna, 2-0
Sept. 12 at Redding Tournament: Yuba City, 0-1
Sept. 16 Casa Grande, 7 p.m.
Sept. 18 at Windsor, 0-0 (OT)
Sept. 23 at Healdsburg, 7 p.m.
Sept. 26 Leadership (Richmond), 7 p.m.
Sept. 30 Sonoma Valley, 7 p.m.
Oct. 2 El Molino, 2-0
Oct. 7 at Petaluma, 7 p.m.
Oct. 9 at Casa Grande, 7 p.m.
Oct. 14 Windsor, 1-2
Oct. 16 Healdsburg, 7 p.m.
Oct. 23 at Sonoma Valley, 4 p.m.
Oct. 28 at El Molino, 4 p.m.

Roster

Head coach: Peter Meechan

———-

CASA GRANDE

Schedule

Aug. 21 at Piner Classic: vs. Rancho Cotate, 2-0
Aug. 21 at Piner Classic: vs. Eureka, 6-0
Aug. 22 at Piner Classic: vs. Piner, 3-1
Aug. 22 at Piner Classic: vs. Healdsburg, 1-2
Aug. 25 at Montgomery, 2-0
Aug. 28 at Bay City Tournament: Terra Linda, 1-2
Aug. 28 at Bay City Tournament: Marin Catholic, 0-3
Aug. 29 at Bay City Tournament: Drake, 2-1
Aug. 29 at Bay City Tournament: Petaluma, 1-1
Sept. 11 at Healdsburg, 0-1
Sept. 16 at Analy, 2-3
Sept. 18 at El Molino, 4 p.m.
Sept. 23, Sonoma Valley, 0-0 (ot)
Sept. 25 Petaluma, 3-0
Sept. 30 at Windsor, 2-3
Oct. 7 Healdsburg, 4-0
Oct. 9 Analy, 7 p.m.
Oct. 14 El Molino, 2-0
Oct. 16 at Sonoma Valley, 4 p.m.
Oct. 21 at Petaluma, 7 p.m.
Oct. 23 Windsor, 7 p.m.

Roster:

Head coach:

——————–

EL MOLINO

Schedule

Aug. 21 at Santa Rosa, 0-7
Aug. 29 Alumni Game, exhibition
Sept. 2 at Piner, 1-1
Sept. 4 at McKinleyville Tournament
Sept. 5 at McKinleyville Tournament
Sept. 11, Sonoma Valley, 3-2
Sept. 16 at Petaluma, 0-2
Sept. 18 Casa Grande, 4 p.m.
Sept. 23 at Windsor, 3-7
Sept. 25 Healdsburg, 2-3
Oct. 2 at Analy, 0-2
Oct. 7 at Sonoma Valley, 0-3
Oct. 9 Petaluma, 0-1
Oct. 14 at Casa Grande, 0-2
Oct. 16 Windsor, 4 p.m.
Oct. 21 at Healdsburg, 7 p.m.
Oct. 28 Analy, 4 p.m.

Roster

Head coach:
———————

HEALDSBURG

Schedule

Aug. 21 at Piner Tournament: McKinleyville, 8-0
Aug. 21 at Piner Tournament: Rancho Cotate, 6-1
Aug. 22 at Piner Tournament: Eureka, 2-0
Aug. 22 at Piner Tournament: Casa Grande, 2-1
Aug. 28 Redwood, 7 p.m.
Sept. 1 at Fort Bragg, 3-1
Sept. 3 at Elsie Allen, 2-1
Sept. 8 Montgomery, 1-3
Sept. 11 Casa Grande, 1-0
Sept. 16 at Windsor, 1-5
Sept. 23 Analy, 7 p.m.
Sept. 25 at El Molino, 3-2
Sept. 30 at Petaluma, 0-2
Oct. 2 Sonoma Valley,  2-3 2ots
Oct. 7 at Casa Grande, 0-4
Oct. 9 Windsor, 7 p.m.
Oct. 16 at Analy, 7 p.m.
Oct. 21 El Molino, 7 p.m.
Oct. 23 Petaluma, 7 p.m.
Oct. 28 at Sonoma Valley, 4 p.m.

Roster: Seniors: Angel Acevedo (M/F); Daniel Guzman (M); Miguel Malfavon (D); Juniors: James Haun (K); Edgar Magdaleno (D); Miguel Moya (F); Kevin Valencia (M); Sophomores: Mark Doss (M); Jose Gonzalez (M); Roberto Gonzalez (M); Eduardo Magdaleno (D); Omar Nuno (F); Diego Perez (D); Bryant Rosillo (K); Freshmen: Jose Avila (F/M); Jordan Vega (F)

Head coach: Tomas Morales; JV coach: Miguel Lopez; AD: Jenean Bingham.

———————

PETALUMA

Schedule

Aug. 25 Piner, 0-1
Aug. 28 at Bay City Tournament: Tracy, 0-3
Aug. 28 at Bay City Tournament: Davis, 0-4
Aug. 29 at Bay City Tournament: Head Royce, 1-0
Aug. 29 at Bay City Tournament: Casa Grande, 1-1
Sept. 4 at McKinleyvillle Tournament: Arcata, 0-2
Sept. 5 at McKinleyville Tournament: McKinleyville, 5-0
Sept. 5 at McKinleyville Tournament: Eureka, 2-2

Sept. 9 at Analy, 2-4
Sept. 16 El Molino, 2-0
Sept. 18 at Sonoma Valley, 0-2
Sept. 25 at Casa Grande, 7 p.m.
Sept. 30 Healdsburg, 2-0
Oct. 2 Windsor, 0-4
Oct. 7 Analy, 7 p.m.
Oct. 9 at El Molino, 1-0
Oct. 15 Sonoma  Valley, 0-1
Oct. 21 Casa Grande, 7 p.m.
Oct. 23 at Healdsburg, 7 p.m.
Oct. 28 at Windsor, 7 p.m.

Roster:

Head coach:

———————-

SONOMA VALLEY

Schedule

Aug. 25 Drake, 4 p.m.
Aug. 28 at Bay City Tournament: Tamalpais, 3-1
Aug. 28 at Bay City Tournament: Head Royce, 2-0
Aug. 29 at Bay City Tournament: Maria Carrillo, 2-1 (PKs)
Aug. 29 at Bay City Tournament: Davis, 0-1
Aug. 29 at Bay City Tournament: Rocklin, 0-2
Sept. 2 Redwood, 2-0
Sept. 4 at Lowell, 4 p.m.
Sept. 8 at Rancho Cotate, 4-1
Sept. 11 at El Molino, 2-3
Sept. 18 Petaluma, 2-0
Sept. 23 at Casa Grande, 0-0 (ot)
Sept. 25 Windsor, 2-7
Sept. 30 at Analy, 4 p.m.
Oct. 2 at Healdsburg, 3-2 2ots
Oct. 7 El Molino, 3-0
Oct. 15 at Petaluma,  1-0
Oct. 16 Casa Grande, 4 p.m.
Oct. 21 at Windsor, 4 p.m.
Oct. 23 Analy, 7 p.m.
Oct. 28 Healdsburg, 4 p.m.

Roster:

Head coach: Pedro Merino; Assistant: Mike Linder; JV coach: Tom Youg; JV Assistant: Gaudencio Becerill
——————–

WINDSOR

Schedule

Aug. 21 Arcata, 3-1
Aug. 25 Ukiah, 1-1
Aug. 29 at Piner, 2-1
Sept. 5 Montgomery, 1-1
Sept. 12 Terra Linda, 4-1
Sept. 16 Healdsburg, 5-1
Sept. 18 Analy, 0-0 (OT)
Sept. 23 El Molino, 7-3
Sept. 25 at Sonoma Valley, 7-2
Sept. 30 Casa Grande, 3-2
Oct. 2 at Petaluma, 4-0
Oct. 9 at Healdsburg, 7 p.m.
Oct. 14 at Analy, 7 p.m.
Oct. 16 at El Molino, 2-1
Oct. 17 Marin Catholic, 5 p.m.
Oct. 21 Sonoma Valley, 7 p.m.
Oct. 23 at Casa Grande, 7 p.m.
Oct. 28 Petaluma, 7 p.m.

Roster: 17 David Mendez, mid, sr.; Chris Hernandez, GK, sr; Jorge Enrique, GK, soph; 2 Elias aranda, mid, jr; 10 Saul ochoa, f, sr; 11 Hector Garcia, mid, sr; 6 Gaetan Menth, mid, sr; 23 Tyler Conners, def., jr; 9 Eto Tavarres, mid, soph; 20 Jose Mosqueda, def, soph; 21 Eric vielma, def, jr; 4 Dominic Wiggam, For, sr; 24 Andreas Flores, def, fr; 5 Jared Soares, def, sr; 13 13 Kevin Pestell, def, jr; 18 Paulino Angel, Def., soph; 19 Irving Cruz, for, soph; 7 Juan Carasco, mid, jr; 2 Jose Perez, mid, frosh; 15 Nick Sanchez, for, sr; 1 Nicholas Hernandez, def, sr; Morgan Kirby, def, sr.

Head coach: Doug Hastings; Assistants: Tomas Acuna, Salinas, Daniel Poulter.