2009 Girls Soccer Schedules

NBL STANDINGS

(thru games of  xx)

Team league overall

Maria Carrillo 4-0-1  7-1-1
Montgomery 4-1-0  11-1-0
Santa Rosa 3-1-1   6-2-0
Rancho Cotate 3-2  6-4-1
Ursuline 4-4-0  2-2-0
Piner 1-3-0  1-7-0
Ukiah 0-3-0  1-3-1
Elsie Allen 0-5-0  1-5-0

SCL STANDINGS

Team league overall

Casa Grande 4-0-0  8-2-0
Windsor 4-0-0  7-3-0
Petaluma 4-0-0 5-3-0
Sonoma Valley 1-3-0 6-5-0
Healdsburg 0-4-0 2-8-0
Analy x-x-x x-x-x
El Molino x-x-x x-x-x
————————————

NBL GIRLS SCHEDULES & ROSTERS

——————-

ELSIE ALLEN

Schedule

Sept. 4 RVC, 3-2

Sept. 10 at Montgomery, 0-10
Sept. 16 at Rancho Cotate 0-7
Sept. 18 Maria Carrillo, 0-7
Sept. 23 Piner, L
Sept. 24 at Ursuline, 0-8
Sept. 30 Santa Rosa, 0-6
Oct. 2 Ukiah, L
Oct. 7 Montgomery,0-1 (forfeit)
Oct. 9 Rancho Cotate, 0-1 (forfeit)
Oct.14 at Maria Carrillo, 0-1 (forfeit)
Oct. 16 at Piner
Oct. 21 Ursuline, 4 p.m.
Oct. 23 at Santa Rosa
Oct. 25 at Ukiah

Roster:

Head coach:

———————

MARIA CARRILLO

Schedule

Aug. 25 Sonoma Valley, 2-1, OT
Aug. 27 Petaluma, 2-1
Aug. 29 Alumni, exhibition
Sept. 5 Alta (Utah), 2-0
Sept. 8 Casa Grande, 1-2
Sept. 11 at Ursuline, 2-1
Sept. 16 Montgomery, 1-0
Sept. 18 at Elsie Allen, 7-0
Sept. 23 Rancho Cotate, 5-2
Sept. 25 at Santa Rosa, 1-1 (2 ots)
Sept. 30 Ukiah
Oct. 2 Piner, 6-0
Oct. 7 Ursuline, 3-0
Oct. 9 at Montgomery, 0-1
Oct. 14 Elsie Allen, 1-0 (forfeit)
Oct. 16 at Rancho Cotate
Oct. 21 Santa Rosa
Oct. 23 at Ukiah
Oct. 28 at Piner

Roster: Leslie Bustos, Soph., 9; Kathleen Byrne, Sr., 7; Kendra Corsberg, Jr., 14; Claire Holm, Soph., 0; Morgan Jernigan, Fr., 01; Sadie James, Fr., 8; Carli Johnson, Sr., 17; Victoria Kovatch, Fr., 10; Kristen Malones, Sr., 12; Yvonne Metz, Jr., 2; Courtney Minton, Sr., 11; Madison Minton, Fr., 13; Melissa Moberg, Sr., 6; Katie Mohr, Fr., 15; Natalia Picano, Fr., 20; Caitlin Pingrey, Soph., 21; Kristen Sampietro, Fr., 16; Ali Schaffer, Fr., 18; Emily Sellner, Jr., GK; Gabby Staehle, Sr., 4; Sara Tosti, Soph., 5.

Head coach: Debra LaPrath; Assistant coach: Ashley Lowery; JV coach: Russell Nobles; JV assistant: John Cerini; ADs: Kara Myers, Jerry Deakens.

—————————-

MONTGOMERY

SCHEDULE

Aug. 21 at Petaluma, 5 p.m.
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Eureka, 8-0
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Windsor, 2-1
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Casa Grande, 1-0
Aug. 28 Casa Grande, 1-0
Aug. 29 Alumni, scrimmage
Sept. 1 at Windsor, 2-1
Sept. 4 Alta, Utah, 1-0
Sept. 8 at Sonoma Academy, scrimmage
Sept. 10 Elsie Allen, 10-0
Sept. 16 at Maria Carrillo, 0-1
Sept. 18 at Piner, 7-0
Sept. 23 Ursuline, 1-0
Sept. 25 at Ukiah, 8-0
Sept. 30 at Rancho Cotate, 3-0
Oct. 5 Santa Rosa, 3-0
Oct. 7 at Elsie Allen, 1-0 (forfeit)
Oct. 9 Maria Carrillo, 1-0
Oct. 14 Piner, 4-0
Oct. 16 at Ursuline, 3-0
Oct. 21 Ukiah, 4 p.m.
Oct. 23 Rancho Cotate, 4 p.m.
Oct. 28 at Santa Rosa, 7 p.m.

Roster: Alyssa Anderson, 28; Ashley Cella, 5; Alex Coffaney, 11; Christen Chalmers, 9; Megan Herring, 24/GK; Sarah Fitzgerald, 3; Juliana Kelm, 21; Mackenzie Komrij, 10; Ali Horton, 18; Casey Parisi, 22; Kareli Rodriguez, 6; Kelly Schnur, 4; Megan Delavalle, 2; Tyler Post, 29; Cali Nethercut-Wells, 14 Taylor Franzel; Jen Vucinich, 19; Maria Solano, 8/GK. 

Head coach: Pat McDonald; JV coach: Ross Hause, Nina Seliga; AD: Chris Giovannini; Manager: Kyra Berthanier; Trainer: Meagan Mordeca.

——————-

PINER

Schedule

Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play, Windsor, 0-5
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play, Healdsburg, 1-2 (PKs)
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play, Eureka, 0-3
Sept. 1 at Sonoma Valley, 0-6
Sept. 11 at Santa Rosa, 0-4
Sept. 16 Ukiah
Sept. 18 Montgomery, 0-7
Sept. 23 at Elsie Allen, W
Sept. 25 Rancho Cotate, 0-6
Sept. 30 at Ursuline, 7 p.m.
Oct. 2 at Maria Carrillo, 0-6
Oct. 7 Santa Rosa, 0-6
Oct. 9 at Ukiah
Oct. 14 at Montgomery, 0-4
Oct. 16 Elsie Allen
Oct. 21 at Rancho Cotate
Oct. 23 Ursuline, 4 p.m.
Oct. 28 Maria Carrillo

Roster:

Head coach:

——————

RANCHO COTATE

Schedule

Aug. 26 Healdsburg, 3-0
Aug. 28 at Arcate Tournament: McKinleyville, 4-0
Aug. 29 at Arcata Tournament: Analy, 1-3
Aug. 29 at Arcata Tournament: Arcata, 1-1
Aug. 29 at Arcata Tournament: Sonoma Valley, 1-3
Sept. 2 El Molino, 1-0
Sept. 11 at Ukiah, 4-0
Sept. 16 Elsie Allen, 7-0
Sept. 19 Santa Rosa, 0-1
Sept. 23 at Maria Carrillo, 2-5
Sept. 25 at Piner, 6-0
Sept. 30 Montgomery, 0-3
Oct. 2 Ursuline, 1-2
Oct. 7 Ukiah, 3-1
Oct. 9 at Elsie Allen, 1-0 (forfeit)
Oct. 14 at Santa Rosa, 1-3
Oct. 16 Maria Carrillo
Oct. 21 Piner
Oct. 23 at Montgomery
Oct. 28 at Ursuline, 7 p.m.

Roster

Head coach: Gary Soto

——————-

SANTA ROSA

Schedule

Aug. 25 at Sonoma Academy, 3-0
Sept. 2 Sonoma Valley, 3-1
Sept. 4 at Casa Grande, 1-2
Sept. 9 Petaluma, 3-2
Sept. 11 Piner, 4-0
Sept. 16 at Ursuline, 0-3
Sept. 18 at Rancho Cotate, 1-0
Sept. 23 Ukiah, 4-0
Sept. 25 Maria Carrillo, 1-1 (2 ots)
Sept. 30 at Elsie Allen, 6-0
Oct. 5 at Montgomery, 0-3
Oct. 7 at Piner, 6-0
Oct. 9 Ursuline, 2-0
Oct. 14 Rancho Cotate, 3-1
Oct. 16 at Ukiah, 6:30 p.m.
Oct. 21 at Maria Carrillo, 6:30 p.m.
Oct. 23 Elsie Allen, 7 p.m.
Oct. 28 Montgomery, 7 p.m.

Roster:

Head coach:

———————-

UKIAH

Schedule

NOTE: Complete preseason sked and times TBA

Aug. 25 at Healdsburg, 1-0

Aug. 26 at Fort Bragg, 0-0
Sept. 11 Rancho Cotate
Sept. 16 at Piner
Sept. 18 Ursuline, 6 p.m.
Sept. 23 at Santa Rosa, 0-4
Sept. 25 Montgomery, 0-8
Sept. 30 at Maria Carrillo
Oct. 2 at Elsie Allen
Oct. 7 at Rancho Cotate
Oct. 9 Piner
Oct. 14 at Ursuline, 7 p.m.
Oct. 16 Santa Rosa
Oct. 21 at Montgomery
Oct. 23 Maria Carrillo
Oct. 28 Elsie Allen

Roster:

Head coach:

——————–

———————–

URSULINE

Schedule

Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Healdsburg, 6-0
Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Casa Grande, 1-2
Aug. 22 at Piner Tournament, Place to Play: Windsor, 1-2
Aug. 25 Petaluma, 1-5
Aug. 29 Alumni game, TBA
Sept. 1 at Casa Grande, 7 p.m.
Sept. 5 at Windsor, 4 p.m.
Sept. 11 Maria Carrillo, 1-2
Sept. 12 Eureka, 2-0
Sept. 16 Santa Rosa, 3-0
Sept. 18 at Ukiah, 6 p.m.
Sept. 23 at Montgomery, 0-1
Sept. 24 Elsie Allen, 8-0
Sept. 30 Piner, 7 p.m.
Oct. 2 at Rancho Cotate, 2-1
Oct. 7 at Maria Carrillo, 0-3
Oct. 9 at Santa Rosa, 0-2
Oct. 14 Ukiah, 7 p.m.
Oct. 16 Montgomery, 0-3
Oct. 21 at Elsie Allen, 4 p.m.
Oct. 23 at Piner, 4 p.m.
Oct. 28 Rancho Cotate, 7 p.m.

NCS Playoffs
Nov. 4 TBA

Roster: Amy Bussell, Soph; Savannah Clements, Jr; Erica Cunningham, Jr; Avery Dutton, Soph; Taylor Enzler, Fr; Laura Fenton, Sr; Gianna Fistolera, Soph; Adrianna Johnson, Fr; Ashley Lafranci, Fr; Kristen Langer, Soph; Belden Long, Soph; Haily Macdonald, Jr; Teressa Mateo, Soph; Michelle Millsap, Sr. Veronica Morales, Soph; Maddi Ortega, Fr; Ashley Ortiz, Sr; Audrey Romano, Fr; Rachel Rubattino, Jr; Jenny Tognetti, Jr.

Head coach: John Gilson; Assistant: Catherine Sigler; JV coach: John Lawson

——————–

SCL GIRLS SCHEDULES & ROSTERS

ANALY

Schedule

Aug. 26 St. Helena, 10-1
Aug. 28 at Arcata Tournament, TBA
Aug. 29 at Arcata Tournament, TBA
Sept. 8 Piner, 7 p.m.
Sept. 10 at Petaluma, 7 p.m.
Sept. 15 Casa Grande, 7 p.m.
Sept. 17 at Windsor, 7 p.m.
Sept. 22 Healdsburg, 1-0
Sept. 29 Sonoma Valley, 2-3
Oct. 1 at El Molino, 4 p.m.
Oct. 6 Petaluma, 1-3
Oct. 8 at Casa Grande, 7 p.m.
Oct. 13 Windsor, 7 p.m.
Oct. 15 at Healdsburg, 4-0
Oct. 22 at Sonoma Valley, 7 p.m.
Oct. 27 El Molino, 7 p.m.

Roster

Head coach:

———-

CASA GRANDE

Schedule

Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Arcata, 2-0
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Ursuline, 2-1
Aug. 22 Piner Tournament, Place To Play: Montgomery, 0-1
Aug. 28 at Montgomery, 0-1
Sept. 4 Santa Rosa, 2-1
Sept. 8 at Maria Carrillo, 2-1
Sept. 10 Healdsburg, 4-0
Sept. 15 at Analy, 3-1
Sept. 17 El Molino, 6-0
Sept. 22 at Sonoma Valley, 3-0
Sept. 29 at Windsor, 2-1
Oct. 3 Petaluma, 2-2
Oct. 6 at Healdsburg, 7-0
Oct. 13 at El Molino, 4-1
Oct. 15 Sonoma Valley, 7-1
Oct. 20 at Petaluma, 7 p.m.
Oct. 22 Windsor, 7-0

Roster: Ashley Luis, Sr., GK; Mckenna Moy, Sr., 11; Avrey Cushman, Jr., 3; Taylor Derby, Jr., 23; Jordy Enes, Jr., 10; Kaitlyn Garma, Jr., 19; Deirdre Hyde, Jr., 20; Renee Kinahan, Jr., 24; Michelle King, Jr., 13; Margi Osmundson, Jr., 8; Christina Rebata, Jr., 9; Nicole Stave, Jr. 22; Chloe Welch, Jr., 16; Becca Yim, Jr., 25; Emily Conroy, Soph., GK; Nicole Beecham, Soph., 6; Courtney Finkbohner, Soph., 2; Kylie Friedlander, Soph., 14; Rika Goto, Soph., 15; Caley Johnson, Soph., 17; Noelle LaPrevotte, Soph., 18.

Head coach: Vinnie Cortezzo.

——————–

EL MOLINO

Schedule

Sept. 2 at Rancho Cotate, 0-1
Sept. 10 at Sonoma Valley, 0-5
Sept. 15 at Petaluma, 0-3
Sept. 17 at Casa Grande, 0-6
Sept. 24 at Healdsburg, 3-0
Oct. 6 Sonoma Valley, 0-3
Oct. 8 Petaluma, 1-4
Oct. 13 Casa Grande, 1-4

 

 

Roster

Head coach:
———————

HEALDSBURG

Schedule

Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Ursuline, 1-6
Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Piner, 2-1 (PKs)
Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Arcata, 1-2
Aug. 25 Ukiah, 0-1
Aug. 26 at Rancho Cotate, 0-3
Sept. 1 Sonoma Academy, 7 p.m.
Sept. 3 at St. Helena, 2-0
Sept. 10 at Casa Grande, 0-4
Sept. 15 Windsor, 0-4
Sept. 22 at Analy, 0-1
Sept. 24 El Molino, 0-3
Sept. 29 at Petaluma, 7 p.m.
Oct. 1 at Sonoma Valley, 1-3
Oct. 6 Casa Grande, 0-7
Oct. 8 Windsor at Wilson Ranch, 7 p.m.
Oct. 15 Analy, 0-4
Oct. 20 at El Molino, 4 p.m.
Oct. 22 Petaluma, 7 p.m.
Oct. 27 Sonoma Valley, 7 p.m.

Roster:

Head coach: Herbert Lemus; JV coach: Mitzi Giron; AD: Jenean Bingham.

———————

PETALUMA

Schedule

Aug. 21 at Montgomery, 1-3
Aug. 24 at Ursuline, 5-1
Aug. 26 at Maria Carrillo,  1-2
Sept. 9 at Santa Rosa, 2-3
Sept. 15 El Molino, 3-0
Sept. 17 Sonoma Valley, 2-0
Oct. 1 Windsor, 0-1
Oct. 3 at Casa Grande, 2-2
Oct. 6 at Analy, 3-1
Oct. 8 at El Molino, 4-1

Roster:

Head coach: Ralph Montes;

———————-

SONOMA VALLEY

Schedule

Aug. 25 at Maria Carrillo, 1-2 OT
Aug. 28 at Arcata Tournament: McKinleyville, 2-0
Aug. 29 at Arcata Tournament: Rancho Cotate, 3-1
Aug. 29 at Arcata Tournament: Eureka, 1-0
Sept. 1 Piner, 6-0
Sept. 2 at Santa Rosa, 1-3
Sept. 4 at Sonoma Academy, 2-1
Sept. 10 El Molino, 5-0
Sept. 17 at Petaluma, 0-2
Sept. 22 at Casa Grande, 0-3
Sept. 24 at Windsor, 1-5
Sept. 29 at Analy, 3-2
Oct. 1 Healdsburg, 3-1
Oct. 6 at El Molino, 3-0
Oct. 13 Petaluma, 4 p.m.
Oct. 15 Casa Grande, 1-7
Oct. 20 Windsor, 7 p.m.
Oct. 22, Analy, 5:30 p.m.
Oct. 27 at Healdsburg, 7 p.m.

Roster: Selena Caruso, Soph., 1; Ellie Ceja, Jr., 5; Allison Cobb, Sr., 9; Nonie Cobb, Sr. GK, 10; Cecilia Corona, Soph., 4; Karina Davis, Sr., 17; Nicki Differding, Sr., 6; Tori Dwyer, Sr., 21; Ellen Everidge, Sr., 7; Rachel Giago, Sr., 8; Maddie Goertzen, Soph., 12; Cassidy Hamilton, Soph., 19; Samantha Lind, Sr., 15; Doris Martinez, Jr., 2; Natalie Pratt, Sr., 3; Anne Studdert, Soph, 11; Erica Tellez, Fr., 22; Emily Wilber, Soph, GK, 20; Jenna Wirick, Jr., 16.

Head coach: Pamela Wiley; Assistant: Bob Branconi; Manager: Danika Hedley; AD: bob Midgley.
——————–

WINDSOR

Schedule

Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Piner, 5-0
Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Montgomery, 1-2
Aug. 22 at Piner Tournament, Place To Play: Ursuline, 2-1
Sept. 1 Montgomery, 1-2
Sept. 15 at Healdsburg, 7 p.m.
Sept. 17 Analy, 7 p.m.
Sept. 22 at El Molino, 7 p.m.
Sept. 24 Sonoma Valley, 7 p.m.
Sept. 29 Casa Grande, 1-2
Oct. 1 at Petaluma, 1-0
Oct. 8 Healdsburg, 7 p.m.
Oct. 13 at Analy, 7 p.m.
Oct. 15 El Molino, 7 p.m.
Oct. 20 at Sonoma Valley, 7 p.m.
Oct. 22 at Casa Grande, 7 p.m.
Oct. 27 Petaluma, 7 p.m.

Roster:

Head coach: