Corner Kicks Holiday gift to our volleyball fans

Just to spread the holiday love around and to give you a little advance notice (all of the fall all-league teams with the exception of football, which will come later, will appear in print later this week) here are the all-league volleyball teams for 2009.

You are right, it has nothing to do with soccer, but everything to do with our high school student/athletes.

Congratulations to everyone on the following lists and to all those who put in those long hours representating their schools this fall.

NORTH BAY LEAGUE
All-League Volleyball

MVP:
Karimah Hay, Rancho Cotate, Sr.

FIRST TEAM:
Caylie Seitz, Maria Carillo, jr., outside hitter; Taylor Brownlee, Maria Carrillo, so., middle hitter; Devin Andrews-Lyssy, Maria Carillo, sr., setter; Katie Martin, Rancho Cotate, jr., middle hitter; Courtnie Morton, Rancho Cotate, jr., outside hitter; Cresha Cooley, Rancho Cotate, sr., outside hitter; Nicole White, Ukiah, jr., middle; Melissa Reyes, Ukiah, sr., libero; Ellery Young, Ursuline, sr., middle; Jessica Biddulph, Ursuline, jr., defensive specialist; Margie Reynolds, Montgomery, jr., middle; Victoria Furze, Piner, sr., outside hitter; Colleen Noonan, Santa Rosa, sr., outside hitter.

SECOND TEAM
Michelle Stewart, Maria Carrillo, sr., libero; Kristyn Casalino, Maria Carrillo, jr., outside hitter; Jenna Burkman, Rancho Cotate, sr., libero; Kiana Cassidy, Rancho Cotate, so., setter; Melissa Berndt, Ukiah, sr., outside hitter; Marisa Koller, Ukiah, jr., setter; Mackenzie Mangino, Ursuline, jr., middle; Rachael Rochioli, Ursuline, sr., outside hitter; Marina Avila, Montgomery, so., setter; Suzie Chavez, Piner, jr., setter; Lili Strasser, Santa Rosa, jr., outside hitter; Brittney Myers, Elsie Allen, sr., middle.
SONOMA COUNTY LEAGUE

MVP:
Sam Siebert, Analy, sr.
Hayley Ross, Petaluma, sr.

FIRST TEAM
Briana Adviento, Analy, jr., outside hitter; Margaret Barnes, Analy, sr., middle; Kallee Cool, Analy, sr., outside hitter; Marla Petrucci, Analy, jr., setter; Siera Taylor, El Molino, jr., outside hitter; Melissa Walker, Healdsburg, sr., outside hitter; Kaitlyn Dunaway, Petaluma, sr., outside hitter; Maddi Eshoo, Petaluma, sr., outside hitter; Lauren Fisher, Sonoma Valley, sr., libero; Kendall Smith, Sonoma Valley, jr., outside hitter; Sophia Sommers, Sonoma Valley, sr., outside hitter; Taylor Nelson, Windsor, sr. outside hitter; Kailey Steele, Windsor, sr., outside hitter.

SECOND TEAM
Susannah Kay, Analy, sr., libero
Claire Sullivan, Analy, jr., outside hitter; Taylor Lunardi, El Molino, so., outside hitter; Cassidy Jourdan, Healdsburg, so., opposite hitter; Holly Bacon, Petaluma, sr., opposite hitter; Jenna Bailey, Petaluma, sr., libero; Larissa Goudantes, Petaluma, sr., middle; Jersey Witous, Sonoma Valley, so., setter; Sofia Ziemienski, Sonoma Valley, sr., middle; Camille Alcala, Windsor, sr., middle; Bridget Rhoades, Windsor, sr., middle; Jaclyn Vaishville, Windsor, jr., setter.

HONORABLE MENTION
Courtney Covey, Analy, jr., middle; Elaine Weaver, Casa Grande, jr., outside hitter; Savannah Berry, Healdsburg, jr., outside hitter; Sara Biasi, Petaluma, sr., defensive specialist; Taylor Millard, Petaluma, jr., defensive specialist; Amy Swanson, Petaluma, so., middle; Rebecca Stone Sonoma Valley, so., opposite hitter; Krysta Young, Sonoma Valley, jr., opposite hitter; Isabel Argue, Windsor, jr., libero; Meghan Bone, Windsor, sr., opposite hitter; Kathryn Luna, Windsor, jr., defensive specialist.
NCL II North

MVP:
Sydney Frazier, Anderson Valley, sr.

FIRST TEAM
Stella Day, Anderson Valley, sr.; Maribel Garcia, Anderson Valley, sr.; Iris Perry, Mendocino, sr.; Francesca Brannon, Mendocino, sr.; Marcy Flores, Geyserville, sr.; Mariah Duncan, Laytonville, sr.

SECOND TEAM
Laura Essayah, Anderson Valley, sr.; Nicole Gutierrez, Laytonville, sr.; Alicia Dollar, Geyserville, sr.; Kelsie Jones, Geyserville, so.; Marlee Little, Point Arena, jr.; Katrina Miller, Mendocino, sr.

HONORABLE MENTION
Hayley Want, Round Valley, so.; Cheyanne Hoaglen, Round Valley, so.; Cassandra Schuman, Geyserville, jr.; Lindsay Park, Laytonville, sr.; Jennifer Stone, Point Arena, so.; Marianna Cooper, Mendocino, fr.
NCL II South

MVP:
Claire Bailey, Rincon Valley Christian, jr.

FIRST TEAM
Lupe Cornejo, Roseland Prep, sr.; Mireya Pinell-Cruz, Roseland Prep, sr.; Mary Meihaus, Rincon Valley Christian, sr.; Hayley Darien, Rincon Valley Christian, so.; Arika Martinoni, Tomales, sr.; Nicole Taylor, Calistoga, jr.

SECOND TEAM
Melissa Martinoni, Tomales, sr.; Ashley Rilea, Santa Rosa Christian, so.; Kelly Staliga, Rincon Valley Christian, so.; Seraphie Allen, Rio Lindo, jr.; Erielle Apelo, Rio Lindo, sr.; Nicole Nygard, Tomales, sr.

HONORABLE MENTION
Cecilia Cuenca, Calistoga, so.; Cambria Reese, Santa Rosa Christian, sr.; Hannah Andrews, Rincon Valley Christian, fr.; Oli Towne, Tomales, sr.; Crystal Garcia, Roseland Prep, sr.; Max Wilmoth, Sonoma Academy, jr.