State Cup journey begins

The opening weekend of the 2009 California Youth Soccer Association North State Cup championships begin Saturday at various sites for eight boys and six girls teams in the U11-U13 age groups.
Following the opening round session of three games per team, the winners of each bracket advance to the round of 16 starting Jan. 31.
The quarterfinals will be played Feb. 7, semifinals Feb. 8 and the championship games on Feb. 14 at Morgan Hill.
State Cup winners advance to the USYSA Far West Regionals June 15-21 at Lancaster.
None of the games are in our backyard, but if you can get out and support any one of the following Empire youth soccer teams.

————————

2009 CYSA NORTH STATE CUP

BOYS

U-11at Cherry Island (Sacramento)
Healdsburg Jr. Hounds vs. Tracy Crossfire, 10:30 a.m., Jan. 24; Healdsburg Jr. Hounds vs. Redwood MRFC Zorros 97, 3 p.m., Jan. 24; Healdsburg Jr. Hounds vs. Hayward Charruas, noon, Jan. 25.

at Fremont Central Park
Santa Rosa United Chelsea vs. East Diablo Cyclones White, 9 a.m., Jan. 24; SRU Chelsea vs. Atwater Blaze II, 1:30 p.m., Jan. 24; SRU vs. Lamorinda FC 97, 10:30 a.m., Jan. 25.

U-12at Cherry Island (Sacramento)
SRU Santos vs. Redwood Jventus CRS Elite, 10:30 a.m., Jan. 24; SRU Santos vs. SCC Breakers 96B White, 3 p.m., Jan. 24; SRU Santos vs. Cap Valley CA Rush Nike 97, noon, Jan. 25.

U-12at Hanford
Petaluma SCA 97 vs. Mill Valley Fusion, 9 a.m., Jan. 24; Petaluma SCA 97 vs. Clovis CA Odyssey White, 1:30 p.m., Jan. 24; Petaluma SCA 97 vs. Elk Grove Everton 97, 10:30 a.m., Jan. 25.

U-12at Fremont Central Park
Sonoma Valley D3 vs. Redwood MRFC Chivitos Jr., noon, Jan. 24; Sonoma Valley D3 vs. South Valley Utd Black, 9 a.m., Jan. 25; Sonoma Valley D3 vs. FC Fremont Chelsea, 1:30 p.m., Jan. 25

U-12at Fremont Central Park
Healdsburg Hounds vs. Oakdale United Cougars, 9 a.m., Jan. 24; Healdsburg Hounds vs. Livermore Elite Clash, 1:30 p.m., Jan. 24; Healdsburg Hounds vs. Mustang Internazionale, 10:30 a.m., Jan. 25.

U-13at Hanford
SRU Barcelona vs. Clovis CA Odyssey Red, noon, Jan. 24; SRU Barcelona vs. Redwood Alpine FC Contenders, 9 a.m., Jan. 25; SRU Barcelona vs. Modesto Ajax United Elite, 1:30 p.m., Jan. 25.

U-13at Redding Soccer Park
Petaluma SCA 96 vs. River City United Boca Jrs., 10:30 a.m., Jan. 24; Petaluma SCA 96 vs. Ceres Earthquakes Thunder, 3 p.m., Jan. 24; Petaluma SCA 96 vs. ACC Mavericks Eagles United, noon, Jan. 25.

———————–
———————–

GIRLS

U-11at Hanford
SRU Freeze vs. Redwood Burlingame Tornado, 9 a.m., Jan. 24; SRU Freeze vs. Madera Red Star FC 97, 1:30 p.m., Jan. 24; SRU Freeze vs. Heritage Dynamite, 10:30 a.m., Jan. 25.

U-12at Redding Soccer Park
SRU Blizzard vs. Modesto Ajax United Premier, 9 a.m., Jan. 24; SRU Blizzard vs. Foothill MVLA Dynamite, 1:30 p.m., Jan. 24; SRU Blizzard vs. Redwood Juventus Avanza, 10:30 a.m., Jan. 25.

U-12at Fremont Central Park
SRU Cyclones vs. San Ramon Bellazzurre, noon, Jan. 24; SRU Cyclones vs. Mustang Extreme, 9 a.m., Jan. 25; SRU Cyclones vs. Delta Xplosion, 1:30 p.m., Jan. 25.

U-13at Morgan Hill OSC
Healdsburg Spirit GD1 vs. Central Marin Blue, 10:30 a.m., Jan. 24; Healdsburg Spirit GD1 vs. E. Madera GV Sharpshooters, 3 p.m., Jan. 24; Healdsburg Spirit GD1 vs. Mill Valley Rockers, noon, Jan. 25.

U-13at Fremont Central Park
SRU Shock vs. Stockton Fast N Furious, 10:30 a.m., Jan. 24; SRU Shock vs. Pleasanton Rage U13P, 3 p.m., Jan. 24; SRU Shock vs. JLYSL Bay Oaks Bombers, noon, Jan. 25.

U-13at Fremont Central Park
SRU Flash vs. Union City Diamond Girls, 10:30 a.m., Jan. 24; SRU Flash vs. Sacramento United Extreme Black, 3 p.m., Jan. 24; SRU Flach vs. Livermore Crew 95, noon, Jan. 25.