Playoff predictions you can count on

Ah, we have reached nirvana time of the high school soccer season.

The NCS tournament.

Going into Wednesday night’s opening-night contests here are your No. 1 seeds:

Boys

Div. I – Montgomery

Div. II – Marin Academy

Div. III – Anderson Valley

Girls

Div. I – Maria Carrillo

Div. III – Roseland Prep

Now we all know that there is no way all five of those top seeds are going to walk away with championship medals. You can take that to the bank.

Following is the schedule of first-round games and predictions. I have also included a darkhorse team in each division.

There haven’t been many predictions here during the regular season, but we’ll make up for that now. And remember, I’m pretty good.

High school boys soccer

NCS PLAYOFFS

Div. I

First Round

Wednesday games

(16) Rancho Cotate (10-10-1) at (1) Montgomery (15-2-4), 7 p.m.

PREDICTION: Montgomery 4, Rancho Cotate 2
FINAL: Montgomery 2, Rancho Cotate 0

(8) San Rafael (12-4-0) at (9) Marin Catholic (10-9-6), 2:30 p.m.

PREDICTION: Marin Catholic 2, San Rafael 1

(13) Sonoma Valley (13-5-3) at (4) Maria Carrillo (12-4-5), 7 p.m.

PREDICTION: Maria Carrillo 4, Sonoma Valley 3
FINAL: Maria Carrillo 4, Sonoma Valley 1

(12) Redwood (7-8-6) at (5) Drake (14-4-6), 2:30 p.m.

PREDICTION: Drake 5, Redwood 2
FINAL: Redwood 2, Drake 0

(15) Arcata (16-6-1) at (2) Analy (16-6-1), 7 p.m.

PREDICTION: Analy 2, Arcata 0
FINAL: Analy 4, Arcata 0

(10) Elsie Allen (7-8-7) at (7) Windsor (14-4-1), 7 p.m.

PREDICTION: Elsie Allen 2, Windsor 0
FINAL: Windsor 4, Elsie Allen 0

(3) Tamalpais (12-3-8) at (14) Fortuna (18-2), 7 p.m.

PREDICTION: Tamalpais 3, Fortuna 1
FINAL: Tamalpais 1, Fortuna 0

(6) Ukiah (10-5) at (11) Cardinal Newman (9-7-6) 7 p.m.

PREDICTION: Cardinal Newman 2, Ukiah 0
FINAL: Cardinal Newman 1, Ukiah 0

DARKHORSE: Elsie Allen.

Div. II

Wednesday games

(16) Athenian (10-8-1) vs. (1) Marin Academy (16-2-1) at Kezar Stadium, 8 p.m.

PREDICTION: Marin Academy 4, Athenian 1
FINAL: Marin Academy 8, Athenian 0

(9) International (17-2-1) at (8) Cloverdale (14-2-1), 7 p.m.

PREDICTION: Cloverdale 1, International 0
FINAL: Cloverdale 2, International 1, OT

(13) St. Vincent (12-3-3) vs. (4) Head-Royce (16-2-0), at Kimball Field (SF), 7:30 p.m.

PREDICTION: Head-Royce 4, St. Vincent 2
FINAL: St. Vincent 2, Head-Royce 1, OT

(5) Branson (7-9-5) at (12) Willits (15-5-2), 5 p.m.

PREDICTION: Willits 5, Branson 3
FINAL: Willits 0, Branson 0, 4-2 in PKs

(15) Lick-Wilmerding (9-8-2) at (2) Justin-Siena (11-6-4), 7 p.m.

PREDICTION: Justin-Siena 3, Lick-Wilmerding 2
FINAL: Justin-Siena 5, Lick-Wilmerding 1

(10) SF University (7-10-7) vs. (7) Calistoga (18-3-1), at Napa County Fairgrounds, 7 p.m.

PREDICTION: Calistoga 5, SF University 2
FINAL: SF University 3, Calistoga 2, 2 OTs

(14) Gateway (15-4) vs. (3) Roseland Prep (19-1-2) at Elsie Allen High, 7 p.m.

PREDICTION: Roseland Prep 4, Gateway 0
FINAL: Gateway 2, Roseland Prep 1

(6) Stuart Hall (9-4-3) vs. (11) Fort Bragg (17-5-2), at Timberwolf Stadium, 7 p.m.

PREDICTION: Fort Bragg 2, Stuart Hall 0

DARKHORSE: Roseland Prep.

Div. III

Wednesday games

(9) Bentley (6-10-3) vs. (8) SF Bay School (6-7-1), at Kezar Stadium, 4 p.m.

PREDICTION: Bentley 4, SF Bay School 2
FINAL: SF Bay School 3, Bentley 2, OT

(12) South Fork (5-9-1) vs. (5) Drew School (5-12-1), at Kezar Stadiu, 6 p.m.

PREDICTION: South Fork 3, Drew School 1
FINAL: Drew School 8, South Fork 2

(7) Archbishop Hanna (16-2-1) at (10) Fremont Christian (14-3-3), 7 p.m.

PREDICTION: Archbishop Hanna 2, Fremont Christian 1
FINAL: Fremont Christian 3, Archbishop 2, OT

(11) Contra Costa Christian (9-7-3) at (6) Sonoma Academy (10-13-0), 2:30 p.m.

PREDICTION: Sonoma Academy 5, CC Christian 0
FINAL: Sonoma Academy 1, CC Christian 0

DARKHORSE: Point Arena

————————

————————

High school girls soccer

NCS PLAYOFFS

Div. I

First Round

Wednesday’s games

(9) Sonoma Valley (10-10-0) at (8) Rancho Cotate (12-8-0), 7 p.m.

PREDICTION: Rancho Cotate 3, Sonoma Valley 1
FINAL: Rancho Cotate 1, Sonoma Valley 0

(13) Fortuna (12-4-4) vs. (4) Ursuline (12-4-1) at SR High, 5 p.m.

PREDICTION: Ursuline 4, Fortuna 0
FINAL: Ursuline 5, Fortuna 0

(12) Arcata at (5) Santa Rosa (9-4-2), 7 p.m.

PREDICTION: Santa Rosa 3, Arcata 0
FINAL: Santa Rosa 2, Arcata 0

(10) Sonoma Academy (17-3-1) at (7) Analy (15-4-1), 5 p.m.

PREDICTION: Sonoma Academy 2, Analy 1
FINAL: Analy 4, Sonoma Academy 0

(14) McKinleyville (14-4-5) at (3) Casa Grande (11-2-3), 7 p.m.

PREDICTION: Casa Grande 6, McKinleyville 1
FINAL: Casa Grande 8, McKinleyville 0

(6) Windsor (10-4-3) at (11) Eureka (15-4-2), 7 p.m.

PREDICTION: Windsor 3, Eureka 1
FINAL: Windsor 1, Eureka 0

DARKHORSE: Ursuline

Div. III

First Round

Wednesday’s games

(8) St. Bernard (10-8-3) at (9) South Fork (7-13-1) 7 p.m.

PREDICTION: St. Bernard 4, South Fork 1
FINAL: St. Bernard 1, South Fork 0, 2 OTs

(12) Calistoga (9-8-0) at (6) Rincon Valley Christian (14-1-6), 7 p.m.

PREDICTION: RVC 5, Calistoga 0
FINAL: RVC 5, Calistoga 1

(10) Willits (7-10-2) at (7) St. Helena (8-8-0), 7 p.m.

PREDICTION: St. Helena 1, Willits 0
FINAL: St. Helena 3, Willits 1

(11) Fort Bragg (11-9-2) at (6) Clear Lake (11-11-2), 7 p.m.

PREDICTION: Clear Lake 1, Fort Bragg 0
FINAL: Clear Lake 2, Fort Bragg 1

DARKHORSE: Rincon Valley Christian