Empire runners in Saturday’s State Cross Country Meet

High school
Cross-Country
CIF State Championships
At Fresno

(All races 3.1 miles)
BOYS

Division I-Team: 1. Arcadia 60, Ind: 1. Moussa (Arcadia) 14:43.
Division II-Team: 1. L.A. Loyola 77, Ind: 1. Gedyon (Loyola) 14:52.
Division III-Team: 1. Bellflower St. John Bosco 82, Others: 6. Petaluma 202, 15. Piner 435. Ind: 1. Pons (South Pasadena) 15:00, Others in top 30: 6. Luna (Piner) 15:32, 10. Shaffer (Petaluma) 15:37, 28. Poteracke (Petaluma) 15:57, 30. Douglas (Petaluma) 15:59.
Division IV-Team: 1. San Rafael 130, Ind: 1. Milechman (Tamalpais) 15:11, Others in Top 30: 14. Taylor (Cardinal Newman) 16:07.
Division V-Team: San Juan Capistrano St. Margaret’s 69, Ind: 1. Gaudreau (St. Margaret’s) 15:39.

GIRLS
Division I-Team: 1. Temecula Great Oak 102, Ind: 1. Baxter (Simi Valley) 16:57.
Division II-Team: 1. Saugus 25, Others: 19. Ponderosa 440; Ind: 1. Pio (Manhattan Beach Mira Costa) 17:27, Others in top 30: 28. Moffett (Casa Grande) 18:36.
Division III-Team: 1. Campolindo 67, Ind: 1. Verdon (Campolindo) 17:15.
Division IV-Team: 1. San Juan Capistrano JSerra 75, Ind: 1. Chapus (N. Hollywood Harvard-Westlake) 17:45, Others in top 30: 19. Lane (El Molino) 19:11.
Division V-Team: 1. San Francisco University 88, Ind: 1. McCullough (Marin Academy) 18:13, Others in Top 30: 7. Lee (Sonoma Academy) 18:53.
Boys
Division II
69 Paul Holden, sophomore, Ukiah, 16:19
86 Jose Mendoza, junior, Montgomery, 16:27
117 Austin Minnick, senior, Casa Grande, 16:48
Division III
7. 202 points Petaluma
15. 436 Piner

6 Luis Luna, junior, Piner, 15:32
10 Forrest Shaffer, senior, Petaluma, 15:37
28 Kevin Poteracke, sophomore, Petaluma, 15:57
30 Ryan Douglas, sophomore, Petaluma, 15:59
53 Clark Bernard, senior, Petaluma, 16:14
57 Daniel Hauptman, senior, Maria Carrillo, 16:15
111 Epi Nunez, junior, Piner, 16:50
130 Noah Forrey, sophomore, Petaluma, 17:03
137 Jason Saler, junior, Piner, 17:06
140 Dylan Ferrell, senior, Piner, 17:08
146 Jaime Silva, sophomore, Piner, 17:17
166 Matt Mulligan, sophomore, Piner, 17:31
173 Seth Yungert, senior, Petaluma, 17:38
177 Bryan LoCoco, sophomore, Piner, 17:44
183 Sebastian Bognar, senior, Petaluma, 17:58
Division IV
14 Alexi Taylor, junior, Cardinal Newman, 16:07
52 Valle Rogers, senior, Willits 16:46
Division V
40 Evan LaBruzzo, senior, Rincon Valley Christian, 17:08
59 Jax Reiff, sophomore, Sonoma Academy, 17:32
75 Brandon Hicks, senior, Santa Rosa Christian, 17:50

Girls
Division II
28 Ashley Moffett, sophomore, Casa Grande, 18:36
80 Kelly Brooks, senior, Santa Rosa, 19:25
160 Amber Peirsol, junior, Windsor, 20:54
Division III
14 Lauren Kraus, sophomore, Maria Carrillo, 18:28
Division IV
19 Nicole Lane, junior, El Molino, 19:11
Division V
7 Katy Lee, sophomore, Sonoma Academy, 18:53