2010 All-League Football teams

FOOTBALL

NORTH BAY LEAGUE
MVPs:
Sam Atoe, Maria Carrillo, Sr.; Brian Dworkin, Rancho Cotate, Sr.
BACK OF THE YEAR: Poueu Peleti-Gore, Rancho Cotate, Sr.
LINEMAN OF THE YEAR: Nick Reynolds, Rancho Cotate, Soph.
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Mike Tuaua, Rancho Cotate, Sr.
KICKER OF THE YEAR: Julio Mata, Rancho Cotate, Jr.
CO-COACH OF THE YEAR: Ed Conroy, Rancho Cotate; Larry Arterberry, Elsie Allen.
FIRST TEAM OFFENSE: Matt Sullivan, Cardinal Newman, Jr., QB; Alex Ciudad-Real, Montgomery, Sr., RB; Stephen Tomasin, Cardinal Newman, Jr., RB; Jake Delfino, Maria Carrillo, Jr., RB; Aaron Dhuyvetter, Ukiah, Sr., WR; Isreal Sanchez, Piner, Sr., WR; Chris Quock, Cardinal Newman, Sr., WR; Mike Tuaua, Rancho Cotate, Sr., TE; Dante Cattaneo, Montgomery, Jr., OL; Pete Winters, Santa Rosa, Jr., OL; Joe Munayer, Rancho Cotate, Sr., OL; Christian Alvarez, Cardinal Newman, Sr., OL; Jimmy Conklin, Maria Carrillo, Sr., OL
FIRST TEAM DEFENSE: AJ Davison, Rancho Cotate, Soph., DL; Matt Hunn, Rancho Cotate, Sr., DL; Garrett Guanella, Cardinal Newman, Sr., DL; Phil Wright, Cardinal Newman, Soph., DL; Pete Winters, Santa Rosa, Jr., DL; Vaimaa Taito, Rancho Cotate, Jr., LB; Matt Bowman, Cardinal Newman, Sr., LB; Ethan Rosselli, Santa Rosa, Sr., LB; Anthony Ezirm, Maria Carrillo, Jr., LB; Ben Brooks, Ukiah, Sr., LB; Xavier Griffin, Rancho Cotate, Sr., DB; Justin Martin, Rancho Cotate, Sr., DB; Nick Pinney, Maria Carrillo, Jr., DB; Alex-Ciudad-Real, Montgomery, Sr., DB; Tim Moreno, Cardinal Newman, Sr., DB; Brian Albin, Cardinal Newman, Sr., DB.
SECOND TEAM OFFENSE: Trevor Taylor, Ukiah, Jr., OB; Ethan Rosselli, Santa Rosa, Sr., RB; Shane Riveras, Piner, Sr., RB; Emilio Pollock, Maria Carrillo, Sr., RB; Antony Gebauer, Montgomery, Sr., WR; Alex Roberts, Cardinal Newman, Jr., WR; David Nwagbara, Elsie Allen, Sr., WR; Xavier Griffin, Rancho Cotate, Sr., WR; Kyle Hammond, Ukiah, Jr., TE; Adam Pina, Montgomery, Jr., OL; James Pennington, Cardinal Newman, Sr., OL; Chris Mentch, Montgomery, Jr., OL; Greg Conner, Rancho Cotate, Sr., OL; Austin Solheim, Santa Rosa, Sr., OL.
SECOND TEAM DEFENSE: Austin Solheim, Santa Rosa, Sr., DL; Dustin Bogges, Piner, Sr., DL; Charles Johnson, Montgomery, Jr., DL; Ryan McCandless, Cardinal Newman, Sr., DL; Dustin Shaffer, Maria Carrillo, Sr., DL; Forrest Nichols, Rancho Cotate, Jr., DL; Ricky Shelton, Rancho Cotate, Sr., LB; Thomas Robles, Cardinal Newman, Jr., LB; Zack Bluestone, Maria Carrillo, Sr., LB; Matt Harlin, Piner, Sr., LB; Aaron Dhuyvetter, Ukiah, Sr., DB; Austin Ryber, Piner, Jr., DB; Danny McRae, Montgomery, Jr., DB; Lucas Bertoli, Cardinal Newman, Sr., DB; Cody Giles, Maria Carrillo, Jr., DB; Yousef Khoury, Rancho Cotate, Jr., DB.

SONOMA COUNTY LEAGUE
CO-PLAYERS OF THE YEAR:
Makana Garrigan, Casa Grande; Nick Sherry, Casa Grande.
BACK OF THE YEAR: Carson Seanor, Healdsburg.
LINEMAN OF THE YEAR: Gary Randolph, Healdsburg.
CO-DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Mike Ielmorini, Casa Grande. Kevin Brown, Windsor.
SPECIALIST OF THE YEAR: Lee Aranda, Windsor
COACH OF THE YEAR: Trent Herzog, Casa Grande
FIRST TEAM: Mike Pierson, El Molino, Sr., QB; Cooper Maloney, Analy, Sr., RB; Javonie Oden, Casa Grande, Sr., RB; Chet Lambert, El Molino, Jr., RB; Aaron Maher, Analy, Soph., WR; Anthony Poole, Casa Grande, Sr., WR; Joe Douglass, El Molino, Sr., WR; George Brush, Healdsburg, Sr., WR; Roman Jennings, Petaluma, Jr., TE; Sean Benfield, Analy, Sr., OL; Thomas Kupelian, Casa Grande, Jr., OL; Ben Rhoades, El Molino, Sr., OL; Mitch Mariani, Healdsburg, Jr., OL; James Hall, Petaluma, Jr., OL; Daniel Schennone, Windsor, Sr., OL; Justin Oxford, Windsor, Sr., OL; Patrick Rabbitt, Petaluma, Sr., K.
FIRST TEAM DEFENSE: Dallas Hamilton, Analy, Sr., DL; Josh Hall, Casa Grande, Sr., DL; Tama Emanuele, Petaluma, Sr., DL; Joe Douglass, El Molino, Sr., LB; Adam Hendrickson, Healdsburg, Jr., LB; Sean Daly, Sonoma Valley, Sr., LB; Darrian Roman, Windsor, Jr., LB; Jonathon Cole, Casa Grande, Sr., LB; Travis Arreguin, Healdsburg, Sr., LB; Brady Stibi, Windsor, LB, Jr.; Mat Floerke, Casa Grande, Sr., DL; Calvin Sandeen, El Molino, Sr., DL; Matt Spillane, Healdsburg, Sr., DL; Cooper Maloney, Analy, Sr., DB; Anthony Poole, Casa Grande, Sr., DB; Dominic Tynan, Healdsburg, Sr., DB; Adam Nizibian, Petaluma, Sr., DB.
SECOND TEAM OFFENSE: Christian McAlvain, Windsor, Jr., OB; Jerad Leon, Windsor, Jr., RB; Adam Nizibian, Petaluma, Sr., WR; Tyler Tuck, Petaluma, Sr., WR; Kyle Smith, Windsor, Sr., WR; Tyler White, Casa Grande, Sr., TE; Nick Joyner, Casa Grande, Sr., OL; Spencer Demato, Casa grande, Sr., OL; Aren Vierra, El Molino, Sr., OL; Ray Mellinger, Sonoma Valley, Sr., OL.
SECOND TEAM DEFENSE: Eric Chavez, Healdsburg, Jr., DL; Omar Paz, Sonoma Valley, Sr., DL; Louie Correa, Windsor, Sr. DL; Roman Jennings, Petaluma, Jr., DL; Taylor Biaggi, Windsor, Jr., DL; Ezana Kemmer, Petaluma, Sr., LB; Casey Rodd, Petaluma, Sr., LB; Issak Olsen, Analy, Sr., LB; Patrick Hodges, Petaluma, Sr., LB; Steven Bentley, Casa Grande, Jr., DB; Chet Lambert, El Molino, Jr.,DB; Spencer Neve, Petaluma, Sr.,DB; Joey Casias, Sonoma Valley, Sr., DB.
HONORABLE MENTION: Sean Benfield, Analy, Sr., DE; Julian Titus-Patino, Analy, Sr., WR; Isaak Olsen, Analy, Sr., TE; Dylan Anderson, Analy, Sr., DB; Jimmy Pitkin, Analy, Sr., OL; RJ Busse, Casa Grande, Jr., LB; Luis Araiza, Casa Grande, Jr., DE; Jordan Nordby, El Molino, Sr., WR; Jared Garner, El Molino, Sr., DL; Garrit Afman, El Molino, Sr., LB; Gerardo Cervantes, Healdsburg, Jr., DB; Nick Mariani, Healdsburg, Jr., LB; Dom Passalacqua, Healdsburg, Sr., OL; Brandan Hagerla, Petaluma, Jr., OL; Ezana Kemmer, Petaluma, Sr., OL; Spencer Neve, Petaluma, Sr., OB; James Molanari, Petaluma, Sr., RB; Anthony Sequeira, Petaluma, Sr., TE; Steven McGuanagle, Sonoma Valley, Sr., WR; Eric Clouse, Sonoma Valley, Jr., LB; Daniel Schennone, Windsor, Sr., DL; Darrian Roman, Windsor, Jr., RB; Stephan Camilleri, Windsor, Sr., DB; Carlos Gonzales, Windsor, Sr., DB; Lorenzo Cammerena, Windsor, Sr., WR; Justin Oxford, Windsor, Sr., DL; Jimmy Martin, Windsor, Sr., OL; Vince Valdez, Windsor, Jr., LB; Brandon Jacobs, Windsor, Sr., DL.

NCL I SOUTH
MVP OFFENSE:
Charles Bertoli, St. Helena, Jr.
MVPs DEFENSE: Jacob Gallagher , St. Helena, Jr.; Alex Quirici, St. Helena, Jr.
FIRST TEAM OFFENSE: Conor Brown, St. Vincent, Sr., OB; Richard Hoppe, St. Helena, Soph., RB; David Fradelizio, St. Helena, Sr., RB; Jason Harlan, Upper Lake, Sr., RB; Jaime Lopez, Clear Lake, Sr., RB; Peter Del Bondio, St. Helena, Jr., WR; Josh Mehta, St. Vincent, Sr., WR; Tyler Beets, Clear Lake, Sr., TE; Brett Southard, Cloverdale, Sr., TE; Julio Gonzales, Clear Lake, Jr., OL; Ian McCaffrey, St. Helena, Jr., OL; Mike Sutton, Upper Lake, Sr., OL; Michael Ventresca, Clear Lake, Sr., OL; David Whalin, St. Helena, Sr., OL.
HONORABLE MENTION: Jared Bickar, Clear Lake, Sr.; Chris Borges, St. Helena, Sr.; Bradley Brackett, Upper Lake, Jr.; Andres Carbajal, Cloverdale, Sr.; Arley Trevizo, Cloverdale, Sr.; Tanner Mansell , Clear Lake, Sr.; Michael Meiswinkel, St. Vincent, Sr.; Conor Williams, St. Vincent, Sr.
FIRST TEAM DEFENSE: Julio Gonzales, Clear Lake, Jr., DL; Shawn Larsen , Clear Lake, Jr., DL; Jacob Warner, Upper Lake, Sr., DL; Jaime Lopez, Clear Lake, Sr., DL; Ian McCaffrey, St. Helena, Jr., DL; Jesse O’Keefe, St. Vincent, Sr., DL; Anthony Battaglia, St. Vincent, Sr., DL; Tyler Beets, Clear Lake, Sr., LB; Michael Crean, St. Helena, Soph., LB; Jake Chapin, Clear Lake, Jr., LB; Dominic Skinner, St. Helena, Jr., LB; Brian Begerow, St. Helena, Jr., DB; Victor Haro, Cloverdale, Sr., DB; Vinnie Magliulo, St. Vincent, Sr., DB; Tanner Mansell, Clear Lake, Sr., DB.
HONORABLE MENTION: Steven Edwards, Clear Lake, Jr.; Cameron Hall, St. Vincent, Jr.; Chris Neller, St. Helena, Sr.; Jake Sablik, St. Vincent, Sr.; Dominic Trinchero, St. Helena, Sr.; Mike Ventresca, Clear Lake, Sr.; Anthony Woodcock , Upper Lake, Jr.

NCL I NORTH
MVP OFFENSE:
David Pike, Middletown, Sr.
MVP DEFENSE: Jake Davis, Middletown , Sr.
FIRST TEAM OFFENSE: Brandon Freitas, Fort Bragg, Sr., QB; Caleb Cunha, Fort Bragg, Sr., RB; Jake Davis, Middletown, Sr., RB; Geno Poloni, Kelseyville, Sr., RB; Nick Rodrigues, Kelseyville, Sr., RB; Chris Oatman, Middletown, Sr., TE; Alphonsos Daniels, Lower Lake, Jr., WR; Michael Davis, Kelseyville, Sr., WR; John-Welsey Davis, Middletown, Sr., WR; Cody Ryden, Fort Bragg, Sr., WR; Nick Dellia, Middletown, Jr., OL; Josh Nelsen, Fort Bragg, Sr., OL; Luke Parker, Middletown, Sr., OL; Sean Thornton, Fort Bragg, Sr., OL; Cody Torres, Lower Lake, Sr., OL; Danny Cardenas, Middletown, Sr., K.
HONORABLE MENTION: Eric Herrejon, Fort Bragg, Soph., OL; Joseph Sasso, Willits, Jr., RB; Chris Aguon, Kelseyville, Sr., QB; Kyle Brown, Middletown, Jr., QB; Devante Scott, Lower Lake, Sr., QB.
FIRST TEAM DEFENSE: James Green, Kelseyville, Jr., DL; Chris Oatman, Middletown, Sr., DL; Luke Parker, Middletown, Sr., DL; Cody Torres, Lower Lake, Sr., DL; Mike Allen, Kelseyville, Sr., DL; Alfredo Huerta, Fort Bragg, Sr., DL; Gordon Taylor, Willits, Sr., DL; Devin Baker, Kelseyville, Jr., LB; D.J. Brookshire, Middletown, Jr., LB; Jereomy Hoefer, Middletown, Sr., LB; Tyler Lander, Fort Bragg, Jr., LB; Connor Chick, Middletown, Sr., DB; Michael Davis, Kelseyville, Sr., DB; Brandon Freitas, Fort Bragg, Sr., DB; Cody Ryden, Fort Bragg, Sr., DB; Devante Scott, Lower Lake, Sr., DB;
HONORABLE MENTION: Skyler Fein, Fort Bragg, Sr., DL; Marcus Gabaldon, Middletown, Sr., DL; Ethan Rohner, Kelseyville, Sr., LB; Brandon Sparks, Lower Lake, Sr., LB.