Healdsburg Duals varsity wrestling results

Healdsburg Duals Varsity Tournament

Final Results

1.  Healdsburg (5-0)
2.  Weston Ranch (4-1)
3.  Castro Valley (4-1)
4.  Mission San Jose (3-2)
5.  Bella Vista (4-1)
6.  Rancho Cotate (3-2)
7.  Red Bluff (3-2)
8.  Montgomery (2-3)
9.  Benicia (3-2)
10. Petaluma (2-3)
11. Sonora (2-3)
12. Fortuna (1-4)
13. Los Gatos (2-3)
14. Valley Christian (1-4)
15. Redwood (0-4)
16. Washington (0-4)

Redwood Empire Medalists

Gold = 5 Wins

Healdsburg
Adam Hendrickson
Matthew Tsarnas
Max Manoukian
Dominic Merlo
Eric Chavez
Drew Esquivel

Rancho Cotate
Chris Ortiz
Ty Brantley

Petaluma
Jose Delgadilio
Tannet Berncich

Silver = 4 Wins

Healdsburg
Marcos Anguiano
Ricardo Sandoval

Fortuna
Cole Collings
Andres Widdoes

Rancho Cotate
Joey Clay
Travis Swan

Petaluma
Connot Ragozzino

Montgomery
M Carter
Denny Layden

Bronze = 3 Wins

Healdsburg
Dao Jones

Fortuna
Trevor Ambrozini

Rancho Cotate
Damon Milner
Fono Misi

Petaluma
Cole Pruett
Blake Hartlieb

Montgomery
Bautista
Aarhus
Jensen

Full Results

Pool “A”

1. Weston Ranch (3-0)
2. Montgomery (2-1)
3. Fortuna (1-2)
4.Los Gatos (0-3)

Round 1
Montgomery d. Fortuna 55-34
Weston Ranch d. Los Gatos 56-6

Round 2
Weston Ranch d. Montgomery 67-12
Fortuna d. Los Gatos 38-36

Round 3
Montgomery d. Los Gatos 42-24
Westone Ranch d. Fortuna 62.-7

Pool “B”

1. Healdsburg (3-0)
2. Red Bluff  (2-1)
3. Sonora (1-2)
4. Washington (0-3)

Round 1
Red Bluff d. Washington 60-30
Healdsburg d. Sonora 66-18

Round 2
Healdsburg d. Red Bluff 50-26
Sonora d. Washington 6-39

Round 3
Red Bluff d. Sonora 48-28
Healdsburg d. Washington 66-15

Pool “C”

1. Mission San Jose (3-0)
2. Bella Vista (2-1)
3. Petaluma (1-2)
4.Redwood (0-3)

Round 1
Petaluma d. Redwood 42-24
Mission San Jose d. Bella Vista 44-35

Round 2
Bella Vista d. Petaluma 62-15
Mission San Jose d. Redwood 48-33

Round 3
Mission San Jose d. Petluma 34-30
Bella Vista d. Redwood 54-30

Pool “D”

1. Castro Valley (3-0)
2. Rancho Cotate (2-1)
3. Benicia (1-2)
4. Valley Christian (0-3)

Round 1
Rancho Cotate d. Valley Christian 54-26
Castro Valley d. Benicia 60-22

Round 2
Castro Valley d. Rancho Cotate 61-18
Benicia d. Valley Christian 46-38

Round 3
Rancho Cotate d. Benicia 72-4
Castro Valley d. Valley Christian 72-4

Championship Rounds

Gold Bracket (Pool Winners)

Semi Finals
Weston Ranch d. Mission San Jose 43-30
Healdsburg d. Castro Valley

Finals
Healdsburg def. Weston Ranch

Consolation finals
Castro Valley d. Mission San Jose (Did not wrestle ) Criteria (+132)-(+35)

Silver Bracket (Pool 2nd)

Semi Finals
Bella Vista d. Montgomery 54-15
Rancho Cotate d. Red Bluff 44-34

Finals
Bella Vista d. Rancho Cotate 51-21

Consolation finals
Red Bluff d. Montgomery 39-30

Bronze Bracket (Pool 3rd)

Semi Finals
Petaluma d. Fortuna 55-18
Benecia d. Sonora 45-42

Finals
Benicia d. Petaluma 45-42

Consolation finals
Sonora d. Fortuna

Aluminium Bracket (Pool 4th)

Semi Finals
Los Gatos d. Redwood 30-28
Valley Christian d. Washington 54-30

Finals
Los Gatos def. Valley Christian

Consolation finals
Redwood d. Washington – via Criteria – (-51 pts vs. -116 pts. differential)