Quantcast
 
Loading

Friday’s college and high school scores

JC men’s basketball

Kris Kringle Classic
Championship bracket semifinals

AT SANTA ROSA JC
Mendocino College   28   35   —   63
Santa Rosa JC   52   40   —   92  
Mendo: Kevin Charles 26.
SRJC: Bobby Sharp 21. Rebounds: Brain Johnson 8, Connor Gillett 7.
Notable: Santa Rosa shot 36 percent (9 for 25) in 3-pointers, 44 percent (8 for 18) in the first half. Mendocino shot 26 percent (8 for 31) overall.
Records: Mendo 6-4; SRJC 11-4.

Other semifinal score
Yuba 102, American River 55

Consolation bracket
Los Medanos 78, Feather River 76
Shasta 68, Harnell 65

High school girls basketball

NCL II

AT UPPER LAKE
Rincon Valley Christian   9   5   10   6   —   30
Upper Lake   5   8   7   5   —   25 
RVC: Kara Robinson 12
UL: Lashiela Taylor 13
Record: RVC 3-7, 1-1

AT SONOMA ACADEMY
Tomales   12   7   7   5   —   31
Sonoma Academy   7   17   10   9   —   43  
Tom: Raelyanne Talafili 14
SA: Willow Gallagher 16
Record: Tom 6-5, 0-1; SA 6-1, 1-0

Nonleague

AT MONTGOMERY
Redwood   6   5   8   10   —   29
Montgomery   16   24   13   5   —   58  
Red: Ariella Rosenthal 13
Mont: Chantal Evett 10, Claire Donnelly 9, Madison Nordby 8, Olivia Harris-Bloom 8
Record: Mont 7-1. JV: Montgomery won

AT SANTA ROSA
Wood   10   15   13   10   —   48
Santa Rosa   25   12   25   22   —   84  
SR: Katie Daly 26 (7 ast, 6 reb), Kylie Oden 17, Morgan Bertsch 12 (11 reb), Alison Wendler 10
Notable: Daly’s 26 points were a career high  … Before the game, Santa Rosa retired the jersey of McKennan Bertsch (No. 24) who was a senior on the 2011 North Bay League championship team.

High school boys basketball

Brett Callan Memorial Tournament
Championship bracket

AT CASA GRANDE
Fairfield   16   12   4   18   —   50
Windsor   14   16   6   12   —   48  
Fair: DeMoriaye Hart-Spikes 17.
Windsor: Casey Myers 25.
Notable: The Jaguars had a 10-point lead with less than 5 minutes to play.

Other score
Alameda 72, George Washington (SF) 59

Consolation bracket
Elsie Allen   14   14   18   12   4   —   62
Albany   21   10   10   16   1   —   59  
EA: Joe Hoeup 22, Angel Sanchez 15
A: Robert Woo 15
Record: EA 5-6

Petaluma   8   13   14   9   —   44
Casa Grande   19   8   12   16   —   58  
Pet: Clay Swanson 14, Eric Hunsicker 12, Noah Forrey 12, Joseph Lynch 6.
CG: Cetrick Yeaney 34, Aaron Dal Poggetto 5, Kyle Kaupe 5, Tyler Nadolski 4, Miles Gardea 4, Jon Christy 4, Jake Ielmorini 2.

NCL II

AT SONOMA ACADEMY
Tomales   16   9   14   16   —   55
Sonoma Academy   6   20   12   13   —   51  
Tom: Anthony Feliciano 22
SA: Austin Orr 15, Sean Kneeland 12, Drake Herold 11
Record: Tom 1-1, 1-0; SA 2-4, 0-1

AT UPPER LAKE
Rincon Valley Christian   28   10   21   17   —   76
Upper Lake   14   15   5   11   —   45  
RVC: Garrett Robert 22 (6 ast, 5 blk), Paul Meihaus 18, Gideon Halpin 13.
UL: Dean Reimers 13, Jared Wade 10.
Record: RVC 8-2, 2-0

Nonleague
AT SONOMA VALLEY
San Marin   17   18   25   14   —   74
Sonoma Valley   7   12   13   17   —   49  
SM: Calvin Gerachi 19, Nick Baxter 16
SV: Jesse Summers 19, Vincent Bruton 13
Record: SM 7-3, SV 1-7

AT FREMONT
Rancho Cotate   10   13   16   14   —   53
Washington   17   26   24   8   —   75  
RC: Samuel Randall 10 (7 reb), Nick Reynolds 7 (11 reb)

High school wrestling
Liberty Tournament
AT BRENTWOOD
Top 5 Teams: Windsor 123, San Rafael 110.5, Liberty 106, Upper Lake 99, Pleasanton 86
Windsor Individual: 106, Austin Wilson 2-1; 114, Perez Perez 3-0; 114, Dominic DuCharme 3-0; 120, Noah Auveung 3-0; 127, Logan Fore 3-0; 139, Trevor Silva 3-0; 145, Anthony Spallino 2-1; 152, Chad Gradek 2-1; 171, Isai Guzman 3-0; 182, Paris Henry 2-1; 195, Oscar Rios 3-0.
Notable: Rios’ third match was a 22-9 win over the No. 3-ranked wrestler in NCS  … Wrestlers with 3-0 record advanced to semifinals  … Wrestlers with 2-1 record are in the consolation quarterfinals  … Day 2 starts at 9 a.m. today.