Quantcast
 
Loading

Wednesday’s local high school results

High school boys basketball

SCL

AT HEALDSBURG

Elsie Allen 10 12 10 14 — 46

Healdsburg 11 18 17 21 — 67

EA: Sanchez 13, Busby 11

Heald: Cameron Lutz 15, Jonah Lutz 15, Gus Morris 13, Sam Walker 12

Record: Heald 15-4, 3-2

AT PINER

El Molino 10 14 10 14 — 48

Piner 9 13 17 17 — 56

EM: Prince Buttar 13

P: Marquise Camp 24, Natu Hezchias 11

Record: P 12-6, 5-0

Small School Bridge League

AT RIO LINDO

Archbishop Hanna 12 6 15 2 — 35

Rio Lindo 22 13 18 18 — 71

AH: Tony Tavares 12, Armani Perry 11

RL: Tino Mkorombindo 19 (10 reb, 6 ast), Richmond Lin 16, Sam Brown 12

Records: AH 10-5, 3-2; RL 10-4, 4-1

High school girls basketball

NBL

AT MARIA CARRILLO

Montgomery 7 14 15 3 — 39

Maria Carrillo 11 10 10 13 — 44

Mont: Chantal Evett 14, Ashlee Wilson 10, Claire Donnelly 5, Angela Hess 4, Madison Nordby 4, Kiana Hawkins 2.

MC: Mikaela Francis 10, Aaliyah Sowards 8, Shelby Lord 7, Tawny Pabros 6, Vai Thompson 6, Shelby Holzworth 4, Claire Wheeler 2, Myranda Gradney 1.

JV: Montgomery won 46-32

AT WINDSOR

Cardinal Newman 5 12 10 8 — 35

Windsor 11 16 11 17 — 55

CN: Salinas 14, Kiech 9

W: Flinn 18 points (6-for-6 on 3s), Shroyer 11 (6 reb), Noonan 8, Higashi 7.

Record: Windsor 10-6, 2-4

AT CASA GRANDE

Santa Rosa 11 11 11 8 — 41

Casa Grande 20 16 17 13 — 66

SR: Devin Murray 15, Katie Daly 9

CG: Brooke Santander 19, Allie Fausoni 10.

Notable: Gauchos’ Dayna Dolcini had 10 rebounds and 5 steals … Casa had seven different players hit a team total of 13 3s.

Record: CG 10-8, 4-2

AT RANCHO COTATE

Ukiah 13 8 15 23 — 59

Rancho Cotate 14 12 9 14 — 49

Uk: Ally 23

RC: Tilar Stanford 11, Kristine Ricossa 11

Record: RC 4-9, 0-6

NCL I

AT FORT BRAGG

Cloverdale 11 11 17 10 — 49

Fort Bragg 3 6 13 11 — 33

Clov: Madison Stewart 1. FB: Cherie Ryden 18

Record: Clov 13-6, 5-1

NCL III

AT ANDERSON VALLEY

Mendocino 8 5 10 11 — 34

Anderson Valley 11 12 8 8 — 39

Mendo: Melia Poehlmann 14

AV: Grecia Herrera 16

Records: Mendo 2-2 NCL III; AV 8-4, 3-0 NCL III

High school wrestling

SCL

AT ELSIE ALLEN

Analy 58, Elsie Allen 24

108: Ben Talcott (A) won by forfeit

115: Brian Castaneda (EA) p. Austin Henrey

122: Alex Carreno (EA) p. Christian Buzzano

128: Anthony Nguyen (EA) p. Alexander Rainwater

134: Austin Hay (A) won by forfeit

140: Anthony Dunn (A) won by forfeit

147: Richard DePaz (EA) p. Richard Mulato

154: Ryan Rypea (A) won by forfeit

162: Avery Carter (A) won by forfeit

172: A. Johnson (A) won by forfeit

184: C. Faris (A) M. Dec. Ramon Zavala 16-8

197: Nathan Johnson (A) won by forfeit

222: Kyle Gomber (A) won by forfeit

AT PETALUMA

El Molino 39, Petaluma 36

108: Sam McDonald (EM) won by forfeit

115: Chris Pamatmat (EM) d. Tyler Sullivan 10-6

122: Bowen Saxe (EM) won by forfeit

128: Blake Hartlied (P) d. Tony Gemini 6-3

134: Eric Grajeda (EM) p. Noah Russell

140: Cole Pruett (P) p. Donny Hersom

147: Matt Saxton (P) won by forfeit

154: Luis Diaz (P) won by forfeit

162: Alessio Toruno (EM) p. Nick Dorn

172: Jas Murray (P) d. Leo Garza 7-4

184: Nick Pruett (P) won by forfeit

197: Michelle Larsen (P) won by forfeit

222: Taryn Christensen (EM) won by forfeit

287: Gustavo Vargas (EM) p. Danny Pacheco

AT PINER

Healdsburg 48, Piner 30

108: Joshua Nichols (P) p. Nicholas Newman

115: Estrellita Rico (P) p. Kyel Prasad (H)

122: Jose Nunez (P) won by forfeit

128: Andrew Esquiverl (H) d. Donald Dalby 7-0

134: Tyler Mobbs (P) p. Ricky Grainger

140: Jeff Grainger (H) p. Brayan Alvarado

147: Jacob Sloma (H) d. Wyatt Wilson 7-2

154: Ian Black (H) p. Rob Waller

162: Dominic Merlo (H) p. Jake Johnson

172: Ethan Wiseman (H) p. Chantaun Salath

184: Matt Doran (H) p. Sean Luttrell (P)

197: Joseph Christensen (P) p. Jesus Castro

222: Nicholas Gray (P) p. Ricco Vasquez

287: Stephen George (P) won by forfeit