Empire college and high school schedule, week of Feb. 3

For corrections and additions: To submit full season schedules or notify us of corrections or changes, please email eric.wittmershaus @pressdemocrat.com and mike.coit@ pressdemocrat.com, or call 521-5433.

Monday, Feb. 4

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NBL

Cardinal Newman vs. Montgomery at SRJC, 7:30 p.m.

Rancho Cotate at Casa Grande, 7:30 p.m.

Windsor at Maria Carrillo, 7:30 p.m.

Ukiah at Santa Rosa, 7:30 p.m.

SSBL

Orinda Academy at Redwood Adventist, 5:30 p.m.

Nonleague

Summerfield Waldorf at El Molino, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Nonleague

Point Arena at Rio Lindo Adventist, TBD

 

Tuesday, Feb. 5

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

SRJC at Sierra, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

SRJC at Sierra, 5:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

SF State at SSU, 2 p.m.

Cañada at SRJC, 2 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

SRJC at Yuba City, 1:30 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

Modesto at SRJC, 1 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NCL I

St. Helena at Middletown, 7 p.m.

Lower Lake at Clear Lake, 7 p.m.

Kelseyville at Fort Bragg, 7 p.m.

Cloverdale at Willits, 7 p.m.

NCL II

Rincon Valley Christian at Technology, 8 p.m.

St. Vincent at Tomales, 8 p.m.

Sonoma Academy at Calistoga, 8 p.m.

Upper Lake at Roseland University Prep, 8 p.m.

NCL III

Anderson Valley at Potter Valley, 8 p.m.

Mendocino at Point Arena, 8 p.m.

SSBL

El Sobrante Christian at Rio Lindo Adventist, 6 p.m.

Nonleague

Pacific Union College Prep at Archbishop Hanna, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NBL

Maria Carrillo at Montgomery, 7:30 p.m.

Windsor at Cardinal Newman, 7:30 p.m.

Casa Grande at Santa Rosa, 7:30 p.m.

Rancho Cotate at Ukiah, 7:30 p.m.

SCL

Elsie Allen at Healdsburg, 7:30 p.m.

El Molino at Piner, 7:30 p.m.

Analy at Sonoma Valley, 7:30 p.m.

NCL I

Middletown at St. Helena, 7 p.m.

Clear Lake at Lower Lake, 7 p.m.

Fort Bragg at Kelseyville, 7 p.m.

Willits at Cloverdale, 7 p.m.

NCL II

Rincon Valley Christian at Technology, 5:30 p.m.

St. Vincent at Tomales, 6:30 p.m.

Sonoma Academy at Calistoga, 6:30 p.m.

Upper Lake at Roseland University Prep, 6:30 p.m.

NCL III

Anderson Valley at Potter Valley, 6:30 p.m.

Mendocino at Point Arena, 6:30 p.m.

SSBL

El Sobrante Christian at Rio Lindo Adventist, 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

NBL

Rancho Cotate at Windsor, 6 p.m.

 

Wednesday, Feb. 6

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NBL

Santa Rosa at Casa Grande, 7:30 p.m.

Ukiah at Rancho Cotate, 7:30 p.m.

Montgomery at Maria Carrillo, 7:30 p.m.

Cardinal Newman at Windsor, 7:30 p.m.

SCL

Healdsburg at Elsie Allen, 7:30 p.m.

Piner at El Molino, 7:30 p.m.

Sonoma Valley at Analy, 7:30 p.m.

NCL II

Calistoga at Tomales, 8 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCL II

Calistoga at Tomales, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

NBL

Montgomery at Maria Carillo, 6 p.m.

Ukiah at Casa Grande, 6 p.m.

Cardinal Newman at Santa Rosa, 6 p.m.

SCL

Sonoma Valley at Healdsburg, 6 p.m.

Petaluma at Piner, 6 p.m.

El Molino at Analy, 6 p.m.

 

Thursday, Feb. 7

COLLEGE BASEBALL

SRJC at Ohlone, 2 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

SRJC at West Valley, DH, 1 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

Modesto at SRJC, 2 p.m.

COLLEGE MEN’S GOLF

Napa, Sierra, American River, Modesto at SRJC, 11 a.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

SSBL

Rio Lindo Adventist at Archbishop Hanna, 6:30 p.m.

Nonleague

Summerfield Waldorf at Technology, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NBL

Montgomery at Casa Grande, 7:30 p.m.

Rancho Cotate at Maria Carrillo, 7:30 p.m.

Cardinal Newman at Santa Rosa, 7:30 p.m.

Ukiah at Windsor, 7:30 p.m.

SCL

Sonoma Valley at Petaluma, 7:30 p.m.

Piner at Analy, 7:30 p.m.

Healdsburg at El Molino, 7:30 p.m.

Nonleague

Summerfield Waldorf at Technology, 6 p.m.

 

Friday, Feb. 8

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Stanislaus at SSU, 7:30 p.m.

SRJC at Diablo Valley, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Stanislaus at SSU, 5:30 p.m.

SRJC at Diablo Valley, 5:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

Western Oregon at SSU, 2 p.m.

Contra Costa at SRJC, 2 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

SSU at Las Vegas Tournament

Chabot at SRJC, 1:30 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

SRJC at Foothill, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

SRJC at Mission Tournament

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NBL

Santa Rosa at Cardinal Newman, 7:30 p.m.

Casa Grande at Montgomery, 7:30 p.m.

Maria Carrillo at Rancho Cotate, 7:30 p.m.

Windsor at Ukiah, 7:30 p.m.

SCL

Petaluma at Sonoma Valley, 7:30 p.m.

Analy at Piner, 7:30 p.m.

El Molino at Healdsburg, 7:30 p.m.

NCL I

Clear Lake at St. Helena, 7:30 p.m.

Middletown at Kelseyville, 7:30 p.m.

Lower Lake at Cloverdale, 7:30 p.m.

Willits at Fort Bragg, 7:30 p.m.

NCL II

Roseland Prep at Sonoma Academy, 8 p.m.

St. Vincent at Rincon Valley Christian, 8 p.m.

Technology at Tomales, 8 p.m.

Upper Lake at Calistoga, 8 p.m.

NCL III

Anderson Valley at Mendocino, 8 p.m.

Point Arena at Laytonville, 8 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCL I

Kelseyville at Middletown, 7:30 p.m.

Cloverdale at Lower Lake, 7:30 p.m.

Fort Bragg at Willits, 7:30 p.m.

NCL II

Roseland Prep at Sonoma Academy, 6:30 p.m.

St. Vincent at Rincon Valley Christian, 6:30 p.m.

Technology at Tomales, 6:30 p.m.

Upper Lake at Calistoga, 6:30 p.m.

NCL III

Anderson Valley at Mendocino, 6:30 p.m.

Point Arena at Laytonville, 6:30 p.m.

 

Saturday, Feb. 9

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Chico at SSU, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Chico at SSU, 5:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

Western Oregon at SSU, DH, 11 a.m.

SRJC alumni game, 11 a.m.

COLLEGE SOFTBALL

SSU at Las Vegas Tournament

COLLEGE MEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

SSU at Grand Canyon Invitational

SRJC at Mission Tournament

COLLEGE WOMEN’S WATER POLO

SSU at UCSD Invitational

HIGH SCHOOL WRESTLING

NCS dual meet championships at El Molino, 10 a.m.

Comments are closed.