Empire high school and college sports schedule, Feb. 18-23

For corrections and additions: To submit full season schedules or notify us of corrections or changes, please email eric.wittmershaus @pressdemocrat.com and mike.coit@ pressdemocrat.com, or call 521-5433.

Monday, Feb. 18

No events scheduled

 

Tuesday, Feb. 19

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Delta at SRJC, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Delta at SRJC, 5:30 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

Marin at SRJC, 1:30 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

SRJC at Shasta, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

SRJC at Shasta, 1 p.m.

COLLEGE MEN’S GOLF

SRJC at Big 8 tournament, Stockton, 12 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NCS Playoffs

Division 2

Washington (Fremont) at Montgomery, 6:30 p.m.

Ukiah at Concord, 7 p.m.

Casa Grande at Newark Memorial, 8 p.m.

Division 3

Hercules at Analy, 7 p.m.

Piner at San Marin, 7 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCS playoffs

Division 1

Dougherty Valley at Santa Rosa, 7 p.m.

Division 2

Windsor at Dublin, 6:30 p.m.

Washington at Casa Grande, 7 p.m.

American at Maria Carrillo, 7 p.m.

Northgate at Montgomery, 8 p.m.

Division 3

Hercules at Petaluma, 7 p.m.

Sonoma Valley at Novato, 7 p.m.

Analy at John F. Kennedy, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

Nonleague

Alameda at Casa Grande, 3:30 p.m.

Justin-Siena at Cardinal Newman, 3:30 p.m.

 

Wednesday, Feb. 20

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NCS playoffs

Division 4

Healdsburg at Moreau Catholic, 6:30 p.m.

Cloverdale at Cardinal Newman, 7 p.m.

Arcata at Willits, 7 p.m.

Middletown at Marin Catholic, 8 p.m.

Division 5

St. Vincent vs. University at Kezar Pavilion, 8 p.m.

Roseland Prep at St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.

Division 6

El Sobrante Christian at Laytonville, 7 p.m.

SF Waldorf at Mendocino, 7 p.m.

Summerfield Waldorf at Archbishop Hanna, 7 p.m.

St. Elizabeth at Point Arena, 7 p.m.

Rio Lindo Adventist at Calif. School for the Deaf, 7 p.m.

Anderson Valley at St. Bernard Catholic, 7 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCS playoffs

Division 4

Willits at Marin Catholic, 6:30 p.m.

Cardinal Newman at St. Patrick/St. Vincent, 7 p.m.

Cloverdale at Piedmont, 7 p.m.

Healdsburg at Moreau Catholic, 8 p.m.

Middletown at St. Mary’s, 8 p.m.

Division 5

Head-Royce at Sonoma Academy, 7 p.m.

St. Vincent at Emery, 7 p.m.

Roseland Prep at St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.

Division 6

El Sobrante Christian at Anderson Valley, 7 p.m.

Summerfield Waldorf at Rio Lindo Adventist, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BASEBALL

Nonleague

Petaluma at Cardinal Newman, 3:30 p.m.

El Molino at Justin-Siena, 3:30 p.m.

Casa Grande at Marin Catholic, 3:30 p.m.

Sonoma Academy at Marin Academy, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

Nonleague

Sonoma Valley at Casa Grande, 3:30 p.m.

Analy at Cardinal Newman, 3:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS GOLF

Nonleague

Sonoma Valley at Cardinal Newman, 3 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

COLLEGE BASEBALL

Solano at SRJC, 2 p.m.

COLLEGE MEN’S GOLF

SRJC vs. Napa, Modesto, at Napa, noon

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Nonleague

Novato at Cardinal Newman, 3:45 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS GOLF

Nonleague

El Molino at Rancho Cotate, 3:30 p.m.

Justin-Siena at Sonoma Valley, 3:00 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

Nonleague

Analy at Santa Rosa, 3:30 p.m.

Cardinal Newman at Tamalpais, 3:30 p.m.

 

Friday, Feb. 22

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Humboldt State at SSU, 7:30 p.m.

SRJC at Cosumnes River, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Humboldt State at SSU, 5:30 p.m.

SRJC at Cosumnes River, 5:30 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

SSU at UC San Diego, DH, 1 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

SSU at Fresno City, 2 p.m.

Folsom Lake at SRJC, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

Holy Names at SSU, 1 p.m.

Folsom Lake at SRJC, 1 p.m.

COLLEGE MEN’S SWIMMING

SRJC at Las Positas Invitational, 10 a.m.

COLLEGE WOMEN’S SWIMMING

SRJC at Las Positas Invitational, 10 a.m.

COLLEGE WOMEN’S WATER POLO

Azusa Pacific at SSU, 3:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NCS playoffs

Div. 1-3 matchups TBD

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCS playoffs

Div. 1-3 matchups TBD

HIGH SCHOOL BOYS WRESTLING

NCS meet at Newark Memorial High School, all day

HIGH SCHOOL GIRLS WRESTLING

CIF State meet at Lemoore, all day

HIGH SCHOOL BASEBALL

Nonleague

Maria Carrillo at Petaluma, 3:30 p.m.

Terra Linda at Piner, 3;30 p.m.

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Nonleague

Sonoma Valley at Justin-Siena, 4:00 p.m.

Terra Linda at Santa Rosa, 4:00 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

Nonleague

Sonoma Valley at Castro Valley, 3:30 p.m.

Casa Grande at Castro Valley, 3:30 p.m.

 

Saturday, Feb. 23

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Cal Poly Pomona at SSU, 7:30 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Cal Poly Pomona at SSU, 5:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

Fresno Pacific at SSU, DH, 11 a.m.

SRJC at Solano, 1 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

SSU at UC San Diego, DH, 11 a.m.

SRJC vs. Butte, Foothill, at Butte, 10 a.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

SSU at Fresno Pacific, 10 a.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

NCS playoffs

Div. 4-6 matchups TBD

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

NCS playoffs

Division 6

Second round

Point Arena at Tomales, 7 p.m.

Other Div. 4-6 matchups TBD

HIGH SCHOOL BOYS WRESTLING

NCS meet at Newark Memorial High School, all day

HIGH SCHOOL GIRLS WRESTLING

CIF State meet at Lemoore, all day

HIGH SCHOOL BASEBALL

Nonleague

St. Joseph Notre Dame at Ukiah, noon

San Rafael at El Molino, 2 p.m.

San Marin at Sonoma Valley, 7 p.m.

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Nonleague

Miramonte at Elsie Allen, 11 a.m.

Sonoma Valley at Santa Rosa (New Mexico), 11 a.m.

Comments are closed.