Friday’s local college and high school results

High school baseball

A.L. Rabinowitz tournament

Consolation game

 AT MONTGOMERY

Chico 000 013 0 – 4 6 1

Northgate 111 210 x – 6 4 0

WP – Dalton; LP – Gomes

C: Uecker 2×2, Heyl 2×3

N: Simmons 2×2

Seventh place

AT DOYLE PARK

Windsor 113 002 0 – 7 10 1

Santa Rosa 100 030 0 – 4 5 4

WP – Sosa; LP – Clamar

W: Kennedy 3×4, Wells 2×3, Fazzio 2×4

Championship
Ukiah           000  000  3–3  3  0
Analy           100  111  x–4   8  0
WP: Ry McAuliffe LP: Adrian Mata
U: Conner Franz 2×3, RBI; Russell Pinnegar 1×3, 2 RBI.
A: Darin Newman 2×4, 2 RBI; Garrett Hill 1×3, RBI; Sam Wells 0x1, RBI; Jacob McKnight 1×3; Jacob Royer 2×4; Dylan Mathias 1×3; Joaquin Meckler-Pacheco 1×2.
Third place
Petaluma         112  300  0–7  10  3
Montgomery    001  010  0–2   4   4
WP: Scott Hilbert, LP: Jared LaBlue
P: Blake Patrick 2×4, Austin Thomas 2×4, Scott Hilbert 2×4, Hunter Williams 2×4.
M: LaBlue 1×3, Mitchell West, Jake Hunt 1×2, Matt Miller 1×2.
All-Tournament team: Garrett Hill (Analy), Jae Wagner (Analy), John Brazil (Ukiah), Conner Franz (Ukiah), Francisco Sosa (Windsor), Mitchell West (Montgomery), Jared LaBlue (Montgomery), Blake Patrick (Petaluma), Scott Hilbert (Petaluma), Nick Simmons (Northgate), Morey Marshall (Chico)
Outstanding hitter: Grant St. Martin (Analy)
Outstanding pitcher: Jeff Piver (Ukiah)

Adam Westcott Tournament

AT CASA GRANDE

Casa Grande     3   0   0   0   2   0   3   –   8   10   2

Maria Carrillo     0   0   0   0   1   0   0   –   1   4   5

WP: Matt Becker (CG, 10 K, 1 BB), LP: Ambrose

CG: Anthony Bender 2×4, 2 2B, R, RBI; Charlie Parnow 2×4; Richard Lyle 2×4, 2 R

Cardinal Newman     0   1   1   0   1   0   0   –   3   5   1

Casa Grande     1   0   0   0   1   0   2   –   4   9   1

WP: Bender. LP: Faber

CN: Rebello 2×3, 2B, R, RBI

CG: Bender 2×4, R, RBI; Taylor Gomez 2×4; Iggy Llorence 3×4, RBI

Notable: An error by the Cardinals opened the door and with 2 outs, Gaucho’s Llorence singled in the winning run.

Eureka           302 013 0-  9-  7- 2

Healdsburg    001 260 1-10-10-2

WP: Denny Shakked

H: Jake Garcia 1×3, 2BB, Shakked 2×4, Trent Wilkins 1×1, Zac Rothioli 2×3, Robbie Schieffer 1×2, SF

Record: Healdsburg 3-4

NCL III

AT MENDOCINO

Game 1

Point Arena     3   0   1   0   0   0   1   –   5   8   3

Mendocino     0   0   0   1   1   2   0   –   4   8   3

WP: Timothy Sanders, LP: Preston Salmans

PA: Gavin Malik 2×3, RBI; Cody Cissna 2×3; Justin Sundstrom 2×3, RBI; Anthony Halverson 2×3

Mendo: Kevin Dooley 3×4

Game 2

Point Arena     3   0   0   1   0   –   4   7   0

Mendocino     0   0   0   1   1   –   2   2   1

WP: Cissna, LP: Nathan Van Horn

PA: Sundstrom 2×4, RBI; Malik 2×4, RBI

Mendo: Van Horn 1×2, RBI; Jake Casey 1×2, 2B

Records: PA 2-0, Mendo 0-4, 0-2

NON LEAGUE

AT UPPER LAKE

Middletown   370 04- 14-14- 0

Upper Lake  001 10-    2- 3- 3

WP: Albert Ruske (4 IP, ER, 8K, 1BB)

M: Chris Montoya 2×3, 3R; Brad Bologna 1×4, 2R, 2RBI; Logan Smith 1×3, R, RBI; Graham Brown 2×3, 2R, 4RBI; Jake Tucker 2×4, 2R, RBI; Reed Carpenter 1×2, R, 2RBI; Blaine Amos 1×1, R, 2 RBI:

Record:  Middletown 6-2

High school softball

AT CLOVERDALE

Cloverdale Tournament

Calistoga     0   0   0   0   0   2   0   –   2   4   6

Cloverdale     1   1   4   0   1   0   –   7   5   2

WP: Danielle Perlenfein, LP: Helen Butcher

Cal: Waggoner 1×2, 2 RBI

Clov: Monica Lumley 1×2, 2B, 2 RBI; Bailey Creager 1×3, 2B, RBI

Record: Clov 4-0

Other scores: St. Helena 9, Marin Catholic 8; Berean Christian 14, McKinleyville 3; Salesian 9, El Molino 0

High school boys tennis

AT ROHNERT PARK
Technology 3, Calistoga 2
Singles: Ben Adam (T) d. Sheree Muller 4-6, 6-0, 7-5; Eddie Tapia (C) d. Noah Peake 6-4, 7-6; Jorge Rodriguez (C) d. Roberto Morales 6-0, 7-5.
Doubles: Sataya Karri-Carisse Ballard (T) d. Juan Martinez-Anallely Gonzalez 6-0, 6-0; Connor Albright-Mary Nguyen (T) d. Jazmine Davis-Audrey Felion 6-1, 6-0.
CMC NORTH
AT MENDOCINO
Anderson Valley 4, Mendocino 1
Singles: Colin VanRee (AV) d. Drew Duncan 6-1, 6-4; Drake Zezzanatto (AV) d. Scott Duncan 6-4, 6-7, 6-0; Quin Fields (M) d. Maxence Weyrich 3-6, 6-4, 6-4;
Doubles:  Alexis Oseguera-Danny Espinoza (AV) d. Isla Browery-Jin Jackson 6-1, 4-6, 6-2; Alondra Espinoza-Esmeralda Espinoza (AV) d. Muriel Shattuck-Emily Reinhard 6-4, 6-1;

Record: Mend 0-1

Comments are closed.