Quantcast
 
Loading

Thursday’s local college and high school results

College baseball

CCAA

AT POMONA

Sonoma State   010   015   000   —   7   8   2
Cal Poly Pomona   000   103   100   —   5   10   0

WP—Taylor Herbert (2-1); LP—Max bethel (3-3); Sv—Steven Zaharias, 4

SSU: Sam Montgomery 3×5, 2B, 2 RBI; Jackson Stogner 2×5, RBI, R; Garrett Schwartz 1×4, 2 RBI, R; Steven Filippi 1×4, RBI, R; Shawn Walters 1×3, RBI, R.

Records: SSU 19-8, 11-6; CPP 17-13, 10-11

 

JC baseball

Big Eight Conference

AT PLEASANT HILL

Santa Rosa JC   100   000   012   —   4   8   1
Diablo Valley   000   100   000   —   1   6   2

WP—Brian Bynum; LP—Ben Krauth

SRJC: Taylor Martin 2×4, 2B, R; Brent Gillespie 3×5, RBI; Anthony Sequeira 1×4, R, RBI

Record: SRJC 19-2-1, 10-1

Next: SRJC hosts Diablo Valley 1 p.m. Saturday.

 

JC men’s tennis

Nonconference

AT HAYWARD

Chabot College 8, Santa Rosa JC 1

Singles: Brook Workench (Ch) def. Zak Bohegian 6-2, 6-1; Gerald Mahone(Ch) def. Chase Sariaslani 6-1, 6-0; Brandon Lew (Ch) def. Jon Sharp 7-6 (7-4), 6-2; Collin Mui (Ch) def. Moses Kuzu 6-0, 6-3; Long Vu (SRJC) def.Rafa Flores 2-6, 6-3, 10-3; Demarrea Johnson (Ch) def. Teddy Hanford 6-3, 6-2.

Doubles: Workench/Lui (Ch) def. Bohegian/Sharp 8-6; Mahone/Lew (Ch) def. Sariaslani/Kuzu 8-3; Flores/Johnson (Ch) def. Hanford/stafford 8-6.

Record: SRJC 7-8

 

High school baseball

NCL I

AT ST. HELENA

Cloverdale   000   003   00   —   3   5   4
St. Helena   101   000   11   —   4   9   2

WP—Jackson Graff; LP—Isiah Warren

Clov: Junior Campos 2×3, 2 RBI

StH: Richard Hoppe 3×3, RBI; Kevin Gaffe 2×4, R; Cooper Rockwood 2×4, R, RBI

Notable: Saints’ Rockwood singled in Gaffe with the winning run in the bottom of the 8th.

Record: StH 6-5, 1-0

Nonleague

AT PINOLE

Windsor   100   030   0   —   4   7   0
Pinole Valley   000   300   0   —   3   7   2

WP—Andrew Begley; LP—Scott Manning

W: Troy Kennedy 2×3, 2 2B, 3 RBI

Notable: Kennedy’s double came was on a 3-2 pitch with two outs in the fifth to give Windsor the lead

Record: Windsor 7-4

AT PASADENA

First Game

Rancho Cotate   010   320   2   —   8   12   1
Pasadena   000   002   0   —   2   5   2

WP—Connor Littleton; LP—Patrick Savcudo

RC: Ryan Haug 2×4, RBI; Anthony Sosa 3×4, 3R; Ryan Walsh 2×3, 3R; Will Felton 2×3, R, 3 RBI

Second Game

Rancho Cotate   100   000   0   —   1   4   2
Pasadena   201   000   x   —   3   6   1

WP—Bryan Blackburn; LP—Will Felton

RC: Ryan Walsh 1×3, RBI; Mike Jones 1×3; Eric Mossi 1×3; Felton 1×2

Record: RC 7-4

 

High school softball

NBL

AT WINDSOR

Santa Rosa   002   000   0   —   2   7   2
Windsor   003   010   x   —   4   7   1

WP—Rachelle Butulia; LP—Johanna Telen

SR: Taylor Mathews 1×4

W: Angelica Terrel 3×3, 2B, 2 RBI; Sophia Cody 1×3, RBI

Record: W 4-2, 1-0

AT MONTGOMERY

Cardinal Newman   010   201   0   —   4   7   1
Montgomery   010   000   0   —   1   7   3

WP—Lexie Raasch; LP—Ashley Cuccaro

CN: Elli Filice 2×4, 2R; Guilia Geary 2×2, R; Sarah Holly 1×2, R, 2 RBI; Kayla Douglas 1×2, 2B

Mont: Sarah Wikle 2×3, 2B, 3B; Delaney Seymour 1×3, R

Records: CN 7-1, 1-0; Mont 3-3, 0-1

AT UKIAH

Rancho Cotate   314   200   2   —   12   14   1
Ukiah   010   030   0   —   4   8   5

WP—K. Faagata-Averbuck; LP—Madison Klee

RC: Taylor Haug 3×4, 2 RBI; Christine Ricossa 3×4, RBI; Courtney Zaccagna 3×5

U: Taylor Morris 3×4, 2B, RBI; Raquel Contreras 1×4, HR, 2 RBI

Record: Uk 5-3, 0-1

AT MARIA CARRILLO

Casa Grande   010   001   0   —   2   5   2
Maria Carrillo   005   000   x   —   5   8   2

WP—Robin Johnson; LP—Courtney Ludlow

CG: Aril Reinhard 1×2, 2B, RBI; Caitlyn Cerini 1×3, RBI; Heather Zeeb 1×3, 2B; Courtney Ludlow 1×3, 2B.

MC: Megan August 2×3; Mariah Gabriel 1×3, 2B, 3 RBI; Hannah Chew 2×3, RBI; Rochelle Schulze 1×4, RBI.

Records: CG 4-5, 0-1; MC 5-2, 1-0

SCL

AT ELSIE ALLEN

Sonoma Valley   (16)(10)2   30   —   31   20   0
Elsie Allen   000   00   —   0   1   0

WP—Jordan Samson; LP—Ashlee Collins

SA: Amber Rose 2×3, HR; Ashley Vail 2×3, HR; Samson 3×5

EA: Kendall Jensen 1×2

AT SEBASTOPOL

Healdsburg   000   01   —   1   5   2
Analy   442   12   —   13   9   2

WP—Alina Goodrum; LP—Molly Fuhrman

H: Ursala Lopez 2×3

A: Goodrum 2×3, 3B, RBI; Taylor Christy 2×3, 2B, 3 RBI

Record: Analy 7-1, 1-0

Nonleague

AT SAN FRANCISCO

St. Vincent   407   08   —   19   14   2
University   210   00   —   3   3   6

WP—Hayley Olson; LP—Carolyn Grassi

StV: Ursyla Baumgarten 4×5, 2 HR, 2 RBI, 4R; Hannah Upton 2×4, HR, 3 RBI, 2R; Alexis Torres 1×2, 2B, 3R, RBI; Mary Cerf 1×3, HR (GS), 4 RBI; Olivia Sikora 1×1, HR, 2 RBI

U: Hodeva Smith 2×3, R, RBI

Record: StV 2-6

 

High school swimming

SCL

AT SONOMA

Girls: Sonoma Valley 96, El Molino 73

200 MR: Warren (EM) 2:21.14; 200 IM: Cline (SV) 2:45.64; 50 Free: Cogbill (SV) 29.91; 100 Fly: Lewis (EM) 1:14.00; 100 Free: Knef (SV) 1:11.9; 500 Free: Lewis (EM) 6:10.31; 200 FR: (SV) 2:07.48; 100 BK: Warren (EM) 1:14.25; 100 Breast: Collins (EM) 1:31.13; 400 FR: (EM) 4:33.01

Boys: Sonoma Valley 91, El Molino 47

200 MR: (SV) 2:11.25; 200 Free Campion (SV) 2:01.38; 200 IM: North (EM) 2:30.25; 50 FR: Morgan (SV) 26.92; 100 Fly: Campion (SV) 1:08.86; 100 Free: Curry (SV) 1:04.48; 500 Free: Morgan (SV) 6:30.87; 200 FR: (SV) 1:53.66; 100 Back: Amara (SV) 1;12.32; 100 BR: North (EM) 1:16.34; 400 FR: (SV) 4:07.25

AT LAKEPORT

Boys: Clear Lake/Kelseyville 85, Piner 49

200 MR: (P) 2:21.90; 200 Free: Disney (CL/K) 2:36.34; 200 IM: Urruttia (P) 2:38.83; 50 Free: Powers (CL/K) 0:28.53; 100 Fly: Thompson (CL/K) 1:01.37; 100 Free: Hernandez (CL/K) 1:08.51; 500 Free: Tejeda (CL/K) 7:24.79; 200 FR: (P) 2:02.43; 100 Back: Hayes (P) 1:29.44; 100 Breast: Lawler (CL/K) 1:18.11; 400 FR: (CL/K) 5:12.95

Girls: Clear Lake/Kelseyville 117, Piner 32

200 MR: (CL/K) 2:34.52; 200 Free: Snow (CL/K) 3:07.93; 200 IM: Chang (CL/K) 2:53.12; 50 Free: Rae (CL/K) 0:34.18; 100 Fly: Vasquez (CL/K) 1:57.58; 100 Free: Fricker (CL/K) 1:09.21; 500 Free: Hanson (CL/K) 6:47.62; 200 FR: (CL/K) 2:26.36; 100 Back: Chang (CL/K) 1:24.91; 100 Breast: Fricker (CL/K) 1:33.92; 400 FR: (CL/K) 5:08.83

AT ST. HELENA

Girls: Analy 124, St. Helena 25

200 MR: (A) 1:55.05; 200 Free: Jordan Jane (A) 2:14.20; 200 IM: Rebecca Baxley (A) 2:11.56; 50 Free: Lily Maxfield (A) 26.92; 100 Fly: Georgie Petibone (A) 1:01.85; 100 Free: Rebecca Baxley (A) 0:55.28; 500 Free: Lani Auva’a (A) 5:38.29; 200 FR: (A) 1:46.92; 100 Back: Lani Auva’a (A) 1:05.25; 100 Breast: Georgie Petibone (A) 1:10.65; 400 FR: (A) 3:56.87

Boys: St. Helena 67, Analy 65

200 MR: (A) 2:15.73 ; 200 Free: Attakai Yazzai 2:44.03; 200 IM: Veeder Provost (SH) 2:47.40; 50 Free: Landin Ambrozini (SH) 24.68; 100 Fly: Spencer Purdue (A) 1:06.81; 100 Free: Veeder Provost (SH) 1:04.74; 500 Free: Spencer Purdue (A) 6:02.69; 200 FR: (SH) 1:49.58; 100 Back: Landin Ambrozini (SH) 1:04.41; 100 Breast: Andre DeLimur (SH) 1:16.93; 400 FR: (SH) 4:21.42

NBL

AT CASA GRANDE

Boys: Montgomery 98, Casa Grande 74

200 Medley Relay: (CG) T. Shimokabe, H. Steiner, M. Samet, M. Yu 1:46.48; 200 Free: Mark Samet (CG) 1:57.93; 200 IM: Henry Steiner (CG) 2:10.38; 50 Free: Taka Shimokabe (CG) 23.48; Diving: Tanner McDonald (M) 184.1; 100 Fly: Henry Steiner (CG) 56.86; 100 Free: Michael Sevri (M) 50.99; 500 Free: Sean Kelley (M) 5:26.89; 200 Free Relay: T. Shimokabe, M. Samet, M. Yu, H. Steiner 1:36.37; 100 Back: Taka Shimokabe (CG) 58.50; 100 Breast: Mark Samet (CG) 1:07.05; 400 Free Relay: S. Kelley, C. Yu, Q. Kezer, M. Sevri 3:47.42.

Girls: Montgomery 107, Casa Grande 69

200 Medley Relay: (M) J. Bauer, A. Nowak, K. Sabourin, D. Illing 1:58.31; 200 Free: Angelica Nowak (M) 2:07.44; 200 IM: Eva Ratcliff (M) 2:25.44; 50 Free: Jenna Bauer (M) 25.08; Diving: Erin Ahern (M) 115.5; 100 Fly: Jenna Bauer (M) 59.57; 100 Free: Reid Whaley (CG) 55.15; 500 Free: Kate Sabourin (M) 5:34.47; 200 Free Relay: (M) S. Stamoulis, L. Yee, I. Beal, E. Ratcliff 1:59.03; 100 Back: Danielle Illing (M) 1:09.70; 100 Breast: Reid Whaley (CG) 1:09.76; 400 Free Relay: (M) J. Bauer, A. Nowak, K, Sabourin, D. Illing 3 :51.18.

JV: Montgomery 96, Casa Grande 77

 

High school boys golf

SCL

AT ROOSTER RUN

Par 36

Sonoma Valley 218, Petaluma 218

SV: Christian Ballerd 37, Craig Gusse 43, Dario Minatta 45, Justin Crockett 46, Brett Sullivan 47

Pet: Sean Berardi 37, Luc Rivetti 42, Nick Mowers 44, Sean Parratt 46, Alex Hoefer 49

Notable: Sonoma Valley won tiebreaker based on sixth player

Record: Pet 1-3

AT SANTA ROSA COUNTRY CLUB

Par 36

Analy 208, Piner inc.

Analy: Max Ringrose 35, Clayton Farris 40, Grayson Evans 44, Jonathan Stewart 44, Michael Thayer 45

 

High school boys tennis

SCL

AT PETALUMA

Petaluma 4, Sonoma Valley 3

Singles: Stephen Montano (S) d. Jaz Gonzalez 6-1, 6-3; Matt Schafer (P) d. Connor Griggs-Demmin 6-7, 6-4, 6-2; Cole Simpson (P) d. Liam Casey 6-1, 6-7 (4-7), 6-4; Kevin Cox (P) d. Caleb Horowitz 4-6, 6-2, 6-4.

Doubles: Magnus Forsythe-Griffin Hill (S) d. Auggie Clark-Prakash Ravikumar 3-6, 6-2, 6-2; Peter Gray-Aidan Lacy (S) d. Jason Metten-Ryan Ishizu 6-2, 6-2; Ryan Cox-Dom Soares (P) d Sam Sondheim-Alex Gustafson 6-2, 5-7, 6-1.