Saturday’s local college and high school results

JC baseball

Big Eight Conference

AT ROCKLIN

Santa Rosa JC     0   0   2   1   0   0   2   0   0   –   5   8   2

Sierra     1   0   0   0   0   0   0   0   1   –   2   5   2

WP: Brian Bynum, LP: Matt Fielding

Santa Rosa JC: Anthony Sequiera 2×4, 2 RBI; Siosi Poti 2×4, R, SB; Chase Stafford 2×5, R; Nico Filice 1×3, RBI; Brent Gillespie 1×3, RBI

Record: SRJC 22-3-1, 13-2

Next: Tuesday, 2:30 at Cosumnes River in Sacramento

JC softball

Big Eight Conference

AT SANTA ROSA

Game 1

Santa Rosa JC 8, Modesto 2

WP: Courtney Lucchesi, LP: Roxie Cordella

Santa Rosa JC: Megan Winters 3×4; Megan Stroud 3×3; Krystina Pardoski 1×2, 2B; Taylor Morgan 1×3; Christina Pierce 1×3

Game 2

Santa Rosa JC 3, Modesto 0

WP: Cheyenne Bricker, LP: Cordella

Santa Rosa JC: Morgan 2×3; Pierce 1×3, HR; Stroud 2×3; Lucchesi 1×3, HR; Jenna Reed 1×2; Courtney Morton 1×1

Record: SRJC 23-9-1, 9-5

Next: Tuesday, 3 pm hosting Sacramento City College

High school softball

AT HAYWARD

Standley Cup

Petaluma     2   1   2   0   0   0   1   –   6   7   0

Cloverdale     0   0   0   0   0   3   0   –   3   9   0

WP: Dana Thomsen, LP: Teanne Edens

Pet: Brie Gerhardt 3×4, RBI; Katie Bisges 2×3, 3B, RBI; Miranda Swanson 1×4, 2B, RBI

Clov: Monica Lemley 2×3, 2B; Kim Mitchell 2×3, 2B, 2 RBI; Bailey Creager 1×3, RBI

Notable: Eagles Creager & Lemley named to All Tourney team

Record: Clov 10-2

HASA TOURNAMENT

AT ANTIOCH

GAME 1

Santa Rosa    204 000 5- 11-12- 3

Las Lomas    000 100 1-    2-  4- 4

WP: Denia Vera; LP: Stephanie Merhoff

SR: Alison Wendler 3×4, 2B, 2RBI; LL: Alyssa Younger 2×3

CHAMPIONSHIP GAME
Santa Rosa    000 000 0- 0- 3- 1

Concord          000 010 x- 1- 5- 0

WP:  Kelly Drake:  LP: Johanna Peelen

SR: Peelan 1×2, 2B; Rebekah Smith 1×2; C: Monique Cook 2×3; Courtney Davis 1×1, BB

Noteable:  Santa Rosa went 3-1 in tournament…Wendler and Peelan were picked to the All Tourney team

High school track

AT ARCADIA

Arcadia Invitational

Santa Rosa results: Boys Medley Relay, Seeded race: 6th, 10.43:19; Girls high jump: Morgan Bertsch, 7th, 5’2″; 800 Meters: Fadia Ibrahim, 6th, 2.13:63 (Empire best)

Comments are closed.