Tuesday’s local college and high school results

High school softball

NCL II

AT ST. VINCENT

Tomales     1   0   0   0   0   –   1   3   3

St. Vincent     8   4   0   2   –   14   15   1

WP: Sarlatte, LP: Hankins

T: Furlong 2×3, 2B, R; Nygard 1×2

StV: Selmi 3×4, 2B, 2 R, 2 RBI; Baumgarten 2×3, 2 3B, 2 R, 3 RBI; Olson 3×3, 2 R; Cerf 2×2, R, RBI

Record: StV 9-8, 6-0

SCL

AT PINER

Petaluma     3   6   0   4   0   –   13   19   0

Piner     0   0   0   1   0   –   1   1   2

WP: Dana Thomson, LP: Colla

Pet: Gina Barnacle 4×4, 3B, HR, 3 RBI; Thomson 3×4, 2B, 2 RBI; Nicole Wiecks 2×4, RBI; Meghan DeCoite 2×4, 2B, 3B, 2 RBI; Joelle Krist 2×3, 3B; Katy Bisges 2×4, 2 2B, RBI

Piner: Witt 1×2, 2B

Record: Pet 16-1, 7-0

NCL I

AT CLOVERDALE

Willits     0   0   0   0   0   –   0   1   5

Cloverdale     (12)   4   2   4   –   22   21   1

WP: Teanne Edens, LP: Willcutt

W: Monahan 1×2

Clov: Brooke Robinson 5×5; Morgan Robinson 3×5, RBI; Kim Mitchell 4×5, 3 RBI; Amy Mora 2×4, RBI; Bailey Creager 3×3, 2B, 4 RBI

Record: Clov 17-2, 10-0

AT KELSEYVILLE

Fort Bragg      515 120 0- 14- 15- 3

Kelseyville      400 011 0-    6-   9- 4

WP: Justice Wristen; LP: Jennifer Green

FB: Marly Bradley 3×6, RBI; Breanna Bernardini 3×4, 3RBI; Wristen 3×3, 2RBI; Cherie Ryden 2×6, 3RBI

Kel: Savannah Meyer 3×3; Dakota Rixen 2×4;

NBL

AT RANCHO COTATE

Montgomery     0   0   0   0   0   0   –   0   5   0

Rancho Cotate     3   0   1   1   4   1   –   10   12   0

WP: Kazja Faagata-Averbuck, LP: Murguia

Mont: Hermann 1×3, 2B; Seynore 1×2

RC: Faagata-Averbuck 3×3, 2 2B, HR, 7 RBI; Kailani Fronda 2×3, 2B, 3B; Kristine Ricossa 3×3, 2B; Taylor Haug 2×3

Record: RC 12-6, 8-2

AT UKIAH

Casa Grande     2   0   0   1   0   1   0   1   –   5   7   3

Ukiah     0   0   0   1   2   0   1   2   –   6   13   3

WP: Rylie Loflin, LP: Courtney Ludlow

CG: Sara Langdon 2×3; Alexus Hale 2×4

Uk: Taylor Morris 2×3, 2 RBI; Rachel Ruddick 3×4, 2B, 2 RBI; Courtney Gordon 2×3, 2 2B; Emily Brooks 3×5, 2B, RBI

Record: Uk 10-9, 3-6

High school badminton

NBL

AT MARIA CARRILLO

Montgomery 14, Maria Carrillo 1

Boys singles: Tyler Krause (Mont) d. David Harris 21-11, 21-17; Girls singles: Jennie Tong (Mont) d. Marissa Nguyen 21-6, 21-9; Boys doubles: Albert Nguyen-Tyler Krause (Mont) d. Calvin Gummer-Simar Nijjar 21-2, 21-13; Girls doubles: Jennie Tong-Peggy Hsieh (Mont) d. Kat Rassmussen-Aylin Erden 21-9, 21-6; Mixed doubles: Tommy Wikle-Serena Uppal (Mont) d. Simar Nijjar-Marissa Nguyen 21-9, 21-6

Record: Mont 17-0

AT SANTA ROSA

Santa Rosa 15, Roseland University Prep 0

Girls singles: Claudia Rohrs (SR) d. Gloria Paniqua 21-13, 21-9; Boys singles: Alex Trinh (SR) d. Guan Pham 21-3, 21-7

Record: SR 14-2

High school baseball

NCL II

AT TOMALES

St. Vincent     2   0   0   0   0   0   0   –   2   4   3

Tomales     1   0   3   0   0   0   –   4   3   4

WP: Morgan Giammona (CG, 4 K, 1 BB), LP: Alex Neve

StV: Neve 1×3, 2B, 2 RBI; Arman Yektaparast 1×4; Dusty Oliver 1×3

Tom: Cody Titus 1×2; Giammona 1×1, 2 R; Jacob Brady 1×3

Records: StV 14-4, 6-1; Tom 9-4, 5-2

AT DOYLE PARK

Upper Lake                 003 000 0-  3-  5- 4

Sonoma Academy     016  002 x-  9-12- 5

WP: Steven Stack; LP: Jason Bardelmeier

UL: Jared Wade 2×3; Bill Robinson 1×2, R; Stevie Diaz 1×3, R

SA: Frankie Graham 3×4, 3B, 2R; Luke Martin 2×4, 2R, RBI; Austin Albertson 2×3, R, 2RBI;

Record: UL 11-6, 6-1

AT RINCON VALLEY CHRISTIAN

Calistoga                          000 100 1-  2-  6-  1

Rincon Valley Christian   220 004 x-  8-  8-  3

WP:  Mark Breaux; LP: Ricky Clark

Cal: Danny Alfaro 1×3, RBI

RVC: Tommy Edmonds 2×4, RBI; JW Peterson 2×4 2RBI; Kevin Desai 1×3, 2RBI

NCL I

AT KELSEYVILLE

Fort Bragg     0   0   1   2   1   1   1   –   6   6   1

Kelseyville     1   0   0   3   3   0   –   7   11   5

WP: Jake Peters, LP: Laboue

FB: Ashby 3×3, 2B, RBI

Kel: John Mark Reagan 2×3; Nick Vargas 2×2, RBI; Victor Perez 2×3, 2 2B, RBI; Mike Snider 2×3, 3 RBI

Record: Kel 12-7, 7-2

AT CLOVERDALE

Willits     0   0   2   0   0   –   2   4   1

Cloverdale     3   1   4   2   2   –   12   14   1

WP: Isiah Warren, LP: Will Betts

W: Sam White 3×3

Clov: Warren 3×3; Jason Hibbeln 2×2; John Holden 2×3; Andre Delagnes 2×4, 2B; Greg Scaranella 2×2

Record: W 3-14, 2-8; Clov 5-12, 4-5

AT ST. HELENA

Middletown    000 000 0- 0- 5- 2

St. Helena     000 003 x-  3- 5- 1

WP: Jackson Graff; LP: Josiah Amos

M: Graham Brown 1×3; Josiah Amos 1×3, Blaine Amos 1×2; Reed Carpenter 2×3

St. H: Jackson Graff 3×3, R

SCL

AT HEALDSBURG

Sonoma Valley     000 000 0- 0- 3- 0

Healdsburg           100 000 x- 1-  4- 0

WP: Robert Hatcher; LP: Jimmy Flatt
SV: Johan Son 2×2, Flatt 1×3

H: Jake Garcia 1×3 R, MItch Williams 1×3, Benny Shakked 1×3, Cody Newman 0x2, RBI

NCL III

AT MENDOCINO

GAME 1

Archbishop Hanna    110 002 0- 4- 7- 0

Mendocino                002 121 x-  6- 6- 0

WP: Nathan Van Horn; LP: Jordan Glansky
AH: Jose Jimenez 2×3, 2 2B; Chris Pazzano 1×3, 2B, RBI

M: Preston Salmans 2×3, 3B, 3RBI; Derek Woods 1×2, RBI, 3SB

GAME 2

Archbishop Hanna   110 03-  5- 7- 1

Mendocino                021 00- 3- 7-  1

WP: Damian Sanchez; LP: Preston Salmans

AH: Jose Barrios 2×3, 2 2B, 2RBI; Alonzo Jimenez 2×3; Sanchez 1×3, 2B

M: Derek Woods 2×2, 2B, 2RBI; 2 SB; Nathan Van Horn 1×3, 2B

High school swimming

Boys

Montgomery 124, Rancho Cotate 60

200 MR: (M) 1:53.50; 200 Free: Quinn Kezer (M) 2:04.79; 200 IM: Aric Lang (RC) 2:17.61; 50 Free: Sean Kelley (M) 26.38; Diving: Tanner MacDonnald (M); 100 Fly: Quinn Kezer (M) 1:05.59; 100 Free: Michael Severi (M) 50.79; 500 Free: Aric Lang (RC) 5:06.58; 200 FR: (M) 1:49.63; 100 Back: Michael Severi (M) 1:00.17; 100 Breast: Andrew Wong (RC) 1:05.73; 400 FR: (RC) 3:41.61

Girls

Montgomery 136, Rancho Cotate 37

200 MR: (M)  2:00.65; 200 Free: Angelica Nowack (M) 2:08.64; 200 IM: Jenna Bauer (M) 2:08.60; 50 Free: Danielle Illing (M) 27.79; Diving: Erin Ahern (M); 100 Fly: Angelica Nowack (M) 1:04.77; 100 Free: Jenna Bauer (M) 53.83; 500 Free: Kate Sabourin (M) 5:47.45; 200 FR: (M) 1:51.54 ; 100 Back: Simone Ebright (M) 1:15.22; 100 Breast: Kate Sabourin (M) 1:15.43; 400 FR: (M) 4:28.70

High school boys tennis

NBL

AT CARDINAL NEWMAN

Cardinal Newman 5, Casa Grande 2

Singles: Matt Halligan (CG) d. Dylan Tasker 6-3, 6-3; Tim McCullough (CN) d. Shaffer Battaglia 6-7 (10-8), 6-4, 6-3; Greg Gschwend (CN) d. Jack Micco 0-6, 6-1, 6-3; Matt Payne (CN) d. Shawn Udomsak 6-4, 2-6, 7-5

Doubles: Nate Bentham-Max Leinen (CN) d. Avnish Dighe-Daniel Carballal 3-6, 6-4, 6-0; Jeff Destruel-Connery Gschwend (CN) d. Eric Whetstone-Ram Goli 6-4, 6-4; Kenney Phan-Akhil Nadendla (CG) d. Rex Zhang-Tom Broffman 7-6 (7-2), 4-6, 10-7

Record: CN 18-4, 13-1

Notable: Cardinals clinched league title

High school boys golf

CMC GOLF CHAMPIONSHIP

FINAL

St. Vincent 326, Middletown 333, Kelseyville 401, Technology 485, St. Helena INC, Rincon Valley Christian INC

Second Round Leaders:  1. Ryan Johnson, St. H 74; 2. Evan Knight, St. V 76; 3. Jeremy Melka, St. H 80; 4. Alex Graham, St. V 81; 5. Joey Wertz, St. V 82; Daniel Eagle, M 82; Chason Tom M 82;

Notable:  St. Vincent advances to the NCS Division 2 playoffs which begins next Monday at Rooster Run…Evan Knight won the individual championship in the two round event by seven strokes.

Comments are closed.