Friday’s local college and high school results

College baseball

College baseball

 

NCAA Division II West Regional

 

AT SAINT GEORGE, UTAH

 

Sonoma State000010100—263

 

Grand Canyon12201000x—6100

 

WP: Jorge Perez (7-4); LP: Glenn Wallace (9-2)

 

SSU: Sam Montgomery 2×4, 2B; Steven Filippi 1×4, 2B; Scott Harkin sac, RBI; Shawn Walters sac, RBI

 

Notable: Wallace allowed nine hits and six runs in five innings, but only two of the runs were earned … Jon Richards pitched three scoreless innings, allowing only one hit, in relief.

 

Up next: The Seawolves play Cal State Monterey Bay at 2 p.m. today in an elimination game.

 

Records: SSU 35-21; GC 36-16

JC baseball

CCCAA State Tournament

Opening round

AT FRESNO CITY COLLEGE
Cypress                010  024  000–7  11  1
Santa Rosa JC     010  000  000–1  11  1
WP: Stephen Kane, LP: Bryan Webster
Cypress: Jonathan Torres 2×5, Taylor Schultz 3×5.
SRJC: Stephen McElroy 3×3, 2B, 3B; Ryan Xepoleas 2×5, 3B; Spencer Neve 2×4.
Records: Cypress 30-14, SRJC 33-8-1

Notable: The Bear Cubs play Feather River at 10 a.m. today in an elimination game.

High school softball

SCL Tournament

Championship

AT PETALUMA

Analy          000  020  0–2  10  2

Petaluma    330  003  x–9   11  3
WP: Dana Thomsen LP: Derika Green
Analy: Alina Goodrum 2×4, Rosie McClelland 2×4, Haley Sheridan 2×4.
Pet: Gina Barnacle 2×4, 3B, 2 RBI; Katie Bisgus 2×3.
Records: Analy 18-7; Pet 24-1
High school baseball

NBL Tournament

Championship game

AT SANTA ROSA JUNIOR COLLEGE

Cardinal Newman0001000—161

Casa Grande000020x—231

WP: Matt Becker; LP: James Proctor

Cardinal Newman: Mitchell Wilhelmsen 2×2; Alex Roeser 1×3, RBI

Casa Grande: Nate Bills 1×2, RBI; Iggy Llorence 1×2, RBI

Records: Cardinal Newman 14-12; Casa Grande 24-2

SCL Tournament

Championship game

AT ARNOLD FIELD, SONOMA

Sonoma Valley2030000—571

Petaluma1110010—490

WP: Jimmy Flatt; LP: Jaymes Potts

Sonoma Valley: CJ Vitale 3×3; Garrett Walker 1×4, RBI; Dan Deely 1×3, R, RBI

Petaluma: Blake Patrick 2×4, 2B, RBI; Scott Hilbert 2×4, 2B, R, RBI; Jaymes Potts 2×4, 2B, R

Record: Sonoma Valley 17-9; Petaluma 13-13

High school swimming

North Coast Section Championships

AT CONCORD

Preliminary round — Empire results only

Top 16 advance to today’s finals

q = qualified for finals

# = school record

% = Empire record

BOYS RESULTS

200 Yard Medley Relay

21. Maria Carrillo (Shannon Fong, Stefan Keller, Chris Olson, Cliff Tai), 1:40.82# (Redwood Empire 9th all-time)

32. Technology (Trystan Brown, Curtis Shinn, Douglas Dang, David Luo), 1:44.40#

— Casa Grande (Taka Shimokabe, Mark Samet, Henry Steiner, Max Yu), disqualified

200 Freestyle

5. Jon Knox, Analy, 1:39.67q#% (Redwood Empire all-time record, old record 1:41.13, Matt Stuhr, Maria Carrillo, 2009)

13. Kevin Mertz, Santa Rosa, 1:41.87q# (5th all-time)

26. Shannon Fong, Maria Carrillo, 1:47.22

200 Individual Medley

11. Stefan Keller, Maria Carrillo, 1:55.81q (his best 1:55.67)

22. Trystan Brown, Technology, 1:59.27#

100 Butterfly

12. Shannon Fong, Maria Carrillo, 51.53q (his best 50.66)

31. Henry Steiner, Casa Grande, 53.64

100 Freestyle

13. Nathan Kuhn, Analy, 47.40q# (5th all-time)

500 Freestyle

5. Kevin Mertz, Santa Rosa, 4:33.22q# (4th all-time)

22. Aric Lang, Rancho Cotate, 4:53.30

200 Freestyle Relay

25. Ukiah (Trevor Oldham, Roe Kleain, Harris Bedford, Daniel Selzer), 1:32.34

30. Analy (Kuhn, Knox, Spencer Perdue, Jake Gibbs), 1:33.91

32. Technology (Shinn, Luo, Dang, Brown), 1:34.37#

37. Maria Carrillo (Tai, Olson, Daniel Virtue, Jonathan Lu), 1:35.31

100 Backstroke

3. Jonathan Knox, Analy, 49.67q#% (Redwood Empire all-time record, old record Ben Whitenack, Healdsburg, 50.41, 2010)

14. Nathan Kuhn, Analy, 52.12q (6th all-time)

18. Ben Crabb, Windsor, 53.16# (11th all-time)

29. Trystan Brown, Technology, 54.38 (=15th all-time)

100 Breaststroke

18. Stefan Keller, Maria Carrillo, 59.91 (his best 59.52)

24. Mark Samet, Casa Grande, 1:00.66

32. Curtis Shinn, Technology, 1:01.66#

400 Freestyle Relay

21. Maria Carrillo (Fong — 100 leadoff split of 48.28/15th all-time, Tai, Keller, Olson), 3:19.85# (8th all-time)

GIRLS RESULTS

200 Yard Medley Relay

10. Analy (Rebecca Baxley, Lily Maxfield, Lani Auva’a, Christy Schlutius), 1:49.15q# (5th all-time)

15. Montgomery (Jenna Bauer, Kate Sabourin, Angelica Nowack, Danielle Illing), 1:51.04q (7th all-time)

20. Maria Carrillo (Katie Chesnut, Piper Brockley, Victoria Le, Lauren Talkington), 1:53.09

25. Santa Rosa (Celine Sargis, Berklee Welsh, Taylor Sargis, Caroline Mertz), 1:54.40

200 Freestyle

3. Jenna Bauer, Montgomery, 1:49.24q (her best 1:48.95)

16. Reid Whaley, Casa Grande, 1:53.03q# (4th all-time)

26. Angelica Nowack, Montgomery, 1:55.55 (13th all-time)

200 Individual Medley

2. Taylor Young, Cardinal Newman, 2:02.03q# (3rd all-time)

3. Riley Scott, Petaluma, 2:03.82q# (5th all-time)

15. Kate Sabourin, Montgomery, 2:10.60q (her best 2:09.24)

17. Georgie Pettibone, Analy, 2:10.78 (20th all-time)

30. Lily Maxfield, Analy, 2:12.99

50 Free

17. Piper Brockley, Maria Carrillo, 24.33

36. Celine Sargis, Santa Rosa, 25.32

100 Butterfly

16. Victoria Le, Maria Carrillo, 57.45 (9th all-time); 56.69q to win swim-off tie breaker and advance (4th all-time)

25. Lani Auva’a, Analy, 58.04 (14th all-time)

28. Micaela Luders, Windsor, 58.56 (her best 57.42)

100 Freestyle

8. Rebecca Baxley, Analy, 51.95q (her best 51.16)

500 Freestyle

2. Jenna Bauer, Montgomery, 4:50.48q (her best 4:49.52)

22. Jessica Lee, Windsor, 5:12.73 (18th all-time)

28. Kate Sabourin, Montgomery, 5:15.53

200 Freestyle Relay

19. Analy (Baxley -50 leadoff split 24.15#/6th all-time, Auva’a, Georgie Pettibone, Schlutius), 1:40.82# (2nd all-time)

27. Maria Carrillo (Brockley -50 leadoff split 24.27/10th all-time, Chesnut, Le, Talkington), 1:42.97

34. Santa Rosa (Welsh, Mertz, T. Sargis, Sierra Macken), 1:45.79

100 Backstroke

4. Rebecca Baxley, Analy, 55.63q (her best 55.52)

16. Micaela Luders, Windsor, 57.97q (her best 56.89)

17. Reid Whaley, Casa Grande, 58.13# (8th all-time)

28. Celine Sargis, Santa Rosa, 1:00.05 (16th all-time)

100 Breaststroke

2. Taylor Young, Cardinal Newman, 1:02.63q (her best 1:02.44)

3. Riley Scott, Petaluma, 1;02.74q# (3rd all-time)

9. Georgie Pettibone, Analy, 1:04.51q# (6th all-time)

10. Piper Brockley, Maria Carrillo, 1:04.92q# (8th all-time)

11. Lily Maxfield, Analy, 1:05.02q (9th all-time)

400 Freestyle Relay

15. Montgomery (Illing, Sabourin, Nowack, Bauer), 3:38.88q (8th all-time)

20. Santa Rosa (T. Sargis, Welsh, Mertz, C. Sargis), 3:45.52

26. Analy (Auva’a, Schlutius, Maxfield, Pettibone), 3:46.48

32. Maria Carrillo (Chesnut, Talkington, Le, Kayla Frank), 3:50.13

34. Cardinal Newman (Young — 100 leadoff slpit 51.96#/6th all-time, Morgan Edgar, Shelbi Raasch, Julia Personeni), 3:51.05

40. Ukiah, (Mariah Larwood, Sophia Cichocki, Victoria Yanez, Maggie Selzer), 3:58.59

High school diving

North Coast Section Championships

AT CONCORD

High school boys 11 dives

Tanner McDonald, Montgomery, placed fourth. His 11-dive total of 382.85 was the 13th-best time ever by a Redwood Empire diver.

Comments are closed.