NCS baseball & softball schedule

BASEBALL

Schedule, Empire teams only

(Seeds in parentheses)

All games start at 4 p.m. unless noted

Division 2

Tuesday

(16) Pinole Valley (15-12) at (1) Casa Grande (24-2)

(8) Cardinal Newman (14-12) at (9) Alameda (17-9), at Lincoln Park

(15) Montgomery (14-8-1) at (2) Campolindo (17-6-1)

Wednesday

(13) Concord (15-8-1) at (4) Maria Carrillo (17-8)

(11) Rancho Cotate (14-11) at (6) Newark Memorial (18-6)

Division 3

Tuesday

(14) Hercules (14-11) at (3) Analy (20-5)

Wednesday

(13) Encinal (10-13-1) at (4) Sonoma Valley (17-9), at Arnold Field, 7 p.m.

(12) Piner (17-8) at (5) El Cerrito (18-8-1)

Division 4

Tuesday

(9) Clear Lake (14-10) at (8) St. Patrick/St. Vincent (14-8)

(10) McKinleyville (15-9) at (7) Kelseyville (15-9)

Wednesday

(13) El Molino (8-16) at (4) Moreau Catholic (9-15)

(14) Fort Bragg (11-11) at (3) Piedmont (16-9)

(11) Fortuna (13-9) at (6) St. Helena (19-5), at Boorman Field, Yountville

Division 5

Tuesday

(16) Sonoma Academy (13-8) at (1) Valley Christian (16-7)

Wednesday

(13) University-San Francisco (14-8) at (4) St. Vincent De Paul (18-4)

Division 6

Tuesday

(5) California School for the Deaf (14-7) at (4) Anderson Valley (11-8)

(7) Pescadero (8-8) at (2) Point Arena (12-1)

(6) Archbishop Hanna (10-6) at Ferndale (10-12)

Friday

Anderson Valley-California School for Deaf winner at (1) Tomales (10-7)

SOFTBALL

Schedule, Empire teams only

(Seeds in parentheses)

All games start at 4 p.m. unless noted

Division 1

Wednesday

(8) Santa Rosa (16-7) at (9) San Ramon Valley (13-11)

Division 2

Wednesday

(16) San Lorenzo (14-11) at (1) Petaluma (24-1)

(9) Rancho Cotate (14-9) at (8) Livermore (13-11)

(12) Casa Grande (13-10) at (5) Pinole Valley (19-5), at Ellenhorst Elementary, Pinole

(11) Newark Memorial (14-10) at (6) Maria Carrillo (19-5)

Division 3

Wednesday

(11) Albany (7-20) at (6) Analy (18-6)

Friday or Saturday

(4) Sonoma Valley (19-5) vs. (5) Acalanes (17-5), time and site TBD

Division 4

Wednesday

(9) Marin Catholic (16-8) at (8) Lower Lake (18-6)

(13) Middletown (10-11) at (4) Fortuna (17-7)

(12) San Rafael (9-16) at (5) Clear Lake (16-6)

(14) John Swett (10-10) at (3) Cardinal Newman (11-10)

Friday or Saturday

(7) Moreau Catholic-(10) Berean Christian winner, at Cloverdale, time TBA

Division 5

Tuesday

(11) Calistoga (15-8) at (6) Athenian (11-6)

Friday or Saturday

(7) St. Joseph Notre Dame-(10) Urban winner at (2) St. Vincent (14-8), time TBA

Division 6

Wednesday

(3) California School for the Deaf (11-12) at (2) Laytonville (12-8)

Saturday

(5) Anderson Valley (7-8) at (4) Tomales (5-6), 2 p.m.

Comments are closed.