Tuesday’s local college and high school results

JC baseball

Non-conference

AT SANTA ROSA JC

College of  the Redwoods   000   000   000–0   4   1

Santa Rosa JC                  000   400    10x–5  9   0

WP: Brandon Hagerla, LP: Justin Hatch

Redwoods: Justin Frazier 1×4.

SRJC: Chase Stafford 2×3, 2B, RBI; Weston Bryan 1×4, 2B, RBI; Matt Lococo 1×3, 2B; Dane Erbs 1×3; Anthony Bender 1×4, RBI; Mike Reynolds 1×2, RBI.

Record: SRJC 7-2

Notable: Stafford (Casa Grande) started the fourth-inning uprising with a double…Next for the Bear Cubs is a home game Saturday at 1 p.m. against Napa.

High school boys golf

Nonleague

AT SONOMA GOLF CLUB

Par 36

Cardinal Newman 211, Sonoma Valley 237

CN: Brandon Bone 36; Eric Bolander 39; Kevin Parry 44; Nic Justice 46; Sylas Montgomery 46

SV: Christian Ballard 41; Darin Minotta 43; Cyle Gerson 44; Brett Sullivan 48; Tommy Aubin 61

Record: CN 3-0

High school baseball

Nonleague

AT FORESTVILLE

Middletown   1 0 0   0 0 0   0   –   1   5   2

El Molino   0 0 0   0 4 0   –   4   7   2

WP: Jeremy Pearson, LP: Albert Ruske

Midd: Chris Davis 2×3, R; Stephen Amos 1×3

EM: Keoua Gaspar 1×1, RBI; Jacob Colbert 1×3, 2B, 3 RBI

Record: Midd 0-1; EM 1-0

AT RANCHO COTATE

Petaluma   0 0 1   0 4 0   0   –   5   7   0

Rancho Cotate   0 0 2   0 0 0   0   –   2   5   4

WP: Greg Thomas, LP: Noah Rogerson

Pet: Austin Gabbert 2×4, RBI; Clay Gallagher 2×3

RC: Kenny Tallchief 2×2, RBI

Records: Pet 1-1, RC 0-1

AT ST. HELENA

Healdsburg        100   200   000–3   3   3

St. Helena         000   240   000–6   6   4

WP: Jackson Graff, LP: Robert Hatcher

Heald.: Benny Shakked 1×3, 2B.

SH: Cooper Rockwood 2×3, RBI; Jason Varozza 2×2; Alex Archer 1×2, RBI; Graff 1×3, RBI.

Records: Heald. 0-1, SH 1-1

High school softball

Nonleague

AT ST. VINCENT

Montgomery   2 0 1   2 2 1   1   –   9   12   0

St. Vincent   0 0 0   0 1 0   0   –   1   4   5

WP: Ashley Cuccaro, LP: Hayley Olson

Mont: Jennifer Warner 2×4, 3B, 2 R, RBI; Brazell 2×4, 2 R, RBI; Hailey Hermann 3×5, 3 2B, R; Sophia Rowan 2×4, R, RBI

StV: Haley Antonini 1×3, R; Amanda Yarger 1×3; Olson 1×2

Record: StV 0-1

High school boys basketball

NCS Division 2

Opening round

AT DUBLIN

Ukiah         13   18    8   16–55

Dublin        14   22   10   15–61

Dublin: Bryce Knox 15, Daron Jacks 15, Tim Falls 11.

Ukiah: Gabe Knight 19, Adrian Mata 16, Brian Sherwood 14.

Records: Ukiah 16-12, Dublin 14-12

AT MONTGOMERY

Arroyo   14   10   4   13    41

Montgomery   16   14   8   20    58

Mont: Alec Raven 29 (9 reb); Sam Averbuck 14; Kiel Long 5 (9 reb).

Record: Mont 24-5

Next: Vikings play Redwood, Friday 7 p.m.

AT NEWARK

Windsor                    10   12    7   10–39

Newark Memorial       21   25   12   11–69

Wind.: Curtis Johnson 10, Colin McAlvain 8.

NM: Michael Bickney 19.

Records: Wind. 13-14, NM 20-7

AT MARIA CARRILLO

Clayton Valley Charter     18   19   15   12–64

Maria Carrillo                   13   19   16   24–72

CVC: Jon Allen 20.

MC: Connor Wright 23, A.J. John 18.

Records: CVC 16-11, MC 20-9

NCS Division 3

AT ANALY
Miramonte       19  16  25  16- 76
Analy                  9    6   22  17- 54
M: Drew Anderson 28, Jake Linares 15, Jacsopn Wagner 12; Analy: Malcolm Jenkins 25, Chance Ortega 14
Record: Analy 20-9
AT EL CERRITO

Piner             19   21    9   14–63

El Cerrito       20   19   16   20–75

Piner: Keith Adams 25, Nedi Gedlu 14, Justin Cervantes 10.

EC: Sayedd Pridgett 19.

Records: Piner 17-11, EC 26-3

High school girls basketball

NCS Division 3

AT ANALY
Albany        7   2   5   3-  17
Analy        14  6  20  15- 55
Albany: Isabell Lovroy 6; Analy: Jenna Petray 17, Sina Fuiava 10
Notable:  Analy at San Marin Friday Night in Round Two
Record:  Analy 18-10
AT PETALUMA

Sonoma Valley    3   10   16   15–44

Petaluma            8   12   19   13–52

SV: Delaney Swanson 10, Sierra Lily 9.

Peta.: Joelle Krist 24 (13 reb.), Allison Scranton 14 (26 reb.)

Records: SV 14-14, Peta. 19-10

NCS Division 2
AT CASA GRANDE
College Park         13   18     5   21–57
Casa Grande         11   15   15   17–58

CP: Kyla Miller 20.

CG: Brooke Santander 26, Cassidy McKinney 8, Angela Llaverias 8.

Records: CP 14-13, CG 16-12

AT LARKSPUR

Ukiah       11   10   14   17–52

Redwood  11   10   12   17–50

Ukiah: Ali Milone 18, Courtney Mee 15.

Redwood: Jaiana Harris 17.

Records: Ukiah 13-13, Redwood 20-9

AT WALNUT CREEK

Montgomery        8    9     3   12–32

Northgate            7   12   14   7–40

Mont.: Madison Nordby 13, Niambi Saint Louis 10, Hayley Komrij 5.

Northgate.: Drew Chase 12.

Records: Mont. 13-14, Northgate 21-6

NCS Division 1
AT SANTA ROSA

San Leandro        6     7     9    8–30

Santa Rosa        26   10   24    8–68

SL: Tierra Garrett 11.
SR: Morgan Bertsch 15, Kylie Oden 14, Devin Murray 13, Emily Codding 9, Sara Howard 6.

Records: SL 10-16, SR 26-3

High school boys tennis

Nonleague

AT PETALUMA

Petaluma 5, Santa Rosa 2

Singles: Adison Mowforth (SR) d. Kevin Cox 6-1, 6-0; Xander Sugarman (SR) d. Cole Simpson 3-6, 6-2, 10-5; Auggie Clark (P) d. Emil Guzman 6-1, 6-2; Prakash Ravikumar (P) d. Jason Do 6-0, 6-1

Doubles: Jason Metten-Ryan Cox (P) d. Felix Herbst-Jacob Plack 6-3, 6-2; Alex Wolf-Jason Rue (P) d. Ben Koler-Jameson Danning 6-3, 6-4; Jorge Bugarin-Gabe Medina (P) d. Nick Mueller-Nathan Lauterbach 2-6, 6-4, 10-6

Comments are closed.