Saturday’s local college and high school results

JC baseball

Non-conference

AT FAIRFIELD

Santa Rosa JC       001   002   000–3   9   1

Solano                   000   000   000–0   3   0

WP: Brett Obranovich, LP: Dylan Dumapay

SRJC: Matt Lococo 2×4 (2 stolen bases); Dane Erbs 2×4, 2B; Spencer Neve 2×4; Anthony Bender 1×4, 2B, RBI; Michael Reynolds 1×2.

Solano: David Fernandez 1×3.

Record: SRJC 12-2

JC womens basketball

CCCAA Northern Regional

Championship

AT FRESNO

Santa Rosa JC          16   29–45

Fresno City               31   29—60

SRJC: Gretchen Harrigan 18, Madison Sowards 12, Stephanie Sack 8, Erin Skinner 3, Alicia Mehtlan 2.

Fresno: Keyora Wharry 19.

Records: SRJC 21-11, Fresno 29-3

JC mens basketball

CCCAA Northern Regionals

Championship

AT FRESNO

Santa Rosa JC          37   46–83

Fresno City College    18   54–72

SRJC: Matthew Hayes 20, Davone Oliver 17, Alec Kobre 15, Corey Hammell 14, Quentin Mendoza 7, Kai Drewry 6, Brian Johnson 3 (11 rebs.), Luke Cocheran 1.

Fresno: Chris Asanti 16.

Records: SRJC 22-8, Fresno 30-3

High school baseball

Nonleague

AT WINDSOR

Fortuna       010   000   0–1   2   3

Windsor      101   010   x–3   4   1

WP: Mitch Lavery, LP: Tyler Moreland

Fort: Moreland 1×2, RBI.
Wind.: Lavery 1×2, RBI.

Records: Fort. 1-1, Wind. 1-0

AT WINDSOR

Fortuna       000   000   0–0   6   1

El Molino    000   012   x–3   3   1

WP: Jeremy Pearson, LP: Riley Jones

Fort.: Cahill 1×3.
EM: Pearson 1×2; Gonzalo Sontibannez 2×3, 2B, RBI

Records: Fort. 1-2, EM 3-0

AT NAPA

Casa Grande      110   101   1–5   7   1

Napa                  000  000   0–0   6   2

WP: Eric Parnow

CG: Nate Bills 2×3, Joey Markham 2×3.

Record: CG 4-0

JV: CG 6, Napa 2

AT KELSEYVILLE

Healdsburg      000   010   0–1   6   1

Kelseyville       211   000   x–4   7   3

WP: Noah Lyndall, LP: Conor McKay

Heald.: Benny Sharred 1×2, 2B; Tanner Cristando 1×3, RBI.

Kelsey.: Lyndall 2×3; Victor Perez 2×3, 2B, RBI; Jonathan Villarreal 1×3, 2B, RBI.

Records: Heald. 0-2, Kelsey. 2-0

AT SONOMA VALLEY

Pinole Valley   0 0 4   0 0 0   3   –    7   8   4

Sonoma Valley   1 1 0   0 0 0   1   –    3   3   2

WP: Dent, LP: Mitch Hood

SV: Vince Albano 1×3; CJ Vitale 1×4, R; MacLean Meyn 1×4, 2B, RBI

Record: SV 1-3

AT WALNUT CREEK

Montgomery   2 1 5   0 1 0   0   –    9   16   1

Los Lomas   4 0 0   1 1 0   0   –    6   5   0

WP: Stelzner, LP: Rheugrugor

Mont: Miller 2×5, RBI; West 3×4, 2B, HR, 2 RBI; Prince 4×4, 2B, 2 RBI; Merideth 2×4, 2 RBI

Record: Mont 2-1

AT DUBLIN

Petaluma       310   300   0–7   8   2

Dublin            010   111   0–4   8   3

WP: Hunter Williams, LP: Matt McDonald

Peta.: Austin Gabbert 2×4, HR, 4 RBI; Austin Thomason 2×3; Williams 2×4.

Dublin: Danny Terry 3×4, 3 2B.

Records: Peta. 3-2, Dublin 2-2

AT CROCKETT

St. Helena    000   001   0–1   4   4

Swett           102   001   x–4   6   2

WP: Brandon Boatwright, LP: Jackson Graff

SH: Alex Archer 2×4, Alex Titus 1×3, Cooper Rockwood 1×4.

Swett: Dario Pedracci 3×3, RBI.

Records: SH 2×1, Swett 2-1

High school softball

Non-league

AT PETALUMA

Arroyo 13, Petaluma 0

WP: Kathy Perscheid, LP: Emily O’Keefe

Peta.: Brie Gerhardt 3×4; Cassie Baddeley 3×3; Joelle Krist 2×3, 2B.

Records: Arroyo 2-0, Peta. 1-1

High school swimming

SCL

AT SONOMA VALLEY

Girls: Sonoma Valley 84 St. Helena 70

200 mr: (SV) 2:22.8; 200 free: Baker (S) 2:43.71; 200 IM: Gillion (SV) 2:34.70; 50 free: Duckhorn (SH) 29.75; 100 fly: Gillion (SV) 1:12.0; 100 free: Taggesell (SV) 1:10.25; 500 free: Beckmann (SH) 6:59.49; 200 fr: (SV) 2:11.31; 100 back: Wagner (SH) 1:18.90; 100 breast: Duckhorn (SH) 1:21.88; 400 fr: (SH) 4:43.29
 
Boys: St. Helena 82,  Sonoma Valley 81
 
200 mr: (SH) 1:56.6; 200 free: Ambrosini (SH) 2:06.76; 200 IM: Nancarrow (SH) 2;22.77; 50 free: Alcantar (SV) 27.52; 100 fly: Briggs (SH) 1:02.01; 100 free: Provost (SH) 1:03.85; 500 free: Nancarrow (SH) 5:53.48; 200 fr: (SV) 1:55.15; 100 back: Ambrosini (SH) 1:03.76; 100 breast: Lewis (SV) 1:18.76; 400 fr: (SH) 3:55.56
 
Girls: El Molino 90, Sonoma Valley 74
 
200 mr: (EM) 2:14.16; 200 free: Wong (EM) 2:26.55; 200 IM: Terrero (EM) 2:34.27; 50 free: Wong (EM) 28.35;100 fly: Gillion (SV) 1:12.0; 100 free: Schondel (EM) 1:06.30; 500 free: Terrero (EM) 5:30.02; 200 fr: (SV) 2:11.31; 100 back: Negri (EM) 1:30.26; 100 breast: Schondel (EM) 1:22.20; 400 fr: (EM) 4:33.29
 
Boys: Sonoma Valley 107 El Molino 35
200 mr: (SV) 2:10.62; 200 free: Rivera (EM) 3:10.72; 200 IM: Lewis (SV) 2:52.65; 50 free: Alcantar (SV) 27.52; 100 fly: Barmore (SV) 1:32.10; 100 free: Alcantar (SV) 1:04.12; 500 free: Curry (SV) 6:36.25; 200 fr: (SV) 2:01.86; 100 back: Taggesell (SV) 1:19.70; 100 breast: Lewis (SV) 1:18.04; 400 fr: (SV) 4:38.04
 
Girls: El Molino 89 St. Helena 68 (no individual results)
 
Boys: St. Helena 94, El Molino 30
 
200 mr: (SH) 1:56.60; 200 free: Ambrosini (SH) 2:06.76; 200 Im: Nancarrow (SH) 2:22.91; 50 free Kronmark (SH) 30.42; 100 fly: Briggs (SH) 1:07.01; 100 free: Provost (SH) 1:03.88; 500 free: Nancarrow (SH) 5:37.47; 200 fr: (SH) 2:01.86; 100 back: Ambrosini (SH) 1:03.70; 100 breast: Kronmark (SH) 1:29.41; 400 fr: (SH) 3:55.56

Comments are closed.