Wednesday’s local college and high school results

High school softball

Nonleague

AT MARIA CARRILLO

Analy   0 0 0   0 0 0   2   –    2   7   3

Maria Carrillo   2 1 0   0 1 1   –    5   8   1

WP: Robin Johnson, LP: Emily Dreyer

A: Dreyer 2×3, 2B; Alina Goodrum 1×3, RBI; Kaiya Ming 2×3

MC: Brittney Veler 3×4, 3B, HR, RBI; Beth DeVault 1×2, 3B, 2 RBI; Aspen Waddle 2×3

Record: MC 3-2

High school baseball

Nonleague

AT ST. VINCENT

St. Helena         020   300   2–7   7   2

St. Vincent        010   111   0–4   4   1

WP: Jackson Graff, LP: Brandon Evans

SH: Dominic Collins 2×4, RBI; John Wheeler 2×4, 2 RBI; Arnold Rodriguez 1×1, RBI; Jake Pelosi 1×2, 2B; Kevin Gafey 1×3.

SV: Patrick Garcia 1×3, Joe Purtell 1×1, RBI; Max Cowell 1×2; Chris Faulknor 1×1, RBI.

Records: SH 3-4, SV 2-2

Lee Walker Invitational

AT EL MOLINO

Berean Christian     000   000   2–2     5   1

El Molino                300   202   x–7   10   1

WP: Jeremy Pearson, LP: Jared Riley

BC: Trevin McConnell 1×4.

EM: Gonzalo Santibenez 2×4, 2B, 3  RBI; Daniel Sobranes 2×3; Jacob Colbert 2×4, 2 RBI.

Middletown 6, Willits 5

Notable: The championship will be played Saturday…El Molino’s Brett Franceschi scored three runs in the win over Berean.

 A.L. Rabinovitz Tournament
Opening round

Chico               000   101–2      5   3

Montgomery     251   004–12   10   2
WP: Anthony Prince, LP: Creed Smith
Mont.: Mitchell West 4×4, 2 RBI; Josh Lenney 3×4, 2 RBI.

Petaluma       200   030   6–11   13   3

Santa Rosa    100   000   1–2      6   0
WP: Tyler Williams, LP: Tyler Kelley
Peta.: T. Williams 3×4, Luke Williams 3×5, Clay Gallagher 2×3, Austin Gabbert 2×5.

Ukiah       000   050  00–5   6   2

Analy       102   001   01–6   9   1
WP: Garrett Hill, LP: Fabian Carlon
Ukiah: Adrian Mata 1×3, A.J. Griffen 1×3, Nate England 1×3.
Analy: Jacob Royer 2×3, Hill 2×4, Kyle Earley 1×3, Grant St. Martin 1×3.

Windsor      000   150   3–9   12   2

Piner          000    010   0–1    4   1
WP: Francisco Sosa, LP: Jake Wiggins
Wind.: Andrew Begley 2×5, 4 RBI; Brayden Cleland 2×3.
Piner: Ricky Christensen 2×3, RBI.

Second round

Petaluma      001   204   1–8   7   0

Montgomery  010   000   0–1   6   2
WP: Dante DelPrete, LP: Josh Lenney
Peta.: Austin Gabbert 2×4, 2B, 3 RBI; Taylor Richardson 2×4, 2 RBI.
Mont.:  Matt Miller 2×3; Peyton Miramontez 2×3, 3B, RBI.

Windsor       002   000   2–4   5   2

Analy           120   030   x–6   7   1
WP: Garrett Hill, LP: Thomas Drew
Wind.: Alex Barton 2×4.
Analy: Evan Hill 2×2, Kenny Beeler 2×2.

Santa Rosa         101   110   0–4   8   2

Chico                  040   110   x–6   8   2
WP: Lukas Bolen, LP: Marcus Hollingsworth
SR: Paul Crandall 3×4.
Chico: Miles Fishback 1×2, Alex Moxon 1×1.

Piner        120   300   0–6     11   6

Ukiah        107   313   x–15   13   3
WP:  A.J. Griffen, LP: Robert Santos
Piner: Dan Latourelle 3×3, Tony Martignoli 2×3, Brad Snetsinger 2×4.
Ukiah: Chandler Rickel 2×2, 2 RBI; Connor Acevedo 2×3, 3 RBI; Colton Crabtree 2×3.

Comments are closed.