NCS Swimming & Diving Championships: Empire participants

THE PRESS DEMOCRAT

Montgomery's Jenna Bauer, right, and Windsor's Micaela Luders, talk in the pool before an event earlier this season. (Photo by Crista Jeremiason, The Press Democrat)

Montgomery’s Jenna Bauer, right, and Windsor’s Micaela Luders, talk in the pool before an event earlier this season. (Photo by Crista Jeremiason, The Press Democrat)

The Empire has a strong representation of competitors at the North Coast Section Swimming and Diving Championships, which runs Thursday through Saturday in Concord.

The following is a complete list of area participants, with event rank, name, school, year and seed time:

Girls 100-yard breaststroke

6. Riley Scott, Petaluma, Jr., 1:04.40

7. Lily Maxfield, Analy, Jr., 1:04.69

10. Piper Brockley, Maria Carrillo, Soph., 1:05.42

26. Berklee Welsh, Santa Rosa, Soph., 1:07.66

28. Theresa Nowack, Montgomery, Fr., 1:07.82

Boys 100-yard breaststroke

16. Stefan Keller, Maria Carrillo, Jr., 59.81

24. Yao Gian Wang, Rancho Cotate, Sr., 1:00.71

38. Curtis Shinn, Tech, Jr., 1:01.48

Girls 400-yard freestyle relay

27. Montgomery, 3:45.10

30. Analy, 3:50.39

38. Maria Carrillo, 3:55.71

39. Santa Rosa, 3:55.74

Boys 400-yard freestyle relay

25. Maria Carrillo, 3:21.53

31. Analy, 3:26.05

39. Tech, 3:28.72

Boys 100-yard backstroke

3. Jon Knox, Analy, Sr., 50.75

27. Takahiro Shimokobe, Casa Grande, Sr., 54.82

Girls 100-yard backstroke

9. Micaela Luders, Windsor, Sr., 57.82

24. Marie Alameida, Analy, Fr., 1:00.19

28. Celine Sargis, Santa Rosa, Sr., 1:00.80

32. Reilly Clarkson, Santa Rosa, Fr., 1:01.21

Boys 200-yard freestyle relay

36. Maria Carrillo, 1:34.01

39. Ukiah, 1:34.95

40. Analy, 1:35.02

Girls 200-yard freestyle relay

31. Analy, 1:44.68

33. Santa Rosa, 1:44.95

Boys 500-yard freestyle

24. Jack Murphy, Analy, Fr., 4:55.72

Girls 500-yard freestyle

4. Micaela Luders, Windsor, Sr., 4:58.23

5. Jenna Bauer, Montgomery, Sr., 4:58.61

Boys 100-yard freestyle

34. Takahiro Shimokobe, Casa Grande, Sr., 48.81

Girls 100-yard freestyle

No area participants

Boys 100-yard butterfly

13. Shannon Fong, Maria Carrillo, Sr., 52.05

14. Henry Steiner, Casa Grande, Jr., 52.15

Girls 100-yard butterfly

13. Lani Auva’a, Analy, Soph., 57.33

19. Victoria Le, Maria Carrillo, Jr., 58.20

24. Alexandra Fong, Maria Carrillo, Fr., 58.61

33. Angelica Nowack, Montgomery, Sr., 59.28

36. Eva Ratcliffe, Montgomery, So., 59.76

38. Celine Sargis, Santa Rosa, Sr., 1:00.44

Boys 1-meter diving

7. Tanner MacDonald, Montgomery, Sr., 399.65

27. Chase Hatcher, Ukiah, Soph., 259.65

30. Charlie Schroeter, Cardinal Newman, Fr., 253.75

31. Ryan Johnson, Cardinal Newman, Sr., 248.20

Girls 1-meter diving

45. Ellizabeth Petty, Maria Carrillo, Jr., 283.70

48. Jasmine Yount, Maria Carrillo, Fr., 281.90

Boys 50-yard freestyle

No area participants

Girls 50-yard freestyle

No area participants

Boys 200-yard IM

7. Stefan Keller, Maria Carrillo, Jr., 1:55.34

18. Henry Steiner, Casa Grande, Jr., 1:59.40

21. Jack Murphy, Analy, Fr., 2:00.01

25. Kenneth Shinn, Tech, Fr., 2:00.75

Girls 200-yard IM

2. Riley Scott, Petaluma, Jr., 2:05.28

5. Piper Brockley, Maria Carrillo, Soph., 2:07.15

33. Lani Auva’a, Analy, Soph., 2:13.00

34. Lily Maxfield, Analy, Jr., 2:13.21

Boys 200-yard freestyle

5. Jon Knox, Analy, Sr., 1:40.62

20. Shannon Fong, Maria Carrillo, Sr., 1:46.31

Girls 200-yard freestyle

8. Jenna Bauer, Montgomery, Sr., 1:52.01

39. Angelica Nowack, Montgomery, Sr., 1:58.90

Boys 200-yard medley relay

18. Maria Carrillo, 1:40.23

Girls 200-yard medley relay

10. Analy, 1:49.68

15. Montgomery, 1:50.90

17. Maria Carrillo, 1:51.19

25. Santa Rosa, 1:53.57

Comments are closed.