Empire basketball tournaments scores and schedule

RUSS PETERICH VIKING TIP-OFF CLASSIC

Boys basketball
At Montgomery High School

Friday’s results
Consolation rounds
Monte Vista 44, McClymonds 33
Redwood 54, Acalanes 46

Championship rounds
Folsom 68, Escondido 29
Montgomery 53, Campolindo 36

Saturday’s games
Consolation games
7th place: Acalanes vs. McClymonds,
1 p.m.
4th place: Redwood vs. Monte Vista,
2:30 p.m.
3rd place: Escondido vs. Campolindo,
4 p.m.

Championship: Folsom vs. Montgomery,
5:30 p.m.

REDWOOD CLASSIC

Boys basketball
At Anderson Valley High School

Friday’s results
Consolation rounds
California School for Deaf 66, Round Valley 36
International 63, Laytonville 41
Hoopa 74, Point Arena 38
Anderson Valley 51, Tulelake 31

Championship rounds
Stuart Hall 58, Cloverdale 55
Marin Academy vs. Liberty Christian, late
Bentley 101, Valley Christian 67
Pinewood vs. Branson, late

Saturday’s games
California School for Deaf vs. International, 9 a.m.
Hoopa vs. Anderson Valley, 10:30 a.m.
Stuart Hall vs. Marin Academy or Liberty Christian, noon
Bentley vs. Pinewood or Branson, 1:30 p.m.
Cloverdale vs. Marin Academy or Liberty Christian, 3 p.m.
Valley Christian vs. Pinewood or Branson, 4:30 p.m.
Consolation final: 6 p.m.
3rd place: 7:30 p.m.
Championship: 9 p.m.

CARDINAL NEWMAN CLASSIC

Girls basketball
At Cardinal Newman High School

Friday’s results
Consolation rounds
Brookside Christian 72, Oakland 51
Piedmont 83, McKinleyville 38

Championship rounds
Oregon City 52, Sacred Heart 51
Cardinal Newman 63, Scotts Valley 42

Saturday’s games
McKinleyville vs. Oakland, 3 p.m.
Consolation final: Piedmont vs. Brookside Christian, 4:30 p.m.
3rd place: Scotts Valley vs. Sacred Heart, 6 p.m.
Championship: Cardinal Newman vs. Oregon City, 7:30 p.m.

DRAGON CLASSIC

Girls basketball
At Sonoma Valley High School

Friday’s results
Consolation rounds
Vintage vs. Elsie Allen
Analy 55, Montgomery 51
Championship rounds
Menlo-Atherton 46, Northgate 42
Sonoma Valley 38, San Marin 30

Saturday’s games
Championship: Menlo Atherton vs. Sonoma Valley, 6 p.m.

STOKES INVITATIONAL

Boys basketball
At Kelseyville High School

Friday’s results
Consolation rounds
El Molino 48, Clear Lake 45
South Fork 58, Upper Lake 31
Championship rounds
Elsie Allen 65, Colusa 53
Sonoma Valley 55, Kelseyville 49

Saturday’s games
7th place: Clear Lake vs. Upper Lake,
10:30 a.m.
Consolation final: El Molino vs. South Fork, 1:30 p.m.
3rd place: Colusa vs. Kelseyville, 4:30 p.m.
Championship: Elsie Allen vs. Sonoma Valley, 7:30 p.m.

Girls basketball
At Kelseyville High School

Friday’s results
Consolation rounds
Lower Lake 37, St. Helena 16
Calistoga 58, South Fork 31
Championship rounds
Ferndale 53, El Molino 25
Cloverdale 49, Kelseyville 37

Saturday’s games
7th place: St. Helena vs. South Fork, 9 a.m.
Consolation final: Lower Lake vs. Calistoga, noon
3rd place: Kelseyville vs. El Molino, 3 p.m.
Championship: Cloverdale vs. Ferndale, 6 p.m.

Fred Iten Invitational

Boys basketball
At Ukiah High School

Friday’s results
Consolation rounds
Maria Carrillo 56, Fort Bragg 54
Petaluma vs. Ukiah, late
Championship rounds
Piner vs. Nevada Union, late
Fortuna 67, San Lorenzo 56