College and high school results for Friday, Dec. 19

JC men’s basketball

Kris Kringle Tournament

Semifinals

Shasta                22   52–74

Santa Rosa JC    38   39–77

Shasta: Darnell Watters 15, Elijah Green 15.

SRJC: Davone Oliver 13, Markel Leonard 5, Molefi Thompson 3, Jacob Wilson 12, Parker Faris 19, Siaan Rojas 5, Corey Hammell 16, Arnold Silva 4.

Record: SRJC 6-4

Notable: The Bear Cubs play College of the Canyon for the championship tonight at 8 p.m. Canyons defeated American River, 83-69, in the semis.

High school girls basketball

Nonleague

AT HERCULES

Petaluma  12  9  17  9    –    47

Hercules  13  12  10  7    –    42

Pet: Joelle Krist 18; Allison Scranton 14

Record: Pet 5-3

AT SONOMA ACADEMY

Branson                    11   11   13     9   7–51

Sonoma Academy     15    8     9   12   6–50

SA: Savannah Stoughton 21.

Records: B 4-4, SA 4-2

Geyserville Small School Classic

AT GEYSERVILLE

Geyserville 12 4 4 9 – 29

Point Arena 7 19 23 10 – 59

PA: Sabrina Sundstrom 25, Krystal Woods 15, Savanna Dilks 12.

Record: PA 4-2

Notable: Sundstrom scored 18 points in the third quarter.

Next: Point Arena vs. Piner for championship at 6 p.m. today.

High school boys basketball

Record-Bee Classic

AT LOWER LAKE

Clear Lake 17 15 13 17 – 62

Kelseyville 25 14 20 15 – 74

CL: Jared Strate 15, Damion Lopez 20.

Kel: Kyle Ellis 23, Victory Fernandez 17, Nick Phann 17

Record: Kel 5-2

AT CASA GRANDE

Brett Callan Memorial Tournament

Second round

Windsor                 13   12    5   16–46

Cardinal Newman   13   14   13  17–57

W: Brent Tucker 17, Gabe Knight 16.

CN: Connor Rubattino 19, James Ryan 14, Gunnar Walker 8.

Washington (SF)       24   10   11   6–51

Casa Grande              8   12   11   5–36

W: Darren Ho 10, Ernest Moore 10.

CG: Jon Christy 19, Tom Buickerood 9.

Miramonte        20   11   11   19–61

Analy                19   13   14    7–53

M: Eddie IIonescu 15.

A: Malcolm Jenkins 28, Chance Ortega 11.

Fairfield          17   10   29   14–70

Petaluma         20    8    10   17–55

F: Uriah Benning 19.

P: Ryan Cox 20, Ben Sanderson 13.

Nonleague

AT ST. VINCENT

Urban (SF)        13     6   5   10–34

St. Vincent           3   11   3   12–29

U: Rowan Williams 14.

SV: Scott Jepsen 10, Grant Devoe 6.

AT SONOMA ACADEMY

South Fork                   6   4   13   12   4   6–45

Sonoma Academy       11   7    5   12   4   7–46

SA: Drake Herold 14, Ryan Forsberg 9.

Record: SA 6-0

Record: SV 2-5