College and high school results for Tuesday, Dec. 30

JC men’s basketball

Nonconference

AT SANTA ROSA JC

College of the Redwoods         22   29–51

Santa Rosa JC                         41   37–78

Redwoods: Bryce Rose 11.

SRJC: Davone Oliver 10, Markel Leonard 10, Malafi Thompson 10, Jacob Wilson 8, Parker Farris 5, Daniel Cresta 7, Mike Simanek 3, Siaan Rojas 6, Jordan Hickman 3, Corey Hammell 14, Arnold Silva 2.

Record: SRJC 7-7

High school boys basketball

Rincon Valley Christian Tournament

Nonleague

AT SANTA ROSA

Sonoma Academy           5              12           11           15           —             43

RV Christian        13           8              11           8              —             40

SA: Drake Herold 18

RVC: Joe Lin 23

Records: Sonoma Academy 7-1

AT FAIRFIELD

Mustang Stampede

Elsie Allen               19   15   16   6–56

Wooster (Reno)        9    7      7   5–28

EA: Bradley Greiner 17, Jalen Busby 13.

Notable: The Lobos play for the consolation championship today at noon.

AT TORREY PINES
Torrey Pines Holiday Classic
Lynnwood        10   10   8   11–39
Montgomery      7   11   10   7–35
M: Jack Fitchie 12.
Notable: The Vikings finish 1-3 in the tournament…Montgomery returns home to play College Park on Friday at 6 p.m.
AT WINDSOR

Windsor Holiday Shootout

Second round

Analy                    12   15   11   16–54

Maria Carrillo        13     8   11     2–34

A: Malcolm Jenkins 30.

MC: Clayton Andrews 12.

Novato       18   14     7   19–58

Windsor       6   12   15   13–46

N: Brendon Missin 26.

W: Brent Tucker 17, Gabe Knight 15.

AT KENTFIELD

Don Bambauer Memorial

Mills                  10   14   14   10–48

Casa Grande    12   17    6   18–53

M: Brandon Matsuno 15.

CG: Jon Christy 24 (6 reb.), Colin McDonald 10 (9 reb.).

Notable: The Gauchos finish 2-2 in the tournament.

AT FORT BRAGG

Vern Piver Memorial Classic

Clear Lake 61, Mendocino 50

CL: Ryan Smith 24

Mendo: Preston Salmans 15; Noah Thomas 15

other score: Trinity 64, Ferndale 57

Fort Bragg 46 Capachino 43

FB: Lucas Triplett 22

AT RINCON VALLEY CHRISTIAN

Rincon Valley Christian Tournament

Second round

Valley Christian 49, Willits 36

VC: Daniel Bessalo 18.

W: Dmitri Betts 17.

College Prep 54, Anderson Valley 46

CP: Cairo Simpson 18.

AV: Abraham Sanchez 13.

AT PINER

Sonoma County Classic

Second round

Rancho Cotate         2     6    8     9–25

Santa Rosa            11   25   15   15–66

RC: Sean Chumley 5.

SR: Isaiah Steele 10, Max Hedges 8.

Eureka         18   11   15   11–55

Healdsburg    6    5    10   14–35

E: Marcus Finney 25.

H: Landon Courtman 12, Levi Yeley 12.

Piner          16   18   11   22–67

Mt. Eden    10   10   20   14–54

P: Keith Adams 21, Sam Domineko 14, Michael Tran 11.

ME: Jacob Duran 15, Frederick Stein 15.

Cardinal Newman      13   16   18   17–64

Las Lomas                19     8    13    7–47

CN: Connor Rubattino 25, Justin Botteri 12.

LL: Ben Wood 18, Rob Tehrani 10.

High school girls basketball

Beade Meaney Holiday Tournament

Consolation championship

AT NOVATO

Petaluma             14           12           4              15           —             45

Novato 6              5              13           8              —             32

P: Joelle Krist 13, Cassie Baddeley 12

Notable: Krist and Baddeley were named to the all-tournament team.

Records: P 8-4

JV: Petaluma 30, Terra Linda 12

AT LIVERMORE

West Coast Jamboree

Ruby Division

Consolation

Windsor             13  11  11  15- 50

Amador Valley   10   8   12   5- 35

W: Jessica Barbosa 27 (23 rebounds), Gabby Giddings 10

Notable: Barbosa and Sabrina Simili were named to the All-Tourney team

Record: W 6-4

AT LAFAYETTE

Amber Division

3rd place

Montgomery  3  7  7  11    –    28

Central Valley (Shasta)  16  12  13  12    –    53

Mont: LaDonna St. Louis 7; Delaney Seymour 6

CV: Tayah Ranney 20

Notable: Vikings Abbey Lea named to all tourney

Record: Mont 5-7

AT OAKLEY

Onyx Division

3rd place

Presentation (SJ)  16  16  9  11    –    52

Santa Rosa  9  10  8  11    –    38

SR: Kylie Oden 14

Notable: Panthers Oden & Emily Codding name to all tourney

Record: SR 6-5

AT MARTINEZ

Opal Division

3rd place

Analy  6  13  9  18    –    46

St. Patrick-St. Vincent  14  8  13  9    –    44

A: Valarie Viramontes 14; Sarah Brown 10

Notable: Tigers Jenna Petray named to all tourney

Record: A 8-6

AT ALHAMBRA

Casa Grande   2  15   6 16  8- 47

McKinleyville    6  12 11 10  7- 46

CG: Joy Jovick 13 (11 reb), Cassidy McKinney 12 (6 reb, 5 steals), Janelle Schwartz 9, Kayla Ryan 8

Notable: Jovick was named to the All Tourney team

Record: CG 6-2

AT FORT BRAGG

Vern Piver Memorial Classic

Clear Lake 47, Round Valley 42

CL: Taylor Helms 27; Allaza Atkins 17

Etna 52 Fort Bragg 29

FB: Jamie Mertle 11

AT RINCON VALLEY CHRISTIAN

Rincon Valley Christian Tournament

Second round

College Prep 35, Summerfield Waldorf 18

CP: Haley Blitzer 18.

SW: Isabelle Eden 11.

RVC 35, South Fork 28

RVC: Brittney Douglas 11.

SF: Emma Valk 12.