College and high school results for Wednesday, Dec. 31

High school boys basketball

Rincon Valley Christian Academy Tournament

Consolation championship

AT RINCON VALLEY

Sonoma Academy           6              17           10           11           —             44

Hoopa   22           8              13           8              —             51

SA: Jack Greenberg 12

Hoopa: Pahn Blake 14

Record: Sonoma Academy 7-2

3rd place

Willits  18  12  19  11    –    60

Anderson Valley  5  11  8  14    –    38

W: Ryan Hosford 15; Dimitri Betts 14; Nick Johnson 10

AV: Jared Johnston 11

Record: W 9-2

7th place
South Fork 54, Rincon Valley Christian 49
SF: K. Vandermack 14.
RVC: Charlie Segale 16.

Consolation championship

Hoopa 51, Sonoma Academy 44

H: Tahn Blake 14.

SA: Jack Greenberg 12.

Windsor Holiday Shootout

AT WINDSOR

7th place

Windsor              5   11   15   11–42
Maria Carrillo    16   19   13    9–48
W: Gabe Knight 17.
MC: Clayton Andrews 29.
Consolation championship
Novato         11   15   11   12–49
Analy           10   14   17   16–57
N: Brendon Missin 21.
A: Nick Fujii 19, Malcolm Jenkins 17.
Notable: Analy’s Malcolm Andrews and Chance Ortega made the all-tournament team as did Maria Carrillo’s Clayton Andrews…Kevin Mullen of Palo Alto was selected most valuable player.
Mustang Stampede
Consolation championship
Damonte Ranch      12   14   4     8–38
Elsie Allen               14   10    9   10–43
DR: Cooper 17.
EA: Jalen Busby 27.
Record: EA 8-4
Notable: Busby was named to the all-tournament team
Vern Piver Memorial

AT FORT BRAGG

Mendocino 52, Ferndale 43

M: Preston Salmans 19, Scott Duncan 12

Clear Lake 66, Trinity 47

St. Bernard 58 Capuchino 43

Championship

Albany 53, Fort Bragg 20

A: Marcus Simon 17.

FB: Kaylor Sullivan 7, Reiley Smith 6

Sonoma County Classic

AT PINER

Championship

Cardinal Newman       18   8   12   10–48

Piner                            5   2     8   12–27

CN: Connor Rubattino 18, Justin Botteri 8 (11 reb.).

P: Keith Adams 12.

3rd place

Las Lomas          18   17   16   18–69

Mt. Eden              11   13   12   12–48

LL: Ben Wood 24.

ME: Luis Quintero 13.

Consolation championship

Eureka              13   17   18   11–59

Santa Rosa       16     9   20   16–61

E: Marcus Finney 24.

SR: Rudy Gutierrez 19, Kalei Aukai 17, Isaiah Steele 12.

7th place

Healdsburg         11   6   18   14–49

Rancho Cotate   11   8     4   15–38

H: Landon Courtman 24.

RC: Demetri Morton 14, Alec Wong 11.

Most valuable player: Connor Rubattino (CN)

All-tournament team: Landon Courtman (H), Kalei Aukai (SR), Luis Quintero (ME), Ben Wood (LL), Andrew King (LL), Keith Adams (P), Sam Dominiko (P), Justin Botteri (CN), Gunnar Walker (CN).

High school girls basketball

Vern Piver Memorial

AT FORT BRAGG

Fort Bragg 58, Round Valley 38

FB: Madison Pyorre 19, Taylor Stonebarger 15.

Etena 48, Clear Lake 46 (OT)

St. Bernard 55, Orland 32

Championship

River City 44, Saratoga 32

Rincon Valley Christian Tournament

AT RINCON VALLEY CHRISTIAN

7th place

Summerfield Waldorf 46, South Fork 28

SW: Sophia Nelson 14.

SF: Emma Valk 12.

5th place

College Prep 35, Rincon Valley Christian 20

CP: Molly Pines  10.

RVC: Caroline Hogan 5, Alice Miller 5.