College and high school results for Saturday, Feb. 14

JC softball

Nonconference

AT SANTA ROSA JC

De Anza                000   000–0   0   0

Santa Rosa JC     102  005–8 12   1

WP: Dana Thomsen.

SRJC: Ashley Stevens 2×4, 2B, 2 RBI; Taylor Mathews 2×4, 2 RBI; Rochelle Butulia 1×3, 3 RBI; Breanna Doane 2×4, RBI.

Notable: The game was called after six innings…Thomsen (Petaluma High) struck out eight and walked one.

Yuba                         001   100   0–2       4   2

Santa Rosa JC       102   331   x–10   10   0

WP: Thomsen, LP: Garcia

Yuba: Amy Nichols 1×3, HR.

SRJC: Stevens 3×5; Doane 1×3, RBI; Butalia 1×2, RBI; Denia Vera 1×3, RBI; Katrina Ohleyer 2×4.

Record: SRJC 8-1

Notable: The Bear Cubs return to action Tuesday with a doubleheader at Gavalan.

JC baseball

Nonconference

AT SANTA ROSA JC

Los Medanos         010   000   000–1      7   1

Santa Rosa JC      010   460   00x–11   10   0

WP: Dusty Oliver, LP: C. Luther

LM: J. Hills 2×4, 2B.

SRJC: Ryan Walsh 3×4, 2 runs; Weston Bryan 3×5, 3 RBI; Mike Reynolds 1×2, 3 RBI, 2 runs; Ryan Haug 1×3, 2 RBI.

Record: SRJC 6-1

Notable: Players from Redwood Empire high schools accounted for most of the offense: Walsh and Haug (Rancho Cotate), Bryan (Casa Grande) and Reynolds (Cloverdale)…The Bear Cubs host Contra Costa at 2 p.m. on Tuesday.

High school girls wrestling

2015 Girls NCS Wrestling Championships
 
AT UKIAH
101 – Championship match – Harmonie Roberts, Ukiah MD Nguyet Tran, James Logan 11-1
Other partcipants, Krystal Lockwood, Lower Lake; Jaden Estrella, Windsor; Mariela Soto, Clear Lake; Cindy Diaz, Petaluma; Angel Stith, Upper Lake; Korbyn Marlin, Kelseyville.
 

106 – Emily Psalmonds, Clear Lake 7th place; Samantha Hayman, Windsor – 4th place; Claire Payne, Ukiah – 5th place; Sophie Spencer, Rancho Cotate – 8th place; Rachele Wagner, Lower Lake – 7th place; other participants, Kylie Marlin, Kelseyville; Antonia Sterling, Fort Bragg.

 
111 – Serenity Voboril, Ukiah – 6th place; other participants, Wendy Orozco, Petaluma; Kimberly Rowley, Rancho Cotate.
 
116 – Championship match – Alyssa Roberts, Ukiah won by fall over Kiah Martin, Eureka, 4:59
 
Other participants, Dennae Taylor, Middletown; Nicole Karkar, Willits; Brigitte Mihalca, Casa Grande.
 
121 – Autumn Adayan, Casa Grande – 5th place; other participants, Zena Sider, Lower Lake; Cristina Wilson, Upper Lake; Frida Cormona, Petaluma.
 
126 – Lanie Brooks, Ukiah – 3rd place; Yulisa Medrano, Windsor – 7th place; other participants, Mia Miller, Clear Lake; Chelsie Valdez, Upper Lake; Selina Medrano, Casa Grande.
 
131 – Kailei Foltmer, Middletown, 3rd place; Dillynn Perry, Fort Bragg 6th place; Sandra Gates, Ukiah – 7th place; other participants, Catherine Rauch, Casa Grande; Jessica Underwood, Lower Lake.
 
137 – Championship match – Raelyn Troche, Newark Memorial won by fall over Angelina Canevari, Ukiah 3:11.
 
Other participants, Daniela Estrada, Upper Lake, 6th place.
 
143 – Lariza Gonzalez, Ukiah – 7th place; other participants, Jocelyn Tovar, Casa Grande; Rachel Harvey, Middletown.
 
150 – Participants, Christina Navarro, Kelseyville; Isabella Quintana-Ocken, Middletown.
 
160 – Jessika Palumbo, Rancho Cotate – 7th place; other participants, Bailey Ferguseon, Willits.
 
170 – Championship match – Gabby Agenbroad, Willits won by fall over Kenya Henderson, Ukiah 1:00.
 
Other participants, Emma Desvaux, Rancho Cotate.
 
180 – 3rd place match – Selena Verbera, St. Helena won by fall over Amaya Zuniga, Rancho Cotate 2:49.
 
235 – Championship match – Vickie Espinoza, Rancho Cotate d. Michelle Larsen, Petaluma 8-3.
 
Other participants, Kim Carrillo, Windsor –  4th place.