College and high school results for Saturday, Mar. 14

JC track & field

AT KENTFIELD

College of Marin Invitational

Santa Rosa JC Women’s results:

100m: 3rd Julia Grimm 13.26; 200m: 3rd Julia Grimm  27.78, 8th Allyson Bricker 31.04; 800m:  2nd Irma Olvera 2:33.28; 1500m: 1st Erica Ruiz 5:08.07, 2nd Luz Sanchez 5:11.27, 3rd Pauline Allen 5:33.89, 4thAngelica Hernandez 5:34.26, 6th Meaghan Woody 5:44.76; 5000m:  1st Erica Ruiz 19:47.02, 2nd Luz Sanchez 19:47.92; 400 Hurdles: 3rd Allyson Bricker 1:13.13, 4th Angelica Hernandez 1:17.98, 5th Pauline Allen 1:21.32; 4×400 Relay: 4th 4:38.25; High Jump: 1st Julia Grimm 1.60m (5’2”); Pole Vault: 1st Jordan Codding 2.67m (8’9”); Long Jump:  8th Allyson Bricker 4.25m (13’11”); Triple Jump:  6th Allyson Bricker .36m (30’8”); Shot Put: 5th Daisey Villegas 9.86m(32’4”), 9th Courtney Rhoda 8.82m(28’11”); Discus:  8thDaisey Villegas 31.14m (102’1”), 10th Courtney Rhoda 24.68m (80’11”); Javelin: 1st Julia Grimm 42.53m (136’3”).

Santa Rosa JC Men’s results:

100m: 2nd Brandon Randel 11.20, 8th Aayush Kunwar 11.85, 10th Wilber Valencia 12.18; 200m: 3rd Kyle Vannetti 22.39, 6th David Hernandez 22.85, 8th Aayush Kunwar 23.00, 11th Jay Garcia 25.41, 14thGideon Halpin 25.74; 400m:  2nd Christian Corbin 49.97, 4th Dontae Garcia 50.68, 6th Jake Viter 51.16, 12th Jay Garcia 56.86; 800m:  2nd Cristain Nazarek 2:03.06, 5th Nathan Bailey 2:08.18, 6th Jon Ahnberg 2:09.31, 7th Aden Holmes 2:10.47, 8th Andrew Langwell 2:16.01, 11th Jake Viter 2:31.41; 1500m: 1stKevin Poteracke 4:12.39, 2nd Logan Stanley 4:12.90, 3rd Jon Ahnberg 4:20.22, 4th Nathan Bailey 4:21.63, 6th Daniel Mondragon 4:26.11, 7th Aden Holmes 4:35.49, 8th Andrew Langwell 4:38.27, 9th Jonathan Lopez 4:43.34; 5000m:  1st Cristain Nazarek 15:55.63, 2nd Kevin Poteracke 16:11.02, 3rd Daniel Mondragon 17:08.23, 5th Jonathan Lopez 18:43.70; 110 Hurdles:  2nd David Hernandez 16:68, 3rd DJ Dartez, 16.76, 4th Gideon Halpin 18.30; 400 Hurdles: 1st DJ Dartez 57.82, 2nd Mark Wilson 57.94, 3rdGideon Halpin 59.97; 4×100 Relay:  2nd 42.09; 4×400 Relay: 3rd 3:36.33, 4th 3:36.96; High Jump: 1stDavid Hernandez 1.67m(5’5”); Pole Vault: 2nd Devin Ramirez 4.08m(13’4”); Long Jump:  1st Max Gibson 6.24m (20’5”), 5th Gideon Halpin 5.32m (17’5”), 6th Wilber Valencia 4.90m (16’), 8th Phil Norman 4.37m (14’4”); Triple Jump:  2nd Max Gibson 11.47m (37’7”); Shot Put: 4th Nick DeSoto 14.19m (46’6”), 7thCyrus Corman-Gill 12.72m (41’8”), 8th Alex Schwartz 12.47m (40’10”), 9th Cole Olson 12.32m (40’5”), 11th Nick Diaz 11.54m (37’10”), 16th Jay Garcia 9.71m (31’10”); Discus:  1st Nick DeSoto 44.30m (145’4”), 2nd Alex Schwartz 42.73 (140’2”), 5th Cole Olson 39.75m (130’4”), 7th Nick Diaz 35.97m (118’),  12th Cyrus Corman-Gill 30.71m (100’9”) 15th Jay Garcia 27.20m (89’2”); Javelin: 1st Nick Diaz 54.39m (178’5”), 3rd Phil Norman 40.63m (133’3”).

JC baseball

Big 8 Conference

AT STOCKTON

Santa Rosa JC          001   003   000–4       5   2

San Joaquin Delta     120   004   03x–10   10   1

WP: Huss, :P: Matt Becker

SRJC: Jackson Leslie 2×3, 2B, RBI, run; Zach Hall 2×4, run; Weston Bryan 1×4, 2 RBI.

SJD: Easley 3×5, 2 RBI.
Records: SRJC 10-7, 0-3; SJD 17-0, 3-0
High school track and field

Windsor Relays

AT WINDSOR

Boys

4×100 relay: Maria Carrillo 44.17

1500 meters: Dante Capone (Analy) 4:24.45

110 meters high hurdles: Gedi Tavares (Windsor) 15:83

400 meters: Kevin Moe (MC) 51.78

800 meters: Gabe Ghirann (Analy) 2:08.54

300 meters hurdles: Alex Netherda (MC) 40.20

100 meters: Lani Gasper (El Molino) 11:12

Long jump: Tavares (W) 19-8 3/4

Triple jump: Gasper (EM) 41-1

Pole vault: Dan Curran (Petaluma) 12-6

High jump: (Tie)-Jalen Roman (W). Malcolm Jenkins (A) 5-10

Shot put: Jackson Pool (W) 44-8 1/4

Discus: Pool (W) 129-4 1/2

Girls

4×100 relay: Montgomery 51.54

1500 meters: Shaz Breedlove (MC) 5:02.67

110 meters hurdles: Kelsie Avana (MC) 15.91

400 meters: Margaret Smith (M) 1:03.14

800 meters: Allie Ahem (MC) 2:35.35

300 meters hurdles: S. Fernandez (M) 47.92

100 meters: Amani Baker (MC) 12.96

Long jump: Erin McCullough (M) 15-9

Triple jump: Rebecca Plattus (MC) 31-9

Pole vault: Isabel Gavon (Sonoma Valley) 11-0

High jump: Plattus (MC) 4-10

Shot put: Allison Scranton (P) 34-7

Discus: Scranton (P) 126-10

Coed relays

Distance: Petaluma 12:37.52

4×200: Montgomery 1:40.81

Notable: Fifteen schools participated in the sixth annual Relays.

High school baseball

Nonleague

AT SAN JOSE

Casa Grande 000 000 0 – 0 5 2

Bellarmine 000 010 x — 1 2 0

WP—Troy Burg. LP—Chris Joaquim (6 IP, 8K, 0 ER).

CG: Austin Garatti 1×2, 2B.

Notable: Bellarmine ranked No. 7 in state by Cal-Hi Sports.

AT CLOVERDALE

Lick-Wilmerding         200   000   0–2   5   1

Cloverdale                   000   000   0–0   3   1

WP: Joe O’Connell, LP: Chris Harms

LW: Dixon Layton 1×2.

Clover.: Greg Scaramella 1×3, Jared Hibbeln 1×3, Scott Richardson 1×3.

Records: LW 5-2, Clover. 2-3

AT RANCHO COTATE

Will C Wood       001   020   0–3   4   2

Rancho Cotate   040   000   x–4   5   2

WP: Jaymin Graveman, LP: Brenden Herbert

WCW: Jeremiah Burks 2×4.

RC: Brandon Haug 2×3, Donovan Laguinto 1×1, Ryan Phillips 2×3.

Record: RC 1-3

AT MONTGOMERY

Sequoia             012   100   0–4    8    2

Montgomery      020   104   x–7   10   2

WP: Forest Hunt, LP:  Kyle Pruhsmeier

Seq.: Michelini 3×4, 2B, RBI.

Mont.: Daniel Herring 2×3, 3B, 3 RBI;  Hunt 2×3.

Record: Mont. 2-4

AT CARDINAL NEWMAN

First game

Washington               000   304   3–10   12   2

Cardinal Newman     000   010   1–2       4   2

WP: Brian O’Marah, LP: Michael Clark

Wash.: Steven Kwan 3×5, 2B, 2 RBI.

Second game

Pinole Valley             001   000   0–1   3   0

Cardinal Newman    102   000   0–3   6   1

WP: Cal Clamar, LP: Dominick Pipkin

PV: Jake Dent 1×2, 2B.

CN: Alex Roeser 2×3, HR; Colin Imm 1×3, 2 RBI; Logan Onstott 1×3.

Record: CN 3-2

AT HEALDSBURG

First game

Lower Lake      001   200   0–3   6   4

Healdsburg      003   121   x–7    8   3

WP: Cody Koch, LP: Rauk

LL: Klein 2×3, Jones 1×2, Alexander 1×2.

Heald.: Bryant Herrguth 2×4, 2 RBI, run; Cody Newman 1×2, RBI, run; Colton Davis 1×3, 2B.

Second game

Kelseyville       001   010   0–2   8   3

Healdsburg     200   011   x–4    4   0

WP: Ameer Zhari, LP: Noah Lyndall

Kelsey.: Lyndall 2×4, 2B; Sambhava Baird 3×3, 2B, RBI; Logan Barrick 1×3, run.

Heald.: Max Williams 2×4, 3B, RBI; Adrian Herrera 1×2, run; Cody Newman 1×3, RBI.

Record: Heald. 4-3

High school boys basketball

CIF State Tournament

Semifinals

AT REDDING

Archbishop Hanna       10   12   12   13–47

Liberty Christian           28   23   25     6–82

AH: Dakota Woltering 14, Armani Perry 8.

LC: Jordan Chao 18.

Record: AH 25-7

BOYS DIV. 4
AT CARDINAL NEWMAN
Half Moon Bay        15  16    5  11  —  47
Cardinal Newman   13  10  14  11  —  48
Half Moon Bay–Austin Hilton 17, Case DuFrane 7, Andrew Saffold 5, Jake Salinero 5, Grant Harman 4, Caelin Batstone 3, Tommy Nuno 3, Sam Mitchell 3.
Cardinal Newman–Justin Botteri 15, James Ryan 10, Connor Rubattino 9, Chad Sousa 6, Damian Wallace 5, Gunnar Walker 3.
Records: HMB 25-5, CN 30-3

High school girls basketball