College and high school results for Saturday, Apr. 5

JC softball

Big 8 Conference

AT STOCKTON

First game

Santa Rosa JC 4, San Joaquin Delta 1

WP: Dana Thomsen

SRJC: Rachelle Butulia 2×3, HR, 2 RBI; Breanna Doane 2×3, HR, 2 RBI.

Second game

San Joaquin Delta 16, Santa Rosa JC 4

LP: Thomsen

JC track & field

AT STANFORD

100m:  Christian Corbin 11.02, Brandon Randel 11.03; 4x100m:  3rd in heat 2 - Brandon Randel,
Christian Corbin, Kyle Vannetti, Dontae Garcia 42.35

AT SAN FRANCISCO

Women:

5000m: Erica Ruiz 18:59.22, Luz Sanchez 19:04.19

Men:

400H: Mark Wilson 57.77, DJ Dartez 58.49; 800m: Jon Ahnberg 2:00.69; 1500m:  Cristian Nazerak 4:05.72, Logan Stanley 4:06.36; 5000m: Cristian Nazerak 15:15.95; 3000m Steeplechase:  Kevin Poteracke 9:37.07; Discus: Nick Diaz 38.50m; Jav:  Nick Diaz 47.85m

AT CHABOT

Women:

100m:  8th Julia Grimm - 13.13; 800m:  5th Irma Olvera - 2:35.93; 1500m: 6th Irma Olvera - 5:29.07; 5000m:  5th Angelica Hernandez - 21:26.45, 7th Meaghan Woody - 22:10.38; 100H:  6th Julia Grimm - 17:58, 7th Allyson Bricker - 18.72; 400H:  4th Allyson Bricker - 1:15.64, 5th Pauline Allen - 1:23.16; 3000m Steeplechase: 2nd Pauline Allen - 14:19.68;High Jump:  3rd Allyson Bricker - 1.40m; Pole Vault:  6th Jordan Codding - 2.85m; Long Jump:  5th Julia Grimm - 5.16m; Hammer: 3rd Daisey Villegas - 42.74m


Men:

800m:  7th Aden Holmes - 2:09.02; 1500m:  7th Aden Holmes - 4:25.99;  5000m:  4th Daniel Mondragon - 16:58.81;3000m Steeplechase: 2nd Nathan Bailey - 10:28.23, 3rd Daniel Mondragon - 10:36.42, 4th Gideon Halpin - 10:37.93; Shot Put:  1st Nick DeSoto - 13.99m, 7th Cyrus Corman-Gill - 12.92m; Discus:  1st Nick DeSoto - 45.90m, 4th Alex Schwartz - 42.16m; Hammer: 7th Nick DeSoto - 46.66m

JC baseball

Big 8 Conference

AT SANTA ROSA JC

Cosumnes River        000   002   000–2   7   1

Santa Rosa JC          000   000   100–1   9   0

WP: David Smith, LP: Evan Hill

CR: Marston 2×4, RBI.

SRJC: Ryan Haug 3×5, 2B, RBI; Jake Scheiner 2×4, 2B; Zach Hall 2×2, 2B.

Records: CR 17-10, 7-5; SRJC 18-9, 7-5
High school track

AT PALO ALTO

Stanford Invitational

Boys

Distance medley relay: Santa Rosa (Luca Mazzanti, Sean Rollins, Justin Thurman, Daniel Pride) 12th, 10:37.14

Note: Empire best.

Girls

Distance medley relay: Santa Rosa (Lian Morales, Kiersten Carter, Aimee Holland, Delaney White) 13th, 12:40.25.

Note: Empire best.

Long jump  Carter (SR) 1st, 18-10 3/4. ; 100 meters: Carter (SR) 4th, 12.59

High school baseball

Nonleague

AT EUREKA

Piner          200   100   0–3   9   0

Eureka       000   101   2–4   8   3

WP: Jack Cole, LP: Tony Martignoli

Piner: Ty Simmons 2×3; Ricky Christiansen 2×4, RBI; Grant Wingett 2×4, RBI.

Eureka: Alden Morris 2×3.

Records: Piner 6-6, Eureka 5-6

SCL

AT PETALUMA

Analy             010   002   1–4   5   1

Petaluma      000   205   x–7   9   3

WP: Will Nevin, LP: Zach Donovan

Analy: Keaton Bates 2×3, run; Johnny Gomes 1×4; Matt Kellogg 1×3; Jack Newman 1×2, run.

Peta.: Luke Wheless 1×3, 2 RBI; Logan Douglas 2×3, RBI; Ben Sanderson 1×2, 3B, 3 RBI; Greg Thomas 1×4, RBI; Harrison Royall 2×2, 3B, run; Tyler Williams 1×3; Ty O;Donnell 1×3, run.

Records: Analy 7-5, 1-1; Peta. 7-5, 2-0 

High school softball

AT NAPA

Napa Tournament

Championship

Petaluma           000   010   0–1   7   2

Granada Hills    020   002   x–4   6   1

WP: Rodriguez, LP: Emily O’Keefe

Peta.: Gerhardt 2×3, 3B; Krist 1×4, 2B, RBI.

Semifinals

Petaluma       220   000   0–4   8   2

Napa              000   000   0–0   4   3

WP: O’Keefe, LP: Kaylie Martindale

Peta.: Miranda Swanson 1×4, 2 RBI.

Record: Peta. 10-2

Notable: Gerhardt was 9-of-17 in the tournament...O'Keefe pitched in five games over two days.