College and high school results for Tuesday, May 26

High school softball
 
NCS Division 3
 
AT SEBASTOPOL
 
Eureka     000 000 0- 0- 6- 1
Analy        011 201 x-  5-10-0
 
WP: Saja Weaver; LP: Kayla Stearns
 
E: Pheobe Marsh 3×3
 
A: Emily Dreyer 2×4, R, 2RBI; Kaitlyn Hager 2×3; Kaiya Ming 2×2, R, RBI; Mac Evangelisti 2×3, R
 
Notable:  Analy will meet the winner of the Wednesday Albany-El Cerrito game
 
Record: Analy 16-11
AT MILL VALLEY
Piner             100   000–1       5   6

Tamalpais     202   007–11   11   3

WP: Scarsella, LP: Cailyn Callison

Piner: Callison 1×3, 2B.

Tam: Jacobs 2×4, 3B, run

NCS Division 5
 
AT ST. VINCENT
 
College Prep    000 101 0- 2- 4- 2
 
St. Vincent        200 103 x-  6-10-4
 
WP: Hannah Sarlatte; LP:Lila Jansen
 
Col Prep: Zoe Metcalfe 1×3, R; Claire Walton 1×3, 2B, RBI; Hannah Miller 1×3, RBI; Jansen 1×3
 
StV: Haley Antonini 3×4, 2R; McKenna Wilson-Kay 3×4, 2R, RBI; Sarlatte 1×4, 2B, R, RBI; Mary Cerf 3×4, 2B, 3RBI
 
Notable:  St. Vincent at Calistoga, Friday at 5 pm in Round Two
 
Record:  St. Vincent 15-10
AT CALISTOGA
 
Oakland Military Institute    000 00- 0- 0- 4
 
Calistoga                             611 3x-11-10-0
 
WP: Hailey Bucher (perfect games); LP: Serina Herson
 
Cal: Citali Montenez 3×4, 2 2B; 3B, 2 RBI; Butcher 1×1, BB, 3B, 3 RBI;
 
Record:  Calistoga 18-8
Final Scores: Ferndale 11, Upper Lake 0
NCS Division 2
AT PINOLE VALLEY

Rancho Cotate       213   402   0–12   16   2

Pinole Valley           010   041   0–6       7   1

WP: Brittney Scardina, LP: Brittany Martinez

RC: Malia Kuka 3×4, HR; Janea Mason 3×4, HR; Reilani Peliti 2×3, 2B; Scardina 2×3, 2B, HR; Alexis Gumanday 2×4, HR; Katie Rohrer 2×4; Jordan Ladner 2×4.

PV: Martinez 1×3.

Records: RC 20-7, PV 16-9

NCS Division 6
Final Scores: Rincon Valley Christian 4, Potter Valley 3
High school baseball
NCS Division 2
AT PETALUMA

Arroyo          000   204   0–6     6   2

Petaluma     100   400   0–5   10   1

WP: Ricky Peterson, LP: Luke Wheless

Arroyo: Goby Medina 2×3, 2B, 2 RBI.

Peta.: Tyler Williams 3×4, RBI; Austin Gabbert 2×3, 2 RBI; Wheless 1×3, RBI; Brendan White 1×3, RBI.

Records: Arroyo 20-7, Peta. 18-9

AT CASA GRANDE
Campolindo       000   000   0–0   4   1

Casa Grande     300   000   0–3   2   1

WP: Chris Joaquim, LP: Brandon Gordon

Campo: Miles Harris 1×2, 2B.

CG: Casey Longaker 1×3, HR, 3 RBI, run; Nick Bostow 1×2.

Records: Campo. 15-10, CG 21-6

Final scores: Concord 2, Cardinal Newman 1
NCS Division 3
AT SONOMA VALLEY
Eureka                   240   000   0–6   7   3

Sonoma Valley     000   004   1–5   8   3

WP: Luis Pimentel, LP: Max Yankovich

Eureka: Tyson Miller 2×4, 2 runs.

SV: Ethan Vitale 2×5, RBI, run; Shane O’Malley 2×4, 2 RBI.

Records: Eureka 15-11, SV 16-10

Final scores: Albany 2, Analy 1
NCS Division 4
Final Scores: Salesian 12, Willits 6
NCS Division 5
Final Scores: Clear Lake 11, Bay (SF) 1
NCS Division 6
Final Scores: Rincon Valley Christian 4, SF Waldorf 1