College and high school results for Friday, Oct. 23

High school football

NBL

AT UKIAH

Cardinal Newman       14   19   13   0–46

Ukiah                            0     0     0   0–0

CN: Damian Wallace 20 pass from Jordon Brookshire (Jack Murray kick)

CN: Wallace 18 pass from Brookshire (Murray kick)

CN: Wallace 30 pass from Brookshire (PAT failed)

CN: Wallace 15 pass from Brookshire (Murray kick)

CN: Michael Ortola 2 run (PAT failed)

CN: Wallace 95 kickoff return (PAT failed)

CN: Ian McMullen 5 run (Murray kick)

Record: CN 6-2, 5-0; Ukiah 2-6, 1-4

AT MONTGOMERY

Santa Rosa        7   7   0   0   7–21

Montgomery       0   0   7   7   7–28

Records: SR 2-6, 0-5; Mont. 2-6, 2-3

AT RANCHO COTATE

Windsor                  0     7   0     7–14

Rancho Cotate       0   14    7   21–42

RC: Chris Taylor-Yamanoha 20 pass from Gunner Mefferd (Mefferd kick)

RC: Danny Shelton 1 run (Mefferd kick)

Wind.: Joey Picnataro 2 run (Dalton Mullins kick)

RC: Shelton 89 run (Mefferd kick)

Wind.: David Escarcega 20 run (Mullins kick)

RC: Taylor-Yamanoha 59 pass from Mefferd (Mefferd kick)

RC: Tanieleau Guerrero 6 run (Mefferd kick)

RC: Shelton 50 run (Mefferd kick)

Records: Wind. 5-3, 3-2; RC 5-3, 3-2

 

 

SCL

AT PETALUMA

Elsie Allen           0     9    0   0–9

Petaluma           26   26   7   0–59

Peta.: Lucas Dentoni 30 run (Harrison Royall kick)

Peta.: Dentoni 15 run (PAT failed)

Peta.: Luke Wheless 39 run (Royall kick)

Peta.: Dentoni 45 run (PAT failed)

Peta.: Royall 10 run (PAT failed)

Peta.: Dentoni 1 run (Royall kick)

Peta.: Conor Richardson 25 run (Royall kick)

Peta.: Robby Tunzi 62 run (PAT failed)

EA: Eddie Estrada 20 pass from Frankie Suarez (PAT failed)

EA: David Armenta 42 FG

Peta.: Mark Anthony Velasquez 9 run (Royall kick)

Records: EA 0-8, 0-4; Peta. 7-2, 5-0

AT SONOMA VALLEY

Healdsburg           7   0   0      0–7

Sonoma Valley      0   0   0   14–14

Heald.: Chesmore Damian 2 run (PAT good)

SV: Max Yankovich 14 run (Randy Rivara kick)

SV: Yankovich 22 run (Rivara kick)

Records: Heald. 3-5, 2-3; SV 1-7, 1-3

Notable: Yankovich scored the winning TD with 9 seconds remaining.

Other football scores: Middletown 7, Kelseyville 0; Rincon Valley Christian 75, Laytonville 34; Tomales 40, Potter Valley 20; Harker 55, St. Vincent 8

High school boys soccer

NCL II

AT CALISTOGA

Roseland Prep 2 0  — 2

Calistoga 2 1 – 3

Cal Goals: Adrian Garcia 2; Giovanni Avina. Assists: Omar Vargas, Oscar Espinoza.

Record: Cal 15-3-1, 8-1

AT RINCON VALLEY CHRISTIAN

Tomales                               1   0–1

Rincon Valley Christian        1   1–2

Goals: Tomales-Brayan Teodoro. RVC-Jacob Hobson, Trevor Mendenhall.

Assists: RVC-Hobson, Mendenhall.

SCL

AT EL MOLINO

Analy                 0   0   0   0–0

El Molino           0   0   0   0–0

Record: EM 3-10-2, 1-9-1

Notable: Both goalies–JJ Fain (Analy) and Lalo Sanchez (El Molino)–were outstanding.

High school girls tennis

NBL DOUBLES TOURNAMENT
 
AT SANTA ROSA JC
 
Seeds:  1) Anna Hartmann-Molly Wolmuth (CN); 2) Emma Guilfoil-Ana Rye (SR); 3) Julia O’Keefe-Samveda Ruk (CG); 4) Kathryn Kuklinski-Megan McCabe (W)
 
First Round:  Anna Hartmann-Molly Wolmuth (CN) d. Sandy Yang-Kaylee Meier (CG) 6-0, 6-0; Karen Cai-Laila Laham (M) d. Emily Boies-Maud Rikkerink (MC) 6-2, 7-5; Bridget Fitzpatrick-Victoria Rubio (U) d. Milena Duarte-Sarah Stenerson (SR) 6-0, 6-2; Kathryn Kuklinski-Megan McCabe (W) d. Cailey Baker-Arith Anaya (RC) 6-0, 6-3; Julia O’Keefe-Samveda Ruk (CG) d. Elissa Papale-Tasha Schafer (CN) 6-3, 6-3; Megan Gallegos-Katie Gu (M) d. Nan Yoo-Brittney Barba (W) 6-2, 6-0; Meliah Capistrano-Jessica Wong (U) d. Cindy Sanchez-Sarah Meza (RC) 6-1, 6-1; Emma Guilfoil-Ana Rya (SR) d. Noor Lamba-Tejoni Johnson (MC) 6-3, 5-7, 6-0.  
 
Second Round Main Draw:
Anna Hartmann-Molly Wolmuth (CN) d. Karen Cai-Laila Laham (M) 6-3, 6-1; Bridget Fitzpatrick-Victoria Rubio (U) d. Kathryn Kuklinski-Megan McCabe (W) 7-5, 7-6 (8-6); Julia O’Keefe-Samveda Ruk (CG) d. Megan Gallegos-Katie Gu (M) 6-3, 6-3; Emma Guilfoil-Ana Rye (SR) d. Meliah Capistrano-Jessica Wong (U) 6-1, 6-0;  
 
Second Round Consolation Draw:
Emily Boies-Maud Rikkerink (MC) d. Sandy Yang-Kaylee Meier (CG) 1-6, 6-4, 6-4; Cailey Baker-Arith Anaya (RC) d. Milena Duarte-Sarah Stenerson (SR) 6-2, 6-0; Elissa Papale-Tasha Schafer (CN) d. Nan Yoo-Brittney Barba (W) 6-0, 6-2; Noor Lamba-Tejoni Johnson (MC) d. Cindy Sanchez-Sarah Meza (RC) 6-0, 6-3.
 
Next: Semifinals & finals today 2 pm at SRJC