College and high school results for Friday, Dec. 4

JC women’s basketball
Tom Gilcrest Invitational
AT VISALIA
Ventura    11   17   9   20   8    –    65
Santa Rosa JC   18   12   11   16   11    –    68
SRJC: Kerianne Noonan 17 (8 assists); Brooke Santander 16; Vai Thompson 13; Kylie Oden 12; Niambi Saint Louis 9 (13 reb); Melyra Nicolis 1.
Record: SRJC 4-1
Next Gilcrest tournament continues today 6 pm vs Delta.
High school football
NCS DIVISION 3 CHAMPIONSHIP
AT DIABLO VALLEY COLLEGE
Analy               0    7  7  14  —  28
Campolindo     7  24  0    7  —  38
C—Madison Young 13 pass from Jacob Westphal (Matthew Blair kick)
C—Jack Cassidy 5 run (Blair kick)
C—Max Flower 24 pass from Westphal (Blair kick)
C—Cassidy 2 run (Blair kick)
A—Spencer Vogel 46 pass from Jack Newman (Jordan Parks kick)
C—Blair 27 FG
A—Isaac Kangas 1 run (Parks kick)
A—Kangas 1 run (Parks kick)
C—Flower 6 pass from Westphal (Blair kick)
A—Lucas Housman 9 pass from Newman (Parks kick)
Rushing: Analy—Newman 7-46. Campolindo—Niki Moore 19-165, Cassidy 11-31, Matthew Ringquist 5-27.
Passing: Analy—Newman 31-59-326-1. Campolindo—Westphal 12-22-204-2.
Receiving: Analy—Schuyler Van Weele 10-107, Housman 10-83, Vogel 6-81, Osiris Zamora 3-32, Ross Simmons 2-23. Campolindo—Flower 8-108, Kannah Cruickshank 1-43, Young 2-36.
Records: Analy 13-1, Campolindo 13-1
High school girls basketball

Cardinal Newman Classic

Second round

AT CARDINAL NEWMAN

Oakland             9   7     6   18–40

Santa Rosa    16   8   14   12–50

Oak.: Binacle-Sin 12.

SR: Sara Howard 13, Emily Codding 11 (13 reb.)

Regis Jesuit                  11     2     7   10–34

Cardinal Newman          4   13   11   19–47

RJ: Cleveland 12.

CN: Tiffany Salinas 17 (12 reb.), Avery Cardinal 12, Hailey Vice-Neat 11 (5 reb.).

Notable: The Cardinals will play Sacred Heart (SF) for the championship today at 4:30 p.m.

Stokes Tournament

AT KELSEYVILLE

St. Helena 3 3 3 2 — 11

Kelseyville 17 11 22 6 — 56

Kels: Payton Conrad 17, Alma Perez 10.

 

Ferndale 64, South Fork 35

Fern: Emma Gomes 18, Bailey Collings 18.

SF: Noelia Alatorre 14.

Big House Invitational

AT CASA GRANDE

San Rafael        16   5   14     6–41

Casa Grande    15   9     7   16–47

SR: Olivia Dallara 18, Kendall Clark 18.

CG: Claire Killian 16, Joy Jovick 12 (13 reb.), Hannah Sullivan 9, Katie Millar 8.

Lady Dragons Classic

Semifinals

AT SONOMA VALLEY

Menlo-Atherton        15   13   19   7–54

Montgomery              12    2   11    6–31

MA: Hoyem 18.

Mont.: Destiny Grayer 16 (4 3s).

San Marin                   15   15   9   13–52

Sonoma Valley             6   10   13   8–37

SM: Keleah Williams 27, Tamera Royston 11.

SV: Jenny Eggers 13.

Notable: The Dragons play Montgomery for third place today at 4:30 p.m.

Nonleague

AT ST. VINCENT

Novato 5 19 11 11 – 46

St. Vincent  15 4 9 14 – 42

Nov: Juliana Campas 18

StV: Olivia Degraca 14, Julia Murphy 8.

Record: StV 1-1

AT CONCORD

Rancho Cotate 25 22 16 6 – 69

Mt. Diablo 7 6 2 2 – 17

RC: Camille Spackman 17, Reilani Peleti 14.

Record: RC 4-0

High school boys basketball

Redwood Classic

Second round

AT ANDERSON VALLEY

Cloverdale       27   18   13   23–81

Bentley                8   12   13   16–48

Clover.: Jayson McMillan 23, Marcus Poe 16, Hoover 16, Parsons 10.

Bent.: Hood 16, Clark 14.

St. Elizabeth         23   16   17   13–69

Laytonville             10    5      5      7–27

SE: Knighton 17, Coleman 16.

Layton.: Simmons 10.

California School for the Deaf         22   18     8   23–71

Round Valley                                         9     8    13   26–56

CSD: F. Zormoza 16, C. Baer 15, B. Duran 13.

RV: A. Short 22, D. Hoaglan 12.

Tulelake       20   16   16   5–57

Tomales         5     6   13   8–32

Tule: L. Soto 20.

Tom.: DeSantiago 14.

Liberty Christian 57, Hoopa 47

LC: L. Dordevic 30, J. Lewis 10, J. Chao 10.

H: Bough 11.

Anderson Valley     10     8   13   13–47

Pinewood                  9   15   23   14–61

AV: Alejandro Soto 18.

Pine.: R. Bal 17, N. Beak 15.

Head Royce         15     6      8   14–43

Stuart Hall             17   21   18   15–71

HR: A. McCombs 10, I. Martin 12.

SH: Z. Crawford 18, A. Byrt 14

Russ Peterich Viking Tip-Off Classic
Second round

AT MONTGOMERY

Campolindo         15   15   6   12–48

Montgomery            6     8   8   13–35

Campo.: Austin Clark 19.

Mont.: Joel Seitz 11.

Notable: The Vikings play McClymonds for third place today at 4 p.m.

AT ST. HELENA

St. Helena Tournament

John Swett   17   15   17   9    –    58

Piner   16   4   12   7    –    39

P: Andres Barragan 14; Jace Foster 10.

Record: P 1-2

Stokes Tournament

AT KELSEYVILLE

Technology 12 12 11 13 — 48

Kelseyville 14 12 20 16 — 62

Kels: Nick Pfann 23, Kyle Ellis 12.

Tech: Himansu Singh 18, Neil Morris 14.

 

Sonoma Valley 11 12 20 16 — 59

South Fork 11 12 5 11 — 39

SV: Max Gustafson 16, Luke Severson 11, Colton Mertens 11, Dylan Samaniego 10.

SF: Kevin Vandenack 11, Armando Martinez 10.

 

McKinleyville Tip-Off Classic

Second Round

AT McKINLEYVILLE

Arcata                    14   12   11   20–57

Casa Grande         9   18   14     5–46

Arcata: Heidrick 14, Gray 12.

CG: Robbie Sheldon 20 (3 3s), Tommy Buickerood 8 (2 3s), Vikram Singh 8 (2 3s).

Arcata: Heidrick 14, Gray 12.

Notable: The Gauchos play McKinleyville at 10 a.m. today

Fred Iten Tournament

AT UKIAH

Fortuna 39, Maria Carrillo 30

MC: Kurgan Brown 13.

 

Fort Bragg 67, Hillsdale 53

FtB: Lucas Triplett 21, Kaylor Sullivan 14

 

Drake 77, Ukiah 60

Drake: Skylar Chavez 23, Brandon Vergara 28

Ukiah:  Nate Hale 16, Ben Carter 14, Karter Koch 11, Sammy Mora 10.

 

Other score: Fremont (Oakland) 72, San Lorenzo 69

 

Today’s schedule

Third place: Ukiah vs. San Lorenzo, 12:30 p.m.

Championship: Femont vs. Drake, 3:30 p.m.