College and high school results for Friday, Dec. 18

JC men’s basketball

Kris Kringle Tournament

Championship bracket

Semifinals

Napa                      31   37–68

Santa Rosa JC        40   37–77

Napa: Isiah Brown 13.

SRJC: Josh Douglas 20, Jacob Wilson 11, Kiel Long 15, David Niklasson 8, Siann Rojas 15, Jordan Hickman 6, Arnold Silva 2.

Record: SRJC 9-4

Also:

Moorpark 88, Marin 71

Redwoods 84, American River 80

Feather River 75, Los Medanos 72

High school girls basketball

Nonleague

AT SONOMA ACADEMY

Valley Christian (Dublin)   2   6   2   3   –   13

Sonoma Academy   17   6   8   10   –   41

SA: Nelida Zepeda 8; Lauren Reed 7

Record: SA 8-0

AT ROSELAND PREP

St. Helena   9   9   5   10   –   33

Roseland Prep   11   9   10   7   –   37

StH: M. Rubio 9

RP: Gabby Rolean 24

Record: RP 4-5

AT SANTA ROSA

College Park         4   10    9   10–33

Santa Rosa         19   13   16    7–55

CP: Doron Kina 18.

SR: Emily Codding 25, Maria Lopez 7.

Record: SR 3-4

Notable: The Panthers host Clayton Valley tonight.

AT EL MOLINO

Lower Lake         15   15   17   15–62

El Molino              6    5     2    11–24

LL: Katelyn Ferrell 13, Alisha King 11, Aleia Milano 11.

EM: Emily Dean 7, Chloe Klieg 4z, Cynthia Hernandez 4.

AT MONTGOMERY

Petaluma         6    9   10    7–32

Montgomery   11   20    9   10–56

Peta.: Olivia Baldwin 11.

Mont.: Shayla Newman 17, Destiny Grayer 12, LaDonna Saint Louis 11.

Record: Mont. 7-2

JV: Montgomery won.

Notable: The Vikings’ next game is Dec. 28 against Foothill in the West Coast Jamboree.
Nike Tournament of Champions

Opening round

AT PHOENIX

Xavier College Prep       14   16   19   18–67

Windsor                         7   12     7    6–32

Wind.: Gaddy Giddings 6, Cecellia Smith 5.

Notable: The Jaguars play South Mountain today at 10 a.m.

High school boys basketball

Brett Callan Memorial Tournament

Consolation bracket

Cardinal Newman          13   15   16   9–53

Northgate                       8    16  10   8–42

CN: Cody Baker 17 (3 3s), Gavin Dove 10.

Northgate: William Kresch 12, Brian Wright 11

Analy                       16   23   15   23–77

Washington (SF)       15   17     9    7–48

Analy: Aidan Toner-Rogers 21, Nick Fujii 19, Dominic Tripodi 10.

Wash.: Viet Nguyen 12.

Championship bracket

Petaluma          6    9   11   9–35

Montgomery    18   10    9   9–46

Peta.: Ryan Perez 11, Cole Murrin 6.

Mont.: Lane Young 19, Hayden Lee 17.

Miramonte        23   17   11   18–69

Casa Grande     10    9     8    5–32

Mira.: Eddie Ionescu 20, Charlie Hockin 17, Enzo Jiannalone 10.

CG: Robbie Sheldon 15.

Point Arena Tournament

Semifinals

Anderson Valley        11     5   15   16–47

Willits                       13   18   10   15–57

AV: Abraham Sanchez 16, Tony Pardini 13.

Willits: Ryan Hosford 17, Will Smith 13.

Notable: Willits plays Kennedy tonight for the championship while Anderson Valley meets Upper Lake in the third place game.

Lake County Tournament

AT MIDDLETOWN

Kelseyville 11 10 16 21 – 58

Clear Lake 7 15 16 14 – 52

Kels: Kyle Ellis 14 (2 3s, 9 reb, 5 assists), Nick Pfann 13.

CL: Max DeLeon 20 (6 3s)