College and high school results for Wednesday, Dec. 30

High school girls basketball

West Coast Jamboree

Onyx division

Championship Game

AT POINT ARENA

Point Arena     7   2  14   7- 30

St. Helena       9   8     6   9- 32

PA: Krystal Woods 10 (9 rebounds)

St. H: Adriana Gomes 22

Notable: Woods and Ariel Escalera of Point Arena made All-Tourney team…Point Arena had three point shot at buzzer for the win that bounced off the rim.

Coral Division, third-place game

AT MARIN

Branson               6              8              6              0              —             20

Cloverdale          7              15           17           17           —             56

C: Angel Bernardi 16, Ali Perez 14, Carsyn Stewart 8

Notable: Ceanne Eden had 12 rebounds for Cloverdale … Bernardi and Perez were named to the all-tournament team.

Record: C 9-2

Jade division

Consolation championship

Sanger             25   16    6   6–53

Casa Grande    17   14   21   2–54

S: Desiree Vasquez 18, Danielle Torres 12, Alexandra Andriz 11.

CG: Hannah Sullivan 21, Joy Jovick.

Notable: Representing the Gauchos on the all-tourney team are Jovick and Sullivan.

Quartz Division
Consolation championship

Windsor                 17   15   20   10–62

Buhach Colony         7   11     8   12–38

W: Allison Post 15, Hannah Mae Cronin 14, Gabby Giddings 10.

Record: Windsor 6-5

Notable: Named to the all-tournament team were Giddings and Valerie Viramontes.

Third place

AT MARTINEZ

Analy         6    9   17   10–42

Roseville    6   19   12     8–45

A: Sarah Brown 16.

R: A. McCurry 12, H. Loughran 10.

Notable: Brown was named to the all-tournament team.

Zircon division

Consolation championship

Montgomery           18   15   11     7–51

American                 4    8    13   18–43

M: Shayla Newman 19, LaDonna Saint Louis 14.

A: Gianna Cooper 9.

Records: Montgomery 9-3, American 8-3

Notable: Newman and teammate Destiny Grayer made the all-tourney team.

Amethyst Division

At Jesse Bethel High School

3rd Place

Sonoma Valley  18  17  11  13- 59

Jesse Bethel       6    8     3  14- 31

SV: Jenny Eggers 18, Grace Cutting 12 (15 reb, 7 assists), Kayla Field 10

Notable:  Eggers was named to the All-Tournament Team

 

Record: SV 5-7

VERN PIVER TOURNAMENT AT FORT BRAGG
7th Place
Edna            6   7   9   8- 30
Clear Lake   12  14 11 13-50

Consolation
Fort Bragg   16 14 11 10- 51
St. Bernards 21 10 13  9- 53

High school boys basketball

El Molino Tournament

AT FORESTVILLE

Castlemont      8  12   6  14- 40

Healdsburg    12    6 16 15- 49

H: Landon Courtman 13, Josiah Vasquez 12, Juan Aguilar 10 (18 rebounds)

Notable:  Aguilar was named Player of the Tournament

 

Record: H 7-3

Skip Cassidy Classic

AT EL MOLINO

Championship

Castlemont        8   12   6   14–40

Healdsburg      12     6   16  16–50

C: Jamal Adbullah 14, Elvonno Taylor 13.

EM: Landon Courtman 14, Josiah Vasquez 12, Juan Aguilar 10.

Notable: Aguilar was selected most valuable player and Courtman made the all-tourney team.

Third place

Elsie Allen        8   7   21    9–45

El Mollino         6   5     5   13–29

EA: Nikolas Hercules 16 (3 3s).

EM: Jordan Kerkvliet 9.

Notable: Representing the Lobos on the all-tournament team are Hercules and Darius Hill…Kerkvliet made all-tourney for the Lions.

Consolation championship

De Anza         20    8   15   19–62

Justin-Siena    13   24   11   15–63

DA: Jordan Fleming 20, CJ Mangaron 20.

JS: Malcolm Hardy 14, Gavin Orr 11.

Dixon Ram Classic

Third place

AT DIXON

Orland                    12   11   19    9–51

Sonoma Valley        19   13    5   12–49

O: Junior Maldonado 14, Justin Orozco 14, Daniel Evans 14.

SV: Colton Mehrtens 18, Luke Severson 9, Eddie Reyes 9.

Records: Orland 8-4, SV 5-8

Notable: Max Gustafson made the all-tourney team.

Sonoma County Classic

AT PINER

Championship

Cardinal Newman          12   19   16   17–64

Las Lomas                    10   15   13   18–56

CN: Cody Baker 17, Seth Doolittle 12, Bennett Kohut 11, Gavin Dove 9.

LL: Rob Prince 25.

Third place

Piner           13    8     7   10–38

Cloverdale    16   16   10   12–54

P: Scott Erickson 15.

C: Jayson McMillan 17, Marcus Poe 12.

Consolation championship

Mt. Eden          12   23   22   12–69

Santa Rosa      18    8    11   15–52

ME: Fred Steen 20, Patrick Ramos 14.

SR: Kalai Aukai 16,Tommy LaVine 13.

Seventh place

Rancho Cotate        15   15   12   11–53

Eureka                    12   14   10  12–48

RC: Alec Wong 14, Jackson O’Neil 14.

E: Ty Lattimer 14.

Most valuable player: Seth Doolittle (Cardinal Newman)

All-tournament team

Fred Steen (Mt. Eden)

Jacob Smith (Mt. Eden)

Scott Erickson (Piner)

Jayson McMillan (Cloverdale)

Marcus Poe (Cloverdale)

Rob Prince (Las Lomas)

Anthony Haskett (Las Lomas)

Gavin Dove (Cardinal Newman)

Cody Baker (Cardinal Newman)

Windsor Holiday Shootout

AT WINDSOR

Championship

Windsor           18   19   11   11    6–65

Dublin              15   15   14   15   11–70

W: Gabe Knight 18, Parker Canady 17, Curtis Johnson 12.

D: Tim Falls 30, Andrew Nguyen 11.

Third place

Arroyo              7   17   17   10–51

Amador Valley   8   15   22   16–61

Arroyo: Jamaar Sampson 26.

AV: Mitch Benson 15.

Consolation championship

Northgate       12   10   15   10–47

Analy              6    13   19   16–54

N: Naj Singh 13.

A: Dominic Tripodi 19.

Seventh place

Maria Carrillo         5   8   17    9–40

Novato                 19   6    6   11–42

N: David Carpenter 10.

MC: Seth Vernon 11.

Most valuable player: Tim Falls (Dublin)

All tournament team

Naj Singh (Northgate)

Dominic Tripodi (Analy)

Nick Fujii (Analy)

Darnell McDavid (Arroyo)

Demetrius Williams (Amador Valley)

Mitchell Benson (Amador Valley)

Parker Canady (Windsor)

Gabe Knight (Windsor)

Andrew Nguyen (Dublin)

VERN PIVER TOURNAMENT AT FORT BRAGG
Consolation
Capichino   22 20 13  2- 57
Mendocino     4   7   3  4-  18
3rd place
Fort Bragg         18  22  16  21- 77
Roseland Prep  10  11  21  14- 56
Championship
Clear Lake       16 15 16 12- 59
Mesa Verde     31 22 15 10- 78

 

 

Nonleague

AT NOVATO

Casa Grande        10     9   11   13–43

San Marin             11   15   14    6–46

CG: Jordan Smith 17 (4 3s), JJ Anderson 16 (11 reb.).

SM: Calvin Geraci 18, Tommy Sanz 10.

Record: CG 4-8