College and high school results for Thursday, Mar. 17

JC women’s tennis

Big 8 Conference
 
AT ROCKLIN
 
Santa Rosa JC 7, Sierra 2
 
Singles: B. Samonte (SRJC) d. K. Ukaeqbu 3-0, DNF; C. Imhoff (SRJC) d. O. Cooper 6-4, 6-3; S. Finney (SRJC) d. T. Fox 6-1, 6-1; P. Bernd (SRJC) d. V. Vallertz 6-3, 6-2; S. Mbugua (SRJC) d. H. Yang 6-4 , 6-2; J. Samonte d. E. Peeler 6-4, 6-1
 
Doubles: Ukaeqbu-Cooper (Sierra) d. Finney-Imhoff 8-4; Samonte-Bernd (SRJC) d. Yang-Fox 8-0; Vallerta-Peeler (Sierra) d. Samonte-Mbugua 8-4
 
Record: SRJC 9-0, 6-0
Next: 1pm today hosting Diablo Valley
JC baseball
Big 8 Conference

AT PLEASANT HILL

Santa Rosa JC         030   330   000–9   17   2

Diablo Valley            000   000   000–0     3   3

WP: Ezio Bruchler, LP: Babb

SRJC: Mitch West 5-6, 2 RBI, 2 runs; Bryce Nagata 3-6, run; Jake Scheiner 2×5, 2B, HR, 5 RBI; Matt Kimura 3×5, 2 2B, 2 RBI, 3 runs.

DV: Anthon 1×4.

Records: Santa Rosa JC 15-2, 3-0; Diablo Valley 10-8, 0-3

Notable: Scheiner knocked in three runs with his double and the other two RBIs crossed the plate on the home run…Bruchler struck out nine in 6 2/3 innings…The Bear Cubs travel to Sierra on Saturday.

High school softball
SCL

AT HEALDSBURG

El Molino        100   00–1    0   0

Healdsburg     108   02–11   6   2

WP: Keely Bullock, LP: Jessica Van Rillaer.

Heald.: Aren Dullas 2×4.

Record: Healdsburg 5-1

Notable: While throwing the no-hitter, Bullock struck out nine.

Nonleague
AT SEBASTOPOL
Windsor   0 0 0   0 0 0   0   –   0   4   0
Analy   4 0 0   0 0 0   –   4   7   0
WP: Saja Weaver, LP: Caitlyn Murphy
W: Ashley Golding 2×3, 2b
A: Jayde Hill 2×3, RBI
Record: W 3-0
AT TECHNOLOGY
Potter Valley    000 100 0- 1-  5- 3
Technology                  000 014 x-  5-10-3
WP:Dani Baker; LP: Monica Gallani
Tech:  Kailey Zwinge 2×3, 2 2B; Emma Pardo 2×2, 3B; Baker 4×4, 2RBI
Record:  Tech 4-0
AT ST. VINCENT

Clear Lake          100   030   01–5   8   3

St. Vincent         100   002   10–4   5   0

WP: Rachael Wingler, LP: Sully Henry

CL: Shayanne Chapman 1×3, RBI, run; Alicia Ledesma 2×3, 2B, 2 RBI, run; Madi Ferguson 1×3, 3B, RBI; Emily Omiotek 1×4, 2B, run; Wingler 1×4, 2B, RBI.

SV: Hayley Antonini 2×4, run; Katelyn De La Montanya 0x4, 3 RBI; Jules Sikora 1×3, 2B; Roxy Kavanaugh 1×2, RBI.

Records: Clear Lake 3-1, St. Vincent 1-3

High school swimming
NBL

AT MARIA CARRILLO
 
Girls: Maria Carrillo 103, Montgomery 69
 
200 MR: (MC) 1:54.98; 200 Free: Julie Kwan. (M) 1:59.70; 200 IM: Sasha Fong (MC)  2:18.87; 50 Free: Theresa Nowack (M) 27.07; 100 Fly: Sasha Fong, (MC) 59.28; 100 Free: Piper Brockley (MC) 55.33; 500 Free: Taylor Scobey (MC) 5:33.42; 200 FR: (MC) 1:56.95; 100 Back: Julie Kwan (M) 59.59; 100 Breast: Piper Brockley (MC) 1:05.74; 400 FR (MC) 3:48.82.
 
 
Boys: Maria Carrillo 93,  Ukiah 72
 
200 MR: (MC) 1:52.85 ; 200 Free: Cameron Flood (MC) 1:57.10; 200 IM: Max Bonta (M) 2:15.11; 50 Free: John Madden (MC) 25.29; 100 Fly: Daniel Virtue (MC 58.79; 100 Free: Cameron Flood (MC) 54.58; 500 Free: Stewart Bobo (M) 5:58.56; 200 FR: (M) 1:42.28; 100 Back: Daniel Virtue (MC) 59.47; 100 Breast: Max Bonta (M) 1:06.38; 400 FR: (MC) 3:40.33
 
JV: MC  won
 
AT CASA GRANDE
 
Girls: Windsor 90, Casa Grande 79

200 MR: (CG) 2:12.82; 200 Free: September Spotleson (W) 2:31.07; 200 IM: Kaitlyn Osborne (W) 2:45.64; 50 Free: Molly McSweeney (CG) 27.76; 100 Fly: Delaney Stevenson (CG) 1:15.08; 100 Free: Cassie Bailon (CG) 1:06.96; 500 Free: Kaitlyn Osborne (W) 6:13.34; 
200 FR: (W) 2:08.46; 100 Back: Molly McSweeney (CG) 1:17.15; 100 Breast: Rachel Ng (CG) 1:18.63; 400 FR: (CG)
 
Boys: Windsor 99, Casa Grande 22
 
200 MR: (W) 2:07.02; 200 Free: Luke Fraga (W) 2:16.47; 200 IM: Patrick Andrade (W) 2:31.82; 50 Free: (W) Ewen Marguet 25.40; 100 Fly: Chris Cerney (W) 27.03; 100 Free: Luke Fraga (W) 1:01.46; 500 Free: Quinn O’Connor (W) 5:58.88; 200 FR: (W) 1:51.24; 100 Back: Patrick Andrade (W) 1:10.49; 100 Breast: Ewen Marguet (W) 1:20.35; 400 FR: (W) 4:13.63
SCL

AT PETALUMA

Girls: Analy 75, Petaluma 19

200 MR: (A) 1:58.21; 200 Free: Alameida (A) 2:04.96; 200 IM: Avua’a (A) 2:16.09; 50 Free: Schlutius (A) 27.61; 100 Fly: Avua’a (A) 1:01.55; 100 Free: Roan (A) 1:07.41; 500 Free: Moussa (A) 5:45.11; 200 FR: (A) 2:04.44; 100 Back: Alameida (A) 1:02.92; 100 Breast:  Joslin (PET) 1:20.79; 400 FR: (A) 3:54.45

 

Boys: Analy 61, Petaluma 25

200 MR: (A) 1:51.72; 200 Free: Schoffer (A) 2:13.83; 200 IM: Murphy (A) 2:04.55; 50 Free: Ressler (A) 24.21; 100 Fly: Miller (A) 1:04.25; 100 Free: Hahn (A) 57.42; 500 Free: Ressler (A) 5;13.82; 200 FR: (A) 2:24.79; 100 Back: Murphy (A) 55.81; 100 Breast:  Schoffer (A) 1:12.84; 400 FR: (A) 3:53.11

High school baseball
Nonleague
Montgomery    000 010 0- 1- 5- 0
Windsor           000 200 X- 2- 6- 4
WP: Sam Penning; LP: Nick Smith
M: Blake McDonald 1×4, 2B, RBI
W: Joey Pignataro 2×3, 2B, R, RBI; Kobe Roman 1×3 RBI
Record: Windsor 1-2
AT ANALY

Eureka             000   002   00–2   2   1

Analy               100   100   01–3   6   0

WP: Devon Ogston

Eureka: Hunter Stapp 1×4; Jared Crassweller 1×3, 2 RBI.

Analy: Ogston 1×3, run; Carter Merlaud 1×3, run; Johnny Gomes 1×1, 2 RBI.

Records: Analy 4-2, Eureka 1-2

High school boys tennis
NBL
 
AT MARIA CARRILLO
 
Maria Carrillo 4, Cardinal Newman 3
 
Singles:  Jim Klyce (MC) d. Connery Gschwend 6-4, 6-4; Dat Tran (MC) d. Chris Buse 6-2, 6-3; Cole Henry (CN) d. Spencer deRecat 6-4, 7-6 (7-2); Raahul Shah (MC) d. Brendan Farber 4-6, 6-2, 6-0.
 
Doubles:  JP Destruel-Trevin Anderson Sofia (CN) d. Matthew Guangco-Kayden Traya 7-6 (7-5), 6-2; Jake Bentham-Grant Wall (CN) d. Edison Chan-Varun Ramakrishna 6-2, 6-4; Jacob Saunders-Vishnu Pillai (MC) d. Gilbert Campos-Gary Munsell 3-6, 6-3, 6-3.
 
Record: MC 4-0
AT CASA GRANDE

Casa Grande 5, Rancho Cotate 2

Singles: Alec Wong (RC) d. Shreyas Kompalli 6-1, 6-0; Josh Wong (RC) d. Mason Chiang 6-0, 6-0; Jason Goldblatt (CG) d. Gianni Blondina 6-0, 6-1; Kevin Zamanzadeh (CG) d. Evan Crow 6-0, 6-0.

Doubles: Sam Fuller-Manas Varma (CG) d. Mike Humphry-David Sanchez 6-4, 6-0; CG won No. 2 by default; CG won No. 3 by default.

CMC

AT SONOMA ACADEMY

Sonoma Academy 5, Tomales 0

Singles: Steven Gu (SA) d. Javier Flomes 6-1, 6-1; Quinn Sheridan (SA) d. Santi Gomez 6-0, 6-0; Jack Wolff (SA) d. Michael Pantoja 4-6, 6-0, 6-3.

Doubles: Alex Rink-Joe Capriola (SA) d. Alegre Graca-Jake Pike 6-1, 6-1; Catherine Li-Neil Sheridan (SA) d. Omar Esquites-Nico Marx 6-1, 6-0.

SCL

AT PETALUMA

Petaluma 6, Healdsburg 1

Singles: Trevor Cook (H) d. Nathan Wong  3-6, 6-4, 6-4; Zach Leno (P) d. Patrick Doran 6-2, 4-6, 6-4; Adam Volk (P) d. John Dow 6-1, 6-1; Sam Rosloss (P) d. Rey Herrera 6-0, 6-1.

Doubles: Jack Anderson-Hayden Dennis (P) d. Mateo Tomerline-Jesus Castro 6-3, 6-3; Alex Dodd-John Camp (P) d. Will Hambly-Evan Linegar 6-3, 7-5; Connor Gors-Vince Bermont (P) d. Juda Naujokas-Tate Dobson 6-0, 6-0.

High school golf

SCL

AT BODEGA HARBOUR (Par 35)

Sonoma Valley 270, Piner 344

SV: Jordan Randuch 45, Evan Sandeen 54, Oliver Cromeyer 55, Spencer Herrick 58, Austin Berger 58.

Piner: Charlie Malicay 49, Trenton Shirlock 61, Derek Stephenson 62, Hector Ceballas 74.

Records: Sonoma Valley 1-1, Piner 0-2

NORTHWOOD GOLF CLUB (Par 36)
Analy 237, El Molino 253
A:  Nick Pearson 39, Max Ringrose 39, Brandon Hallengren 52, Calvin Metcalf 52, Tanner Brown 55.
EM: Trevor Schaap 38, Ryan Panatmat 41, Kristian Walker 56, Forrest Templin 57, David Keating 61
Record: A 1-0; EM 1-1

NBL

OAKMONT WEST (Par 72)
Montgomery 412, Maria Carrillo 421, Casa Grande 454, Ukiah 458, Cardinal Newman 460, Windsor 489, Rancho Cotate 534, Santa Rosa 559
1-Rory Fette (Mont) 78, 2-Jake Eastman (MC) 78, 3T-Tyler Clark (U) 81, 3T-Sane Ghiringhelli (CG) 81, 5-Jared Friday (Mont) 82