College and high school results for Saturday, May 21

JC baseball

CCCAA Sectionals

Best of 3

Game 2

AT SANTA ROSA JC

Santa Rosa JC          110    010   020–5   6   0

Chabot                      000   000   000–0   3   1

WP: Alec Rennard, LP: Conyal Cody

SRJC: Jake Scheiner 2×4, 2B, 3B, 3 RBI, run; Ryder Kuhns 1×4, RBI; Myles Andrews 1×3, run; Mitch West 1×3, run; Bryce Nagata 2×3, run.

Chabot: Nice 1×3.

Records: Santa Rosa JC 35-8, Chabot 27-15

Note: The Bear Cubs advance to the state finals and will play Cypress in Fresno on Saturday.

High school track & field

NCS Redwood Empire Championships

AT PINER

Empire Place Finishers

Girls

Team Scores—1, Santa Rosa 77; 2, Maria Carrillo 61; 7, Sonoma Valley 26; 10, Casa Grande 21; 14, Piner 13.50; 16, Windsor 11; 18, Healdsburg 10; 19,

El Molino 8; 20, Montgomery 7; 22, Petaluma 4.

4×100—1, Casa Grande 49.10 (Annie Gallo, Jordan Boehning, Hannah Barlow, Destiny Williams); 2, Maria Carrillo 49.59 ( Lucy Segraves, Assata Polk, Kelsi Avana, Habibah Sanusi);

3, Montgomery 51.04 (Grace Radeski, Emma Orosz, Margaret Smith, Bridget Childs).

1600—1, Delaney White (Santa Rosa) 4:59.12; 2, Adria Barich (Casa Grande) 5:01.02; 6, Gabrielle Peterson (Healdsburg) 5:12.44; 7, Amy Stanfield (Sonoma Valley) 5:14.26.

100 Hurdles— 3, Kiara Miles (Sonoma Valley) 15.96; 4, Maddie Call (Windsor) 16.18; 5, Kelsi Avana      (Maria Carrillo) 16.34.

400—1, Kirsten Carter (Santa Rosa) 58.01; 2, Assata Polk (Maria Carrillo) 59.03; 4, Kiely Rowe (Maria Carrillo) 59.42.

100—1, Amani Baker (Maria Carrillo) 12.84; 2, Kiara Miles (Sonoma Valley) 13.05; 3, Natasha Marsden (Healdsburg) 13.06.

800—2, Aimee Holland (Santa Rosa) 2:17.47; 3, Kassia Chagnon (Piner) 2:20.20; 4, Talia Leano  (Maria Carrillo) 2:20.72; 5 Amy Stanfield (Sonoma Valley) 2:22.19; 6,

Camille Flynn (Petaluma) 2:22.38.

300 Hurdles—4, Aubri Tait (El Molino) 47.48; 5, Maddie Call (Windsor) 48.55; 6, Habibah Sanusi (Maria Carrillo) 48.57.

200—2, Kirsten Carter (Santa Rosa) 26.14; 3, 4, Amani Baker (Maria Carrillo) 26.44; 5, Destiny Williams (Casa Grande) 26.70; 6, Natasha Marsden (Healdsburg) 27.00.

3200—2, Delaney White (Santa Rosa) 11:03.57; 4, Sydnie Rivas (Maria Carrillo) 11:28.45; 5, Madison Parratt (Petaluma )11:29.15.

4×400—1, Santa Rosa 4:04.28 (Caroline Duffy, Aimee Holland, Izzy Zamora, Kirsten Carter); 2, Maria Carrillo 4:07.18 (Kiely Rowe, Assata Polk, Sara Faust, Kelsi

Avana); 3, Piner (Itzel Gonzalez, Kassia Chagnon, Daisjah Sheperd, Cynthia Rosales); 6, Casa Grande 4:15.75 (Elizabeth Martin, Destiny Williams, Adria Barich, Alexandra Sheeks).

High Jump—5, Rebecca Platus (Maria Carrillo) 5-0.

Pole Vault—2, Isabel Garon (Sonoma Valley) 11-0.

Long Jump—2, Kirsten Carter (Santa Rosa) 17-7; 3, Amani Baker (Maria Carrillo) 17-6; 4, Maddie Call (Windsor) 16-912.

Triple Jump—5 (tie), Itzel Gonzalez (Piner) 33-9.

Discus—3, Caitlin Grace (Santa Rosa) 111-1; 4, Emma Cilley (El Molino) 105-7; 6, Sarah Catching (Santa Rosa) 101-4.

Shot Put—2. Deborah Fry (Santa Rosa) 35-10; 6, Clare Pierce (Petaluma) 33-334.

Boys

Team Scores—2, Maria Carrillo 54; 3, Santa Rosa 52.5; 6, Montgomery 32; 8, Piner 27.5; 12, Casa Grande 19; 14, Petaluma 14; 15. El Molino 8; 17, Ukiah 7; 20,

Rancho Cotate 4; 20,

Analy 4; 24, Windsor 1.

4×100—2, Maria Carrillo 43.35 (Ian Herculson, Severin Ramirez, Demetrie Coffey, Isaiah Smith); 6, Santa Rosa 44.77 (Brayden Glascock, Spencer Cortright, Jimmy

Dallara, Sean Rollins).

1600—1, Luca Mazzanti (Santa Rosa) 4:18.50; 4, Carson Kimball (Maria Carrillo) 4:21.39; 7, Aidan Carpenter (Piner) 4:23.11; 8, Ben Lawson (Maria Carrillo) 4:23.46.

110 Hurdles—1, Ian Fisher (Montgomery) 15.97; 2, Thomas Thomsen (Montgomery) 16.06; 4, Owen Modica (Rancho Cotate) 16.20; 5, Zack Nelson (Maria Carrillo) 16.22.

400—2, Isaiah Smith (Maria Carrillo) 49.85; 3, Sean Rollins (Santa Rosa) 51.29; 4, Ross Simmons (Analy) 51.32; 6, Spencer Cortright (Santa Rosa) 51.98.

100—1, Ian Herculson (Maria Carrillo) 11.19; 4, Jaymes Tischburn (Montgomery) 11.29.

800—2, Zachary Esponda (Casa Grande) 1:56.98; 4, Luca Mazzanti (Santa Rosa) 1:58.20.

300 Hurdles—2, Aaron Lu (Casa Grande) 41.38; 3, Trevor Wofford (Piner) 41.66; 5, Noble Schlueter (Casa Grande) 42.41; 6, Ian Fisher (Montgomery) 42.82.

200—1, Ian Herculson (Maria Carrillo) 22.47; 2, Max Glasser (Marin Catholic) 22.56; 3, Jaymes Tischburn (Montgomery) 22.73.

3200—2, Brian Schulz (El Molino) 9:29.15; 4, Jonny Vargas (Piner) 9:36.90.

4×400—1, Maria Carrillo 3:26.64 (Severin Ramirez, Demetrie Coffey, Carson Kimball, Isaiah Smith); 2, Santa Rosa 3:29.22 (Sean Rollins, Brayden Glascock, Mazi Macondray, Luca

Mazzanti); 3, Piner 3:31.26 (Trevor Wofford, Brian Luong, Reanne Ball, Aidan Carpenter); 6, Casa Grande (Ajquiy Edwin, Zachary Esponda, Aaron Lu, Duilio Froes).

High Jump—4, Jacob Williams (Montgomery) 5-10; 6 (tie), Blue Growden (Santa Rosa) 5-10.

Pole Vault—5, Skyler Ito-Lutz (Piner) 12-0.

Long Jump—4, Mazi Macondray (Santa Rosa) 20-1.

Triple Jump—1, Brendon O’neill (Petaluma) 41-5; 2, Mazi Macondray (Santa Rosa) 40-05.50.

Discus—1, Delano Bell (Santa Rosa) 155-2; 4, Justen Santa (Petaluma) 146-0; 6, Nic Iverson (Ukiah) 140-8.

Shot Put—2, Scott Simpson (Piner) 46-612; 3, Nic Iverson (Ukiah) 46-6; 6, William Mctaggart (Windsor) 43-512.

NCS Class A Meet

AT MONTGOMERY

Girls
Team scores: 1. San Francisco University 72, 2. Branson 50, 3. Sonoma Academy 49.33, 7. Clear Lake 22.33, 9. Fort Bragg 20, 10. Rincon Valley Christian 18.33, 12. Middletown 16. 17. St. Helena 11, 18. St. Vincent 10.

Redwood Empire top 3 finishers

800 meters-1. Rylee Bowen (Sonoma Academy) 2:20.20
1600 meters-1.Bowen (SA) 5:01.58
3200 meters-1. Bowen (SA) 11:00.67
100 meter hurdles-3. Julia DeVincenzi (St. Helena) 16.33
Pole vault-2. Annika Koo (Fort Bragg) 8-6
Long jump-2. Azure Siraco (SA) 16-07.25, 3. Olivia Degraca (St. Vincent) 16-04.
High jump-1. Kiana Richardson (Clear Lake) 5-0, 2. Natalie Baumgartner (Fort Bragg) 4-10.
Triple jump-3. Catie Johanson (SA) 34-04.
Shot put-2. Kylie Olson (Rincon Valley Christian) 32-10, 3. Lindsey Dutcher (Clear Lake) 31-0.

Boys
Team scores: 1. San Francisco University 84, 2. Fort Bragg 53, 4. Sonoma Academy 34, 5. Rincon Valley Christian 29, 9. Willits 21, 16. St. Vincent 10.50, 18. St. Helena 8, 21. Upper Lake 4, 22. (tie) Clear Lake 2, Cloverdale 2.

Redwood Empire top 3 finishers
400 meters-1. Paul Gorman, Jr.-(Fort Bragg) 51.80, 2. Chase Doolittle (St. Vincent) 51.99.
110 hurdles-3. Robbie Leng (RVC) 16.57.
1600 meters-3. Joey Johnson (SA) 4:23.70.
300 meter hurdles-3. Shane Giaccani-Reynolds (Fort Bragg) 43.11
4×100 relay-2. Fort Bragg (Giaccani-Reynolds, Gorman, Brenden Valador, Kyle Shin).
High jump-1. Robbie Leng (RVC) 5-10, 2. Jacob Worthy (RVC) 5-10.
Pole vault-1. Chase Waddington (FB) 12-6, 3. Ryan Waddington 11-0.
Long jump-1. Remy Barbiero (SA) 21-06.75.
Triple jump-1. Barbiero (SA) 40-04.
Discus-1. Will Smith (Willits) 140-05.
Shot put-1. Smith (W) 48-01, 2. Tony Macias (St. Helena) 43-07.