College and high school results for Saturday, Dec. 10

JC men’s basketball

Foothill Tournament

AT LOS ALTOS HILLS

Santa Rosa JC          30   41–71

De Anza                   33   37–70

SRJC: Frazier 18, Yeaney 5, Graves 10, Long 8, Botteri 10, Erik Poulsen 20 (15 reb.).

Record: Santa Rosa JC 7-3

Notable: The Bear Cubs play for the consolation championship today at noon against Delta.

High school boys basketball

Coach Wilson Memorial Tournament

AT PEBBLE BEACH

Kelseyville 7 11 11 17 – 46

Robert Louis Stevenson 17 22 15 11 – 65

Kels: Kyle Ellis 16.

Record: Kelseyville 5-2

Rose City Tournament

AT CARDINAL NEWMAN

Championship

Windsor                               12    7    6   11–36

Cardinal Newman                  16   13   8   11–48

Wind.: R. Smith 11, Carlozzi 7.

CN: Morato 14, Kohut 13,

Third place

Dougherty Valley 54, Redwood 51

Consolation championship

Petaluma        10    6   22   10–48

San Marin        13   15   9   18–53

Peta.: O’Neil 13, Stemlan 11, Potts 9.

SM: Reyff 15.

Seventh place

Elsie Allen           17   22   12   3–54

Averroes                4    0     3   3–10

EA: Darva 12, Vargas 9.

Aver.: Magomezon 4.

Empire players on all-tourney team

Nick Burns (Elsie Allen)

Joey Potts (Petaluma)

Travis Carlozzi (Windsor)

Riley Smith (Windsor)

Nathan Capurro (Cardinal Newman)

Christian Hextrum (Cardinal Newman)

Most valuable player: Cody Baker (Cardinal Newman)

Red Brown Tournament

Third place

AT SAN ANSELMO

Kennedy (Richmond)     21    5    5    14–45

Analy                           13   15   16   10–54

Analy: Jordan Armstrong 19, Aidan Toner-Rodgers 13, Dominic Tripodi 12.

Record: Analy 6-1

Notable: Tripodi and Armstrong made the all-tourney team.

Redwood Empire Invitational

AT HEALDSBURG

5th place

Willits 9 5 15 15 – 44

El Molino 2 14 11 9 – 36

Willits: Josh Betts 15.

EM: Jordan Kerkvliet 9.

 

Third Place

St. Bernard’s 12 13 10 18 — 52

Middletown 9 11 16 14 –50

StB: DJ Snowton 18, Damian Natt 12.

Midd: Thomas Cook 16, Trevor LaFave 12.

 

Tournament MVP: Landon Courtman (Heald)

All tournament (from Empire): Betts (Willits), Cook (Middletown),

Josiah Vazquez (Healdsburg), Juan Aguilar (Healdsburg)

Arcata Tournament

AT ARCATA

Championship

Montgomery       8   18   14   12–49

Arcata               9   10     9    11–39

Mont.: Alex Soria 14,  Evan Poulsen 13,  Riley O’Neill 12.

Arcata:: Owen Morehead 16.

Consolation championship

Rancho Cotate               12   11    8   12–43

Piner                             20     8   15   14–57

RC: Matteri 11, Barbato 10,

Piner: Jace Foster 14, Scott Erickson 11.

Notable: Poulsen was named most valuable player,,,Soria and Ryan Merriken represented the Vikings on the all-tournament team…Erickson made the squad  for the Prospectors.

High school girls basketball

Laney Shootout

AT OAKLAND

Cardinal Newman                         12   14      9   13–48

Eastside Prep                               7    13    16   10–46

CN: Maiya Flores 13, Lauren Walker 11.

Record: Cardinal Newman 4-1

Notable: Eastside  is the reigning Division 5 state champs while the Cardinals own the Division 4 trophy.

Windsor Tournament

Championship

Montgomery 12 12 13 10 – 47

Eureka 6 13 10 1 – 30

Mont: Shayla Newman 17 (11 reb), Grace Stelzner 7 (8 reb).

Eureka: Makaila Narado 7.

Record: Montgomery 7-1

Analy          14   15   19   10–58

Windsor        6    8    17    7–38

Analy: Sophie McFadin 14, Isabella Neidermair 12 (14 reb.), Maddie Strom 8, Bailey Hunter 6 (15 reb.).

Wind.: Tori Rosetti 9, Sabrina Simili 8.

Record: Analy 6-5

Notable: Tigers Neidermair was selected for the all-tourney team.

Nonleague

AT OAKLAND

Sonoma Academy 13 8 15 12 – 48

College Prep (Oakland) 6 6 7 15 – 34

SA: Gabby Tukman 17, Lauren Reed 11.

Record: Sonoma Academy 6-0

High school wrestling

Lizzaraga Memorial Tournament

AT SAN MARIN

Petaluma results, place and tournament record:

113: McLaren Shattuck, 7, 1-1; 120: Charlie Winter, 6, 2-2; 126: Daxton Hogya, 0-2; 126: Connor Pedersen, 4, 3-2; 138: Jack Reynolds, 4, 2-1; 145: Colton Prieto, 3, 4-1; 152: Liam O’Neill, 1-2; 160: Derrick Pomi, 2-2; 160: Dominic Ayers, 1-2; 160: Curtis Goughnour, 1-2; 182: Eric Coats, 1-2.

Redwood Empire Invitational

AT HEALDSBURG

7th Place

El Molino 5 10 16 2 – 33

Healdsburg 17 12 19 1 – 49

EM: Grace Anderson 20

Heald: Kim Rodgers 12, Hanna Webb 12, Sydney Craighead 11.

 

5th Place

Clear Lake 8 5 14 6 – 35

Maria Carrillo 7 3 5 14 – 29

CL: Camille Donald 11, Kortnie Reynolds 11.

MC: Sarah Aanenson 8.

 

Third Place

Willits 15 16 18 9 – 58

St. Vincent 3 14 14 9 – 40

Willits: Morgan Riley 11, Chanel Alexander 11.

StV: Sullivan Henry 15.

 

Championship

John Swett 11 16 13 11 – 51

Fortuna 9 19 16 14 – 58

JS: Veronica McGee 18, Alexis Datcher 10.

Fort: Taylor Murray 14, Camerin Dolcini 12, Taylor Fournier 12.

 

Tournament MVP: Dolcini (Fortuna)

All tournament (from Empire): Chanel Alexander (Willits), Angel De Los Santos (Willits), Kiana Richardson (Clear Lake)