College and high school results for Tuesday, Mar. 14

JC baseball

Big 8 Conference

AT FOLSOM LKAE

Santa Rosa JC 010 500 120 3 – 12 17 1

Folsom Lake 000 302 004 0 – 9 13 1

WP: Shamus Lyons; LP: Jordan Taylor

SRJC: Daniel Teasley 3×5, 2R, RBI; Cole Brodnansky 4×5, 2B, 2 RBI, R; Matt Kimora 2×4, 2B, 3 RBI, R; Blake Berry 2×5, 2B, 2 RBI, 2R.

FL: Mason Allen 2×4, HR, 2 RBI, R

Records: SRJC 15-4, 5-2; Folsom Lake 9-13, 1-6

Notable: Big hits in the 10th were Brodnansky’s 2-run single and Kimora’s RBI double.

High school boys basketball

CIF Division 2 Regional Semifinal

AT HAYWARD

Cardinal Newman     17  16  14  19  —  66

Moreau Catholic       19  24  26  13  —  82

Cardinal Newman—Damian Wallace 18, Cody Baker 11, Christian Hextrum 8, Gavin Dove 8, Bennett Kohut 5, Jalen Dural 4, Nathan Capurro 4, Brad Morato 3, Steven Zichichi 3, Chauncey LeBerthon 2.

Moreau Catholic—Kyree Walker 29, Damari Milstead 28, Lionel Anderson 10, Jullen Ison 7, David Hector 7, Daniel Combs 1.

Records: Cardinal Newman 27-5, Moreau Catholic 24-9

High school girls basketball

CIF Open Division Regional Semifinal

AT PINEWOOD

Cardinal Newman 15 16 22 6 — 59

Pinewood 9 14 18 16 — 57

CN: Hailey Vice-Neat 24 pts (7 rebounds, 3 blocks), Tal Web 13, Anya Choice 8, Lauren Walker 12 rebounds

P: Klara Astrom 15, Kaitlyn Leung 11, Hannah Jump 11, Brianna Claros 10

Records: CN 30-3, Pinewood 25-4

High school baseball

Nonleague

AT CARDINAL NEWMAN

Piner 510 000 0 – 6 6 1

Cardinal Newman 001 430 x – 8 12 4

WP: Dante Cavalla; LP: Jake Wiggins

Piner: Wiggins 2×3, RBI; Jacob Shipman 1×3, 2B, 2 RBI; Kameron Fatouhi 1×3, RBI.

CN: Jake Hernandez 1×3, 3 RBI, 2R; Jason Moran 4×4, 2 RBI, 2B, 3B; Nate Cox 3×3.

Record: CN 3-2-1

AT TECHNOLOGY

Clear Lake 031 300 10 – 8 12 0

Technology 000 026 01 – 9 9 2

WP: Lucan Krusuaar; LP: Lewis

CL: Jones 3×5; DeLeon 2×4, 2B.

Tech: Steven McDowell 2×5; Kade Crandall 1×3, 2B; Anthony Ditizio 2×4, 2B.

Records: CL 1-2, Tech 1-2

AT DOYLE PARK

Bentley 001 200 – 3 4 1

Sonoma Academy 000 031 – 4 6 4

WP: Oscar McCauley; LP: Jeff Witney

Bentley: Coburn 1×3, RBI R

SA: Chance Colbert 2×4, 2B; Thomas Zelazny 1×3; Fabrizeio Caro 2×2, RBI; Nathan Becker 1×3, R

Records: Bentley 1-1, SA 3-1

High school softball

Nonleague

AT CALISTOGA

Cloverdale (11)02 30 – 16 17 1

Calistoga 000 01 – 1 0 5

WP: Tehya Bird (12 K, CG); LP: Vanesa Quiepo

Clov: Josie Marrufo 3×5, 3 RBI; Heather Sterling 2×5, RBI; Teyha Bird 2×3, HR, 3 RBI; Nicki Martinez 2×3, RBI; Emily Harris 3×4, RBI; Angelina Cordova 2×2, 2 RBI.

Records: Cloverdale 1-1, Calistoga 0-2

AT UKIAH

Clear Lake 010 10 – 2 5 5

Ukiah 241 32 – 12 11 2

WP: Becky Pederson; LP: Courtney Reynolds

CL: Chapin 2×3, RBI; Ferguson 1×3; Bruch 1×2.

Ukiah: Kennedy Lynch 1×2, 2B, 2 RBI; Victoria Bau 1×2, HR, 3 RBI; Hannah Loflin 2×4, 2B, RBI; Kelly-Ann McQeown 3×3, 2B, RBI.

Record: Ukiah 4-1

AT SAN MARIN

Montgomery 001 000 0 – 1 7 2

San Marin 000 003 x – 3 6 0

WP: T. Stina; LP: Anna Zoia-Buescher

Mont: Marina Miranda 2×2; Olivia Gabriel 1×3, RBI; Ali Axthelm 1×3, R.

SM: K. Simonetti 2×4, 2B, R

Records: Mont 3-1-1

AT ANALY

Maria Carrillo 003 000 0 – 3 4 1

Analy 500 002 x – 7 11 1

WP: Carson Rasmussen; LP: Vaughn

MC: Perinotto 1×3, 2B; Jensen 1×3, 2B; Devault 1×3.

Twymann 1×3

Analy: Claire Nelson 2×3; Makayla Kramer 2×4; Emily Dryer 2×4, 2 RBI, 2B; Kahea Lua 1×1, 2 RBI; Nicole Mearns 1×3, 2 RBI.

Record: MC 0-5, Analy 2-3

AT EL MOLINO

El Molino   0 0 2   0 0 0   0   –   2   5

Middletown   2 0 0   1 1 2   –   6   9

WP: O. Glosser, LP: Erika Olson

El Mo: Cynthia Hernandez 2×2; Risa Scott-Smith 1×3

Midd: A. Ferguson 2×4, RBI; D Clark 3×4, 2 RBI.

Record: El Mo 3-6

High school boys tennis

SCL

AT FORESTVILLE

Petaluma 7, El Molino 0

Singles: Nathan Wong (P) d. Jolly Greer 6-1, 61; Connor Gors (P) d. Willie DeGroot 60, 60; Zach Leno (P) d. Joey Bull 63, 62; Adam Volk (P) d. 64, 46, 10-6tb.

Doubles: Alex Dodd-Vince Bermont (P) d. Ryan Palmer-Quaid Capurro 6-0, 61; Colton Moss-Hayden Dennis (P) d. Spencer Honne-Quinn Ingrassia 60, 60; Khalil Tams-Farris Mughannam d. Deddy Costnear-Jeno Duran 61, 60.

Record: P 4-1

AT SEBASTOPOL

Sonoma Valley 5, Analy 2

Singles: Aidan Toner-Rogers A. d. Matt McKale 7-6 (1), 6-4; Eric Serbiki S. d. Tommy Howley 6-3, 6-1; Elias Sosa-Mercado S. d. Matt Davison 6-3, 6-4; Andrew McKale S. d. Nathan Flood 6-4, 6-3

Doubles: Sam Weisiger-Ben Finley S. d. Ben Landucci-Aidan Briggs 6-4, 6-2; Jonathan Taggart-Louis Valenzuela A. d. Silvan Kopp-Nase Momsen 4-6, 6-1, 10-7; Corbin Cook-Alex Epstein S. d. Sean Connick-Ethan Wesselkamper 0-6, 6-3, 13-11.

Record: A 2-3

NBL

AT MARIA CARRILLO

Maria Carrillo 6, Rancho Cotate 1

Singles: Josh Wong (RC) d. Dat Tran 6-2, 6-2; Cadell Traya (MC) d. Joey Adams 6-0, 6-1; Kayden Traya (MC) d. Jacob Gladysz 6-0, 6-2; Kyle Lee (MC) d. Ace Bautista 6-0, 6-0.

Doubles: Matthew Guangco-Vishnu Pillai (MC) d. Eric Pring-Chris Stanton 6-0, 6-0; Edward Deng-Gabriel Mellet (MC) d.Mason Stalder-Jeremy Cabreva 6-1, 6-0; Raahul Shah-Deric Nguyen (MC) won by default.

Record: MC 5-0

AT CASA GRANDE

Casa Grande 6, Ukiah 1

Singles: Nico Carballal (CG) d. Claudio Carrera 6-0, 6,1; Blake Hosmer (U) d. Shreyas Kompalli 7-6 (7-5), 6-4; Jason Goldblatt (CG) d. Indigo Funk 6-1, 6-0; Justin Marion (CG) d. Noah Whelan 6-0, 6-1.

Doubles: Mason Chiang-Sai Nadendla (CG) d. Jakob Malarich-Christian Rhodes 6-2, 6-0, Manas Varma-Sam Fuller (CG) won by default; Aryan Forouzeh-Zach Holdenried (CG) won by default.

Nonleague

AT ST. VINCENT

Anderson Valley 3, St. Vincent 2

Singles: Grace Hosbein (SV) d. Mathis Wegrich 6-0, 2-6, 7-5; Jonathon Carlson (SV) d. Cozette Ellis 1-6, 7-6, 6-0; Alexis Madrigal (AV) d Chisato Ruo 6-1, 6-4.

Doubles: Brian Hernandex-Angus Fraser (AV) d. Eliza Stirrat-Ana Aranda 6-0, 6-2; Victor Martinez-Gabriel Segura d. Krystal Weng-Zac Spain 6-3, 6-3.

High school swimming

NBL
AT MARIA CARRILLO
Girls: Maria Carrillo 133, CasaGrande 31
200 MR: (MC) 1:59.21; 200 Free: Hannah Tan (MC) 2:12.33; 200 IM: Lauren Morris (MC)  2:26.89; 50 Free: Sasha Fong (MC) 26.14; 100 Fly: Hannah Tan, (MC) 1:07.38; 100 Free: Lauren Morris (MC) 1:01.07; 500 Free: Taylor Scobey (MC) 5:34.67; 200 FR: (MC) 1:59.27; 100 Back: Sasha Fong (MC) 1:04.55 ; 100 Breast: Lauren Morris(MC) 1:16.77 ; 400 FR (MC) 4:01.33.
Boys: Maria Carrillo 81,  Casa Grande 73
200 MR: (CG ) 1:59.58 ; 200 Free: Cameron Flood(MC) 1:52.49 ; 200 IM: Grini(CG) 204.65 ; 50 Free: Will Hemphill (MC) 25.19; 100 Fly:  John Madden  (MC) 1:00.37; 100 Free: Cameron Flood (MC) 52.25; 500 Free: Will Hemphill (MC) 5:32.97; 200 FR: (CG) 1:58.83; 100 Back: John Madden (MC) 1:02.72; 100 Breast: Holman Pettibone (MC) 1:02.38; 400 FR: (MC) 3:39.70.
JV: MC won

AT HEALDSBURG POOL

Girls: Cardinal Newman 98, Windsor 52

200 MR: Windsor 2:43.68; 200 free: CN 2:26.08; 200 IM: Joey Pisano (W); 50 free: CN 32.17; 100 fly: CN 1:33.55; 100 free: CN 1:11.33; 50 free: Kaitlyn Osborne (W) 5:26.75; 200 FR: CN 2:08.55; 100 back: Megan Monks (CN) 1:18.86;  100 breast: CN 1:31.96; 400 FR: CN 4:55.60.

Boys: Windsor 70, Cardinal Newman 69

200 MR: CN 2:13.55; 200 free: Justin Hume (W) 2:31.66; 200 IM: Ray Monks (CN) 2:22.16; 50 free: Chris Cerney (W) 28.27; 100 fly: Connor Wong (W) 1:03.55; 100 free: Chris Cerney (W) 1:05.52; 500 free: Sean Manni (W) 5:48.73; 200 FR: Windsor 2:03.99; 100 back: Ray Monks (CN) 1:11.88; 100 breast: Spencer Hoitschult (CN ) 1:23.03; 400 FR: CN 4:24.91.

High school girls lacrosse

NBL

AT SONOMA ACADEMY

Cardinal Newman 13, Sonoma Academy 5

CN goals: Kasey Braun ; Maddi Foster 4 goals; Aislinn Zimmer 3. Assists: Braun 5; Foster;

SA: Sonoma Bales 3.

CN 2-0, 1-0; SA 2-3, 1-1

High school boys golf

SCL

AT BODEGA HARBOUR – Par 35

Petaluma 214, Piner 320

Peta: Kyle Medeiros 40, James O’Hanlon 40, Shannon Stoll 43, Charlie Winter 47, Whitaker Ellis 44.

Piner: Derek Stephenson 52, Charlie Malicay 53, Sebastian Fernandez 57, Matt Simmons 82, Kai Ward 76.

Record: Petaluma 1-0, Piner 0-1

High school badminton

NBL

AT MONTGOMERY

Montgomery 9, Windsor 6

Boys Singles: Diego Ribera (W) d. Grant Goodwin 21-19, 21-13.

Girls Singles: Karen Cai (M) d. Rebecca Mulligan 21-9, 21-14.

Boys Doubles: Leif Baxter-Vincent Goldstone (M) d. Kirk Tietsort-Justin Nyugen 21-16, 21-17.

Grils Doubles: Jada Garcia-Rajan Uppal (M) d. Rebecca Mulligan-Bella Medina 17-21, 21-13, 21-14.

Mixed Doubles: Karen Cai-Grant Goodwin (M) d. Diego Rivera-Julia Phillips 21-13, 21-18.