College and high school results for Saturday, May 27

JC baseball

CCCAA State Tournament

Final Four opening round

AT FRESNO

El Camino             000   200   000–2    5   0

Santa Rosa JC     020   002   01x–5   11   0

WP: Justin Bruihl, LP: Taylor Rashi

EC: Darian Sylvester 2×4.

SRJC: Blake Berry 2×5, 2 2B, RBI; Ben Sanderson 3×4, 2B, RBI; Daniel Teasley 2×4, RBI. Matt Kimura 1×4, RBI.

Records: El Camino 39-10, Santa Rosa JC 36-9

Notable: Bruihl (7-0) came on in relief of Jared Noonan in the fourth and pitched six innings of 3-hit ball while striking out eight….The Bear Cubs took the lead for good in the sixth when five of the first six batters singled. Hits by Kimura and Teasley scored runs…SRJC plays Grossmontt in the championship semifinal at 2 p.m. today…The top team in the state will be crowned Monday.
High school baseball
NCS Division 2
AT PETALUMA

Ukiah             0   0   0   2   3   0   1 – 6  11   2

Petaluma      0   1   1   0   0   0   0 – 2   6   3

U: Aiden Vannucci 2-3, 2 RBIs

San Marin   1   0   0   0   0   0   0 – 1

Analy           0    3   0  2   0   1   X – 6

A:  Jordan Parks 2-3, double, RBI; Luke Tollini 2-3, 2 doubles, 2 RBIs

AT CASA GRANDE

Marin Catholic    0    0   0   0   0   0   2  – 2   5   3

Casa Grande        1   0    1   0   5   0   X – 7   8   1

CG: Max Cerini 2-3, double, 3 runs, 3 RBIs; John Green 2-3, run, RBI

NCS Division 4

AT KELSEYVILLE

Del Norte    2   0   1   0   0   0   1 – 4   6   2

Kelseyville   0   0   2   1   2   0   X – 5   6   4

K: Kyle Ellis 2-3, 3 RBIs

High school softball

NCS Playoffs

Second Round

Division 5

AT CLOVERDALE

Clear Lake 000 404 2 – 10 10 2

Cloverdale 412 100 3 – 11 10 3

WP: Tehya Bird; LP: Kelsey Reynolds

CL: Lawler 2×4; Ogden 2×4, 2 RBI; Ferguson 2×4, RBI; Reynolds 2×3, 2 RBI.

Clov: Heather Sterling 2×2, Lane Hughes 2×3, 2B, 3 RBI; Josie Marrufo 2×5, 2 RBI; Hannah Bireschi 2×3, 2 RBI; Nicky Martinez 1×1, 2 RBI.

Records: Clear Lake 14-11, Cloverdale 19-4

Next: NCS semifinals, Cloverdale at St. Vincent, 5 p.m. Wednesday.

AT ST. VINCENT

St. Bernard’s   1   0   0   0   0   0   0 – 1    2    4

St. Vincent      2   0   0   0   5   5   X – 12  11   1

STV-Sully Henry W, 2-run HR; Alessandra Ditizio

NCS Division 3

AT KENTFIELD

Analy                     0   0   0   1   0   0   0 – 1   3     1

Marin Catholic    0    1   1   0   0   4   X – 6   10  1

High school track & field

Meet of Champions

AT BERKELEY

Finals

Girls 4×100 Meter Relay

Top 3:  Bishop O’Dowd 47.06 (New CIF Record); Carondelet 47.45; Kennedy-Richmond 48.04. Empire: Maria Carrillo DQ (False Start)

Boys 4×100 Meter Relay

Top 3: Clayton Valley 42.43; San Leandro 42.56; Pittsburg 42.64. Empire: 4. Maria Carrillo 42.94.

Girls 1600 Meter Run

Top 3: Rylee Bowen (Sonoma Academy) 4:51.42 (New CIF Record); Meredith Corda (Monte Vista) 4:52.38; Brianna Bourne (College Prep) 4:53.85. Empire: 5. Gabrielle Peterson (Healdsburg) 4:58.89; 9. Aimee Armstrong (Maria Carrillo) 5:03.34; 11. Kate Bowen (Sonoma Academy) 5:49.81.

Boys 1600 Meter Run

Top 3: Liam Anderson (Redwood) 4:12.91 (New CIF Record); Jett Charvet (Heritage) 4:14.29; John Bennett (Granada) 4:14.62. Empire: 6. Luca Mazzanti (Santa Rosa) 4:17.17;.

Girls 100 Meter Hurdles

Top 3: Kaylah Robinson (El Cerrito) 13.53 (New CIF Record); Wendy Margerum (Acalanes) 14.63; Asiah Dailey (Kennedy-Richmond) 14.84. Empire: 5. Habibah Sanusi (Maria Carrillo) 15.26.

Boys 110 Meter Hurdles

Top 3: Adrian Aquirre (Pittsburg) 14.58; Aidan Jackman (Clayton Valley) 14.80; Thomas Thomsen (Montgomery) 15.13.

Girls 400 Meter Run

Top 3: Alexis Surrell (Newark Memorial) 54.10 (New CIF Record); Ti Robinson-Jones (Bishop O’Dowd) 54.35; Jasmine Powell (Bishop O’Dowd) 56.88. Empire: 5. Assata Polk (Maria Carrillo) 58.61.

Boys 400 Meter Run

Top 3: Nico Bland (Las Lomas) 48.29 (New CIF Record); Anthony Lowe (Clayton Valley) 49.04; Max Glasser (Marin Catholic) 49.11.

Girls 100 Meter Dash

Top 3: Kirsten Carter (Santa Rosa) 11.89 (New CIF Record); Chinyere Okoro (Amador Valley) 11.95; Mikayla Scott (Carondelet) 11.98. Empire: 5. Amani Baker (Maria Carrillo) 12.39.

Boys 100 Meter Dash

Top 3: Gino Long (San Leandro) 10.80; Roman Johnson (Mt. Eden) 10.92; Dalaan Green (Antioch) 10.94. Empire: 6. Jaymes Tischbern (Montgomery) 11.04.

Girls 800 Meter Run

Top 3: Alyssa Brewer (California) 2:08.37 (New CIF Record); A. Wilson-Perteete ((St. Mary’s) 2:11.69; Marissa D’Atri (Alhambra) 2:11.77. Empire: 6. Rylee Bowen (Sonoma Academy) 2:16.87; 8. Kassia Chagnon (Piner) 2:18.56.

Boys 800 Meter Run

Top 3: Niki Moore (Campolindo) 1:55.50; Isaias De Leon (DeLaSalle) 1:55.65; Jett Charvet (Heritage) 1:55.88. Empire: 5. Jack Dunbar (Petaluma) 1:56.55; Kheva Mann (Sonoma Academy) 1:59.97; 11. Will Dunbar (Petaluma) 2:00.25.

Girls 300 Meter Hurdles

Top 3: Kali Hatcher (St. Mary’s) 44.44; Kirsty Brown (Amador Valley) 44.69; De’Jah Robinson (St. Mary’s) 44.78. Empire: Aubrianna Tait (El Molino) 46.15.

Boys 300 Meter Hurdles

Top 3: Aaron Hanible (Heritage) 38.87; Taemon Omololu (San Leandro) 38.96; Jaelen Craft (Newark Memorial) 38.98. Empire: 8. Brent Oru-Craig (Montgomery) 41.17.

Girls 200 Meter Dash

Top 3: Ti Robinson-Jones (Bishop O’Dowd) 24.27; Kirsten Carter (Santa Rosa) 24.35; Mikayla Scott (Carondelet) 24.45.

Boys 200 Meter Dash

Top 3: Gino Long (San Leandro) 21.87; Jaymes Tischbern (Montgomery) 21.94; Cameron Reynolds (Clayton Valley) 22.16.

Girls 3200 Meter Run

Top 3: Kiera Marshall (St. Joseph Notre Dame) 10:34.83 (New CIF Record); Colleen McCandless (Granada) 10:43.04; Glennis Murphy (Redwood) 10:44.20. Empire: 12. Gabrielle Peterson (Healdsburg) 11:12.97; 15. Sydney Rivas (Maria Carrillo) 11:36.48; 23. Sophie Hospodar (Petaluma) 12:20.92.

Boys 3200 Meter Run

Top 3: Cooper Teare (St. Joseph Notre Dame) 9:01.48 (New CIF Record); Liam Anderson (Redwood) 9:03.40; Owen Woo (St. Mary’s) 9:03.77. Empire: 4. Brian Schultz (El Molino) 9:17.10; 8. Robert Swoboda (Ukiah) 9:21.13; 21. Jonny Vargas (Piner) 9:55.78; 24. Wesley Methum (Rincon Valley Christian) 10:21.13.

Girls 4×400 Meter Relay

Top 3: Bishop O’Dowd; Saint Mary’s College Prep; Carondelet. Empire: 7. Maria Carrillo

Boys 4×400 Meter Relay

Top 3: Las Lomas; Maria Carrillo; Clayton Valley.

Girls Discus

Top 3: Hannah-Sophie Hall (James Logan) 152-7; Amelia DePaolo (American) 130-7; Precious Idahosa (Pittsburg) 129-3. Empire: 9. Alexia Onate (Montgomery) 112-9 ; 16. Lyla Swanton (Cardinal Newman) 100-7; 24. Kim Juarez-Rico (Analy) 78-7.

Boys Long Jump

Top 3: Sanjay Ketels (St. Mary’s) 24-4.25 (New CIF Record); Malcolm Clemons (St. Mary’s) 20-9.75; Adrian Aguirre (Pittsburg) 22-1.75. Empire: 5. Duilio Froes (Casa Grande) 21-8.75; 15. Casey Mclaughlin (Windsor) 20-4.25; 17. David Knapp (Cardinal Newman) 20-3.75; 23. Remy Barbiero (Sonoma Academy) 19-9.75;

Girls High Jump

Top 3: Katie Hurst (Fortuna) 5-5 (New CIF Record); Kendall O’Farrell (Encinal) 5-2; Angela Clare (Redwood) 5-1. Empire: 7. Alicia Prince (Justin-Siena) 5-0; 16. Isabelle Ponts (Montgomery) 4-10.

Boys Shot Put

Top 3: Iffy Joiner (Pittsburg) 57-0; Nicholas Betchart (Washington) 56-9; Mark Silverthorn (Granada) 55-3. Empire: 14. Max Sanchez (Montgomery) 43-0; 15. Ruben Mahler (Windsor) 42-1; 16. Austin Kelsey (El Molino) 42-0; 18. Jack Crayne (Petaluma) 41-7.50; 22. Mathew Hart (Casa Grande) 38-6.

Boys Pole Vault

Top 3: Jered Espanola (James Logan) 15-4(New CIF Record); Noah Hurley (College Park) 15-0; Nathaniel Silver (Liberty) 14-8. Empire: 10. Cooper Plattus (Maria Carrillo) 13-6; 12. Roberto Medina (Justin-Siena) 12-6; 15. Nick Dolan (Rincon Valley Christian) 12-6; 17. Greg Lowe (Justin-Siena) 12-6; 18. Hunter Wagner (Montgomery) 12-6; 22. Skyler Ito-Lutz (Piner) 12-0.

Girls Long Jump

Top 3: Windy Margerum (Acalanes) 19-1.75(New CIF Record); Kali Hatcher (St. Mary’s) 18-5.75; Katie Hurst (Fortuna) 18-4.50. Empire: 4. Amani Baker (Maria Carrillo) 17-11.25; 11. Azure Siraco (Sonoma Academy) 16-7.50; 14. Sydney Dennis (Petaluma) 16-5; 21. Sarah Aanenson (Maria Carrillo) 15-9.75.