College and high school results for Tuesday, Apr. 3

JC baseball

Big 8 conference
AT ELK GROVE
Santa Rosa JC   001   200   011   –   5   15   1
 
Cosumnes River   000   000   000   –   0   1   1
WP: Shamus Lyons (7.1 inn., 7Ks), LP: John Treat
SRJC: Ben Sanderson 4×4, SB, RBI; Hance Smith 2×5, 2 RBI, HR; Jo Bynum 2×4 RBI, R.
Record: SRJC 20-6, 10-3; CR 15-17, 5-11
Next Game: 2:30 p.m. Thursday hosting Cosumnes River.

High school baseball

NCL I

AT CLOVERDALE

Willits                    000         300         0              —           3              2              0

Cloverdale          021         010         0              —           4              9              3

WP: Dylan Scaramella, LP: Steve Duran, SV: Joe Wirt

W: Tristan Martin 1×3, 2B; Colton Doak 1×2.

Clov: Keller Sibert 2×3; James Wirt 2×4, 2B; Collin Patterson 1×3; Kamrin Mitchell 1×2; Josh Lemley 1×3, 2B; Tucker Morgan 1×3, 2B; Ben Payne 1×3.

Records: Clov 4-1, 2-0; W 5-5, 1-1

AT ST. HELENA

Fort Bragg           100         040         3              —           8              8              1

St. Helena           103         030         0              —           7              7              1

WP: Clay Pyorre

FB: Ricardo Padilla 2×4, 2B; Marcos Hernandez 2×3, SF.

Notable: Andrew Johnston drove in winning run with a single.

Record: FB 7-2, 2-0

Nonleague

AT SANTA ANA

Elks Tournament

Game 1

Rancho Cotate   0 1 0   0 0 0   4   –   5   7   3

Campbell Hall   0 0 0   0 0 4   0   –   4   4   5

WP: Derek O’Gorman, LP: Joey Light Rake, SV: Joey Kramer

RC: Mason Heinse 1×3, RBI; Joey Kramer 1×3, 2B; Paine Garrett 1×2; Noe Sanchez 1×1; Wyatt Vogt, 1×3; Connor Harris 1×3, RBI; Justin Thomas 1×3.

Game 2

Rancho Cotate   2 0 2   0 0 0   1   –   5   8   2

Golden Valley   0 0 0   0 0 0   0   –   0   2   3

WP: Justin Thomas (CG), LP: Bailey Martinez

RC: Joey Kramer 2×3, 2B, 2R, RBI; Riley Cronin 2×4, R; Connor Harris 1×2; Saul Razo 1×3.

Record: RC 6-4, 3-0

High school softball

NCL I

AT CLOVERDALE

Willits                    000         00           —           0              2              3

Cloverdale          112         33           —           10           14           0

WP: Tehya Bird (8Ks, 2 hits) LP: Sequoya Swearingin

W: Sequoya Swearingin 1×2, 2B.

Clov: Tehya Bird 3×4, HR, 2B, 2 RBI; Lane Hughes 4×4, 2B, 4 RBI; Vanessa Fisher 2×3, HR, 2B, 3 RBI; Janaye Hammond 1×2; Alma Beltran 1×1.

Records: Clov 4-0, 2-0; W 1-5, 0-3

SCL

AT PETALUMA

Casa Grande   000   003   10   –   4   11   1

Petaluma   011   200   01   –   5   7   2

WP: Rachael Bles,  LP: Katie Humphreys

CG: Katie Machado 3×3, RBI; Ava Luiz 3×4; Humphreys, 1×4, 2B; Cassidy Cole 1×4 2 RBI.

Pet: Mandy O’keefe 2×2, 2 RBI; Chandlelr Mevis, 1×1, 2B, RBI; Maddie King 1×4, RBI; Kaliegh Wieand 1×2, HR, RBI.

Record: Pet 8-3

Nonleague

AT SEBASTOPOL

Pinole Valley   000   000   0   –   0   5   2

Analy   100   002   x   –   3   5   1

WP: Carson Rasmussen, LP: Quinos

A: Leah Lawrence 1×2; Makayla Kraemer 1×3, 2B, RBI; Claire Nelsen 1×3, RBI; Gianna Bianchi 1×3; Cameron Cordoza 1×3.

High school boys golf

SCL

AT ROOSTER RUN (Par 36)

Petaluma 219, El Molino 257

Pet: Whitaker Ellis 41; Cole Powers 41; Enzo Scaccalosi 44; Shannon Stoll 46; Charlie Winter 47.

El Mo: Ryan Pamatmat 44; Kristian Walker 51; Kaiden Kleigl 52; Grant Phy  52; Trevor Rivas 58.

Records: Pet 4-0, El Mo 1-1

High school tennis

CMC North

AT POINT ARENA

Fort Bragg 5, Point Arena 0

Singles: Sam West (FB) d. Nick Bishop 6-1, 6-2;  FB won remaining 2 matches by default.

Doubles: Toby Kafin-Niko Christ (FB) d. Samadahi Tishma-Violet Spinelli 6-0, 6-1;  Emma Susman-Emily Hansen (FB) d. Maya Hilmer-Madison Bell 6-0, 6-0.

Record: FB 3-0