College and high school results for Saturday, May 26

High school track & field

NCS Meet of Champions Finals

AT BERKELEY
 
Girls 4×100 Meter Relay: 1. Bishop O’Dowd 47.17; 2. Pittsburg 48.18; 3. Saint Mary’s 48.25; 5. Maria Carrillo 49.17
Boys 4×100 Meter Relay: 1. DeLaSalle 41.98; 2. Pittsburg 42.20; 3. Clayton Valley 42.72; Maria Carrillo (DSQ)
Girls 1600 Meters: 1. Gabriell Peterson (Healdsburg) 4:48.91; 2. Rylee Bowen (Sonoma Academy) 4:55.94; 3. Cassidy Haskell (Miramonte) 4:56.81; 5. Sierra Atkins (Analy) 4:58.03; 7. Aimee Armstrong (Maria Carrillo) 5:00.01; 8. Hannah Chau (Justin-Siena) 5:00.27.
Boys 1600 Meters: 1. Liam Anderson (Redwood) 4:11.43; 2. Pearson Middleton (Dublin) 4:12.15; 3. Adrian Schroeder (Dublin) 4:13.95; 9. Jack Dunbar (Petaluma) 4:21.48; 11. Colton Swinth (Maria Carrillo) 4:22.27.
Girls 100 Meter Hurdles: 1. Allanah Lee (Castro Valley) 14.78; 2. Habibah Sanusi (Maria Carrillo) 14.80; 3. Janelle Ingram (St. Mary’s) 14.86.
Boys 110 Meter Hurdles: 1. Xavier Williams (Heritage) 14.78; 2. Troy Barcenas (Dublin) 14.89; 3. Jaelen Craft (Newark Memorial) 14.79. 5. Cameron De La Torre ( Maria Carrillo) 15.06; 6. Landon Mispagel (Justin-Siena) 15.66.
Girls 400 Meters: Ti Robinson-Jones (Bishop O’Dowd) 52.69; 2. Alexis Surrell (Newark Memorial) 53.95; 3. Kirsten Carter (Santa Rosa) 56.83; 7. Assata Polk (Maria Carrillo) 58.29.
Boys 400 Meters: 1. Max Glasser (Marin Catholic) 47.41; 2. Cameron Reynolds (Clayton Valley) 47.56; 3. Nico Bland (Las Lomas) 48.24.
Girls 100 Meters: 1. Trinity Bolden (Pittsburg) 12.09; 2. Daja Johnson (DeAnza) 12.27; 3. Jazlynn Gibbs (Bishop O’Dowd) 12.28.
Boys 100 Meters: 1. Armauni Archie (El Cerrito) 10.89; 2. Femi Ajose (San Leandro) 10.89; 3. Ramir Smith (Alameda) 10.96; 5. Severin Ramirez (Maria Carrillo) 11.03.
Girls 800 Meters: 1. Rayna Stanziano (Concord) 2:10.06; 2. Alyssa Brewer (California) 2:12.91; 3. Marissa D’Atri (Alhambra) 2:13.86; 10. Caroline Duffy (Santa Rosa) 2:20.96.
Boys 800 Meters: 1. Jett Charvet (Heritage) 1:51.69; 2. Bobby Poynter (California) 1:52.46; 3. Reece Proctor (Piedmont) 1:52.64; 5. Kheva Mann (Sonoma Academy) 1:55.10.
Girls 300 Meter Hurdles: 1. Kali Hatcher (St. Mary’s) 43.88; 2. Arianna Bragg (Acalanes) 44.03; 3. Taylor Weidinger (Las Lomas) 44.39.
Boys 300 Meter Hurdles: 1. Jaelen Craft (Newark Memorial) 38.35; 2. Troy Barcenas (Dublin) 39.37; 3. Brayden Glascock (Santa Rosa) 39.45.
Girls 200 Meters: 1. Ti Robinson-Jones (Bishop O’Dowd) 23.56; 2. Kirsten Carter (Santa Rosa) 24.29; 3. Alexis Surrell (Newark Memorial) 24.40.
Boys 200 Meters: 1. Cameron Reynolds (Clayton Valley) 21.58; 2. Max Glasser (Marin Catholic) 21.66 3. Femi Ajose (San Leandro) 21.98; 4. Severin Ramirez (Maria Carrillo) 22.18.
Girls 3200 Meters: 1. Gillian Wagner (Redwood) 10:25.95; 2. Kelli Wilson (Monte Vista) 10:33.97; 3. Colleen McCandless (Granada) 10:34.34; 4. Gabrielle Peterson (Healdsburg) 10.34:44; 10. Sydnie Rivas (Maria Carrillo) 11:03.21; 13. Hannah Chau (Justin-Siena) 11:05.28; 17. Nicole Morris (Maria Carrillo) 11:27.77.
Boys 3200 Meters: 1. Liam Anderson (Redwood) 9:06.24; 2. John Bennett (Granada) 9:09.69; 3. Connor Livingston (DeLaSalle) 9:13.84; 6. Jonathan Vargas (Piner) 9:26.46; 11. Andre Williams (Sonoma Academy) 9:36.15; 13. Nathan Hayes (Piner) 9:39.72.
Girls 4×400 Meter Relay: 1. St. Mary’s 3:52.92; 2. Carondelet 3:55.50; 3. Santa Rosa 3:55.67.
Boys 4×400 Meter Relay: 1. Clayton Valley 3:15.87; 2. Las Lomas 3:17.16; 3. Maria Carrillo 3:19.34.
Boys Discus: 1. John Maka ((Pittsburg) 168-08; 2. Mark Silverthorn (Granada) 150-10; 3. Andrew Kimball (Campolindo) 148-03; 4. Samuel Davison (Cardinal Newman) 147-11; 5. Colton Hall (Middletown) 147-03; 7. Scott McCamish (Santa Rosa) 146-0; 11. Brian Day (Montgomery) 140-02; 20. Austin Kelsey (El Molino) 125-02.
Girls Long Jump: 1. Kali Hatcher (St. Mary’s) 18-03.25; 2. Arianna Bragg (Acalanes) 17-07.25; 3. Sarah Aanenson (Maria Carrillo) 17-07.25; 15. Sydney Dennis (Petaluma) 15-03.75; 16. Emily Johnson (Windsor) 15-01.
Boys High Jump: 1. Daylon Hicks (Clayton Valley) 6-08; 2. Jean-Pet Michiels (Northgate) 6-06; 3. Marshall Lott (California) 6-05; 6. Waisea Jikoiono (Montgomery) 6-04; 12. Jacob Williams (Montgomery) 6-02; 14. Mason Adams (Maria Carrillo) 6-0.
Girls Shot Put: 1. Hannah Sophia Hall (James Logan) 44-03; 2. Amelia DiPaola (American) 42-00; 3. Jordyn Bryant (Miramonte) 41-06.50; 8. Lillian McCoy (Casa Grande) 39-05; 10. Caitlin Grace (Santa Rosa) 35-08; 13. Danielle Cunningham (Ukiah) 34-05; 14. Kayley Walker (Santa Rosa) 34-04; 19. Taelor Roderick (Middletown) 30-09; 21. Lily Krauss (El Molino) 29-10.
Girls Pole Vault: 1. Kelly Kern (Carondelet) 12-03; 2. Naomi Chin (Dublin) 11-11; 3. Alexis Aquilizan (Moreau Catholic) 11-07; 7. Savannah Nied (Maria Carrillo) 10-11; 16. Bria Keelty (Santa Rosa) 10-03; 20. Aminata Daffeh (Santa Rosa) 9-05; 21. Paige Woodruff (Clear Lake) 8-11; 22. Amy Herrmann (Middletown) 8-05.
Boys Long Jump: 1. Malcolm Clemmons (St. Mary’s) 24-04.50; 2. Teaun-Tr’e Pierce (Pittsburg) 23-01; 3. Keaziah Smith (Acalanes) 22-02.50; 14. Vu Ngo (Piner) 20-03.50; 21. JT Luis M (Rancho Cotate) 19-00; 24. Mason Adams (Maria Carrillo) 18-08; 25. Kyle Pham (Ukiah) 18-02.25.